M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ALLAH'IN ORDULARI VE KORONAVİRÜS


Ordu Kur’an-ı kerimde cünd kelimesiyle ifade edilmektedir.
Cünd ordu, çoğulu cünud ordular demektir. Cünd tekil halde altı yerde, cünud çoğul halde dokuz yerde geçmektedir.
Bu orduları anlatırken Cenan-ı Hak Hazretleri ikiye ayırmaktadır: görülen ordular ve görülmeyen ordular.
Görülen ordular Allah rızası için yeryüzünde cihada çıkan Mümin askerlerdir. Bununla beraber Allah’ın kontrolündeki tabiatta var olan bütün canlılar ve kuvvetler gerektiğinde Allah’ın istediği kişinin emrine verebileceği ordulardır:
“Süleyman’ın, cinlerden, insanlardan ve kuşlardan meydana gelen orduları onun önünde toplandı. Hep birlikte düzenli olarak sevk ediliyorlardı.” (Neml 17)
Bu ayet-i kerimede Hz. Süleyman’ın emrine verilen Mümin cinlerden, insanlardan ve kuşlardan bahsediliyor.
Kuşların nasıl güçlü bir ordu olduğunu Fil suresinde görüyoruz. Perslerin yönetimindeki Yemen Hâkimi Ebrehe’nin dünyanın en muhteşem ordusuyla saldırdığı Allah’ın Mekke’deki evini kuşların nasıl koruduğunu bu surede görüyoruz. Burada sadece mealen verelim ancak detayını mutlaka okumamız gerekmektedir:
“Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine!
Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı.
Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı.
Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi”

Görülmeyen ordular da iki türlüdür: bizim görmediğimiz fakat onların bizi gördüğü latif varlıklardır ki bunlar melekler ve mümin cinlerdir.
Görünmeyen ordular çok çeşitlidir: mikroplar, virüsler, fırtınalar, afetler ve Allah’ın emrine amade tabiat kanunları hep birer ordudur. Bu orduları, sahibi istediği anda istediği tarafa yönlendirmektedir.
Melek ordusunun hangi durumlarda İslam’ın tebliğini üstlenen peygamberinin ve müminlerin imdadına yetişeceğini şu ayet açıklamaktadır:
“Eğer siz ona (Resûlullah'a) yardım etmezseniz ona Allah yardım etmiştir: Hani, kâfirler onu, iki kişiden biri olarak çıkarmışlardı; hani onlar mağaradaydı; o, arkadaşına. Üzülme, çünkü Allah bizimle beraberdir, diyordu. Bunun üzerine Allah ona (sükûnet sağlayan) emniyetini indirdi, onu sizin görmediğiniz bir ordu ile destekledi ve kâfir olanların sözünü alçalttı. Allah'ın sözü ise zaten yücedir. Çünkü Allah üstündür, hikmet sahibidir.” (Tevbe 40)
Hz Ebubekir ile beraber hicret yolundaki mağarada Allah cc görünmeyen ordularını peygamberimize göstererek kalbini rahatlatmış, o da arkadaşının korkusunu bunlara işaret ederek dindirmiştir.
Bu melek ordusunun Müminlere nasıl yardım ettikleri Bedir, Hendek ve Huneyn savaşından bahseden ayetlerde beyan edilmektedir:
“Ey iman edenler! Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani (düşman) ordular üzerinize gelmişti de biz onların üzerine bir rüzgâr ve göremediğiniz ordular göndermiştik. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görmektedir.” (Ahzab 9)
Bu ayette Hendek savaşındaki büyük sıkıntının nasıl ilahi yardımla atlatıldığı anlatılmaktadır.
“Andolsun, Allah birçok yerde ve Huneyn savaşı gününde size yardım etmiştir. Hani, çokluğunuz size kendinizi beğendirmiş, fakat (bu çokluk) size hiçbir yarar sağlamamış, yeryüzü bütün genişliğine rağmen size dar gelmişti. Nihayet (bozularak) gerisingeriye dönüp kaçmıştınız. Sonra Allah, Resûlü ile mü’minler üzerine kendi katından güven duygusu ve huzur indirdi. Bir de sizin göremediğiniz ordular indirdi ve inkâr edenlere azap verdi. İşte bu, inkârcıların cezasıdır. (Tevbe 25 - 26)
Bizim görmediğimiz orduların bir de manevi olanları vardır ki o Allah’ın içimizdeki korkuyu, tasayı ve endişeyi defeden sekinet ve emniyet duygusudur ki bunu da ancak Allah cc içimize atabilir:
“Sonra Allah, Resûlü ile müminler üzerine kendi katından güven duygusu ve huzur indirdi. Bir de sizin göremediğiniz ordular indirdi ve inkâr edenlere azap verdi. İşte bu, inkârcıların cezasıdır.” (Tevbe 26)
Ayetlerde Şeytanın (İblis) ordularından bahsederken de cünud kelimesi kullanılmakta ve yardımcıları olan insan ve cin, taraftarları kast edilmektedir. (47/95)
Allah’ın cc ordularının nicelik ve niteliğini bizim bilmemiz imkânsızdır ancak Allah’ın bildirdiği kadarını bilebiliriz:
“… Rabbinin ordularını ancak kendisi bilir. Bu, insanlar için ancak bir uyarıdır.” (Müddessir 31)
Bugün itibarıyla (27 Mart 2020) 200 dünya ülkesine Çin’den sıçrayan Koronavirüs Allah’ın bir ordusu mudur?
Bir ay önce Çin’de ortaya çıktığında Uygur Müslüman kardeşlerimize yapılan zulüm neticesi olduğu yazıldı, çizildi. Peki, şimdi ne diyeceğiz?
Şimdi diyecek tek kelime var, o da Allah’ın şu ayetleridir:
“Yeryüzünde vuku bulan ve sizin başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre kolaydır.” (Hadid 22)
“Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir. (Ey Muhammed!) Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahit olarak Allah yeter.” (Nisa 79)
“Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder.” (Şura 9)
Burada ayetlerden anlaşılan net olarak şudur: Başımıza her gelen kötülük kendi yaptıklarımızın sonucudur. Musibetin muhatabı ister Mümin olsun, ister kâfir, fark etmez.
Kendimize, ailemize, toplumumuza, ülkemize, tabiata ve İslam’a karşı yaptığımız hataları burada saymaya başlarsak sonu gelmez.
Herkes yaptığı ferdi veya sosyal hataları bulup telafi etmek zorundadır.
Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com