M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ALDERE COŞAR BİZ BAKARIZAldere, Yukarı Çağlar Köyünde bulunan yılda bir hafta kadar debisi çok yüksek su kütlesinin aktığı görülen ve de içinde oldukça fazla toprak taşıyan yüksekten akan bir şelaledir.

Aldere coşkun sularıyla akar bizlerde o yüksek şelaleyi ilkbaharda bir hafta kadar izleriz, keyifleniriz! Eskiden “Aldere coşunca her yıl bir kurban alır.” derlerdi büyüklerimiz. Bu kurban bazen insan, bazen de hayvan olabiliyor. Bu söylenti doğru muydu, o günün şartlarını incelediğimizde doğruluk payı vardı. Şöyle ki; o dönemlerde köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı olukça çoktu. Hayvan sürüsü akşam yaklaşınca köye doğru hareketlenir, Aldere’den geçerken bir tanesi nerdeyse kan kırmızısına yakın akıp giden sulara karıştığı gibi bir defa görülür, daha sonra aşağılarda cesedi bulunurdu. 1964 yılında köyümüzden bir genci de Aldere’nin al suyu kapmış, köyü yasa boğmuştu. Hayvancılık nerdeyse bittiğinden sel sularına artık o küçükbaş hayvanlar karışmıyor artık. Şükür insanlarımız da ölümlü bir sel vakıasına karışmıyor.

Aldere, yörede bilinen coşarak oluşturduğu yüksek bir şelaledir. Taşıdığı sular boz bulanık olmaktan öte al akar. Kırmızının (kızıl) bir tonu diyebiliriz. Aldere adına yazdığım bir şiirim.

ALDERE
Bulutlar rahmet olur iner yere,
Sel toplanıp şahlanacak Aldere,
Her damlası berekettir bir kere,
Kar eriyip kükreyecek Aldere.

Sorkun’un karları iyce sıkıştı,
Yel esince ziyim ziyim akıştı,
Gören gözler birbirine bakıştı,
Baksanıza coştu yine Aldere.

Karşıladık al, kırmızı selini,
Atmış dörtte kapıverdi Mevlit’i,*
Ruhuna hediye eyle Yasin’i
Mart gelince şaşar yine Aldere.

Aştık geldik Toroslar’ın belini,
Kar erir hemen, alıverse yelini
Biriktirir dağlar taşlar selini,
Suçtuğu’dan uçar yine Aldere.

                     *1964 yılında Suçtuğu başında sığır otlatan Mevlit Demirci, Aldere’nin seline kapılıp ölmüştü. Mevlüt ismi yerelde Mevlit olarak söylenmektedir.

Uzun lafın kısası geçelim şimdi asıl mevzuya.

“Aldere Coşar Biz Bakarız.” Sonuç mu? Aldere’nin taşıdığı su boşa aktığı gibi, yaylanın kırmızı toprağını sürükleyip önceleri Akdeniz'e taşıyordu, şimdi ise Ermenek Barajının zeminine taşıyor. Barajın zemini mi, o da dolar tez zamanda.
Yukarı Çağlar’da “Gölcük” adında bir mevki bulunmakta. Adı üstünde Gölcük ama gölü yok. Sadece ilkbaharda şu an olduğu gibi Sarıkaya coştuğu zaman biraz su görülür. Sonrasında su falan görülmez. Bir kısmında çayırımsı alan vardır. İşte o çayırımsı alanı 1980'li yılların başında top sahası yapacağız diye o zamanın gençleri bizler çok emekler verdik. 1980'li yıllardan itibaren köy gençliğimiz biraz top koşturdu ama nizami bir saha değil zaten. Çevresine göre çukur bir alandı orta kısmı 10 dönüm kadar alan nispeten düz. Kuzeyden çevresi ise taşlık çakıllık, güney kısmı tepemsi bir alan. Gerçekten harika bir gölet yapılabilecek bir yer. Adına yakışı “Gölcük Göleti” yapılabilecek bir alan. Yöremizin en alt kademeden en üst kademesine kadar yetkililerimize sesleniyoruz gelin bir inceleyin şu alanı ve Aldere’yi. Boşa akmasın Aldere! Kısacası boşa akan Aldere suyu buraya ilkbahar da yönlendirilmiş olsa gerçek bir göletin ekipmanlarıyla yapılmış olsa al sana yörenin susuzluğuna bir çözüm daha üretilmiş olur.

Gölcük mevkisinin ve Aldere’nin görülmesinde, Gölcük'e bir gölet yapılması fikrinde ortak payda sağlanmasında yarar var. Düşünce üretmekten zarar gelmez.

Yukarı Çağların Göcük'teki top sahasının bulunduğu yere bir gölet yapılsa ve bu boşa akan su yayla yolunun kenarından bir kanal ile gölcüğe akıtılsa Yukarı Çağlar'da ve Aşağı Çağlar'da sulanmayan 1 m kare arazi kalmaz. 

Aldere’nin taşıdığışı o çamurlu sular yöremizin gözdesi Ermenek Barajının zemininin dolmasını da engellemiş oluruz.

Aldere’nin yayla kısmında dere içine setler yapılsa su toplasa önü yüksek kayalık olduğundan su tutmada sorun yaşanabilir. Ayrıca yaylaya yapılacak setler çok maliyet ortaya çıkarabilir. Artı oradan suyu alıp aşağıda araziye ulaştırmak para ister diye düşünmekteyim. Lakin Aldere'den Gölcük'e gölet yapılmış olsa su almak daha avantajlı bence. 
Haa yaylaya yapılmış olsa yine alkışlarım.

14.03.2020
Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com
Resim: Tahsin Gümüş / Video: Abdullah Çıkrık


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com