M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

VİLDAN GÜMRÜKÇÜ SEYMEN; 14 YAŞINDA KALP AMELİYATI İLE HAYATA TUTUNMUŞTU7 - 14 Şubat Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası

Türkiye’nin ilk açık kalp ameliyatlarında birinin çocuk kahramanıydı:

VİLDAN GÜMRÜKÇÜ SEYMEN; 14 YAŞINDA KALP AMELİYATI İLE HAYATA TUTUNMUŞTU.

1962’DEN GÜNÜMÜZE…
58 YILDIR O KALPLE YAŞIYOR!

Yıl 1962, henüz 14 yaşında olan Vildan Gümrükçü Seymen’in hayatta kalmak için tek çaresi vardı; kalp ameliyatı olmak. Ancak o dönemde, dünyada açık kalp ameliyatları daha yeni başlıyordu, çok az sayıda hastada denenmişti. Türkiye’de bu kararı vermek Vildan’ın anne- babası için çok zordu. “Olmak ya da olmamak” arasında gidip gelen aile, Vildan için tek şans olan o ameliyat kararını verdiler. Oldu da… Vildan o günden bu güne tam 58 yıldır tamir edilen kalbiyle yaşıyor.

Şimdi 72 yaşındaki Vildan Gümrükçü Seymen ona bir ömür kazandıran o günü ve sonrasını Çocuk Kalp Vakfı tarafından düzenlenen “ Kalpten Kalbe Paylaşım” toplantısında, anlatacak…

(Ekte, Vildan Gümrükçü Seymen’e ait 1962 tarihli ameliyat öncesi fotoğrafları ve gazeteye yansımasını görebilirsiniz)


Dünyada her yıl bir milyon, ülkemizde de her yıl yaklaşık 15 bin bebek doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya gözlerini açıyor. Çocuklarda kalp hastalıklarına yönelik farkındalık oluşturabilmek amacıyla dünyada ve ülkemizde “7-14 Şubat Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası” olarak kutlanıyor. Bu kapsamda 13 Şubat 2020,  Perşembe günü saat 11.00’de, Rahmi Koç Müzesi’nde, başkanlığını  Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu’nun yaptığı Çocuk Kalp Vakfı ülkemizde çocuk kalp hastalıkları konusunda yeterli bilgi ve duyarlılık oluşturabilmek amacı ile “Kalpten Kalbe “ Paylaşım toplantısı düzenliyor.

Hastalar uzmanlarla buluşuyor, anılarını paylaşıyor
“Doğumsal Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası” kapsamında düzenlenecek olan etkinlikte, doğumsal kalp hastalığı ile doğan; bebeklik veya çocukluk döneminde yapılan ameliyat ve tedavilerle hayata döndürülmüş çok sayıda  hasta, uzmanlarla bir araya gelecek. Erişkin yaşlara gelen, çeşitli meslekleri olan, aktif bir yaşam süren, yetişkin gönüllüler, etkinlikte anılarını, deneyimlerini paylaşacaklar. 

Çocuk Kalp Vakfı Başkanı Prof Dr Tayyar Sarıoğlu doğumsal hastalığı ile doğan bebeklerin zamanında yapılan tedavi ve ameliyatlar ile %90’ dan fazla oranda sağlıklı bir hayata kavuşturabileceğini belirtiyor. Toplantı da ayrıca Acıbadem Sağlık Grubu öğretim üyeleri Prof. Dr. Yusuf Yalçınbaş ve Prof. Dr. Ersin Erek geçmişten günümüze Çocuk Kalp Sağlığı ile ilgili yaşanan gelişmeleri ve günümüzde ulaşılan düzey konusunda açıklamalar yapacaklar.

Ülkemizde her yıl kalp hastası binlerce çocuğun, yaşama tutunabilmesi için yapılması gerekenlere dikkat çekebilmek amacıyla düzenlediğimiz toplantımızda siz değerli basın mensuplarını aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Toplantı yeri ve zamanı:
Tarih: 13 Şubat 2020, Perşembe
Saat: 11.00 – 14.00
Yer: Rahmi Koç Müzesi, Konferans Salonu

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com