M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERMENEK ÜZÜM PEKMEZİ
Anadolu toprakları, yer kürenin en uygun iklim kuşağı üzerinde bulunması nedeniyle ismi kadar kutsal ve önem taşıyan bir değeri bulunmaktadır. Bu nedenle tarihler boyu birçok kavimlerin kuşatmasına uğramış, çok devletler kurulmuş, uygarlıklar yükselmiştir. Hititler (Eti) bunlardan biridir.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) tarafından “Antik Dönemde Germanikopolis (Ermenek) ve Hinterladında Tarımsal Üretim ve Tarımsal Teknoloji) konulu yapılan bir araştırmada Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yar. Doç. Dr. Ercan Aşkın öncülüğünde Doç. Dr. Mehmet Kurt, Yar. Doç. Dr. Erkan Alkaç, Yar. Dr. H. Ertuğ Ergüner, Arş. Gör. Murat Karakoç, Arş. Gör. Hakan Göncü’den oluşan ekiplerce yürütülen çalışmayla, Ermenek kenti ve çevresinde yetiştirilen ürünlerin işlenmesinde kullanılan antik dönem yapılanmaları tespit edildi”. Şeklinde özetlenen çalışmalardan edinilen bilgilere göre:
“ Bölgede yetiştirilen ürünler arasında özellikle üzümün ön plana çıktığını, arazi çalışmaları sırasında tepit ettikleri, çok sayıdaki üzüm presinin buradaki üretimi gösterdiği belirtilmektedir” Antik Dönemden Kalma 106 üzüm presi kayda geçirildiği belirtilmiştir. Bu araştırmada birinci grupta ayakla çiğnenerek üzüm suyunun çıkarıldığı basit pres örneklerinden bilgiler verilirken, çok çeşitlilik gösteren üzüm presinin, ezme teknesi ve toplama fıçısından bilgiler verilmiştir... Bizim tespit ettiğimiz; Sarıveliler ilçesi “Uğurlu” köyünün yakın çevresi “Şarakmankaya” (şıra sözünden gelmiş olmalı) tespit ettiğimiz kaya kütlesinin üzerine oyularak yapılmış ayakla çiğnenen üzüm suyunun çıkarıldığı basit pres ve üzüm suyunun toplandığı depo tespit edilmiştir. Kaya kütlesinin toprakla birleştiği noktada kaya kütlesi üzerine yontularak yapılmış olup, bozulmadan bu günlere gelmiştir. Başta ayakla çiğnenen üzümler basit presten sonra bitişik depolama yeriyle birlikte bozulmadan, yıpratılmadan açıkta görülmektedir.2
1965’ Yılına kadar aralıksız her yıl Uğurlu köyünde yapılmakta olan “üzüm sergisi ve bağbozumu şöleni; kökü iki bin yıl öncesine kadar giden ürün kaldırma şenliklerinin günümüze yansıyan uzantısıdır. Bu konunun tarihsel gelişimi olarak; “Yerbağ, Yamaçbağ, Şırakmankaya ve Çıbıklıdere yörelerinin isimlerinin “bağ” la birlikte anılmış olması bağcılığın çok eskilere dayandığı yöredeki yaygınlığı konusunda birer işaret olmalıdır.
Bağ: Üzüm kütüklerinin dikili bulunduğu toprak, tarla. Üzüm, Türkçe bir sözdür. Dilimizde üzüm sözüyle ilgili birçok deyim, atasözleri bulunur.
1- Üzüm üzüme baka baka kararır: Her vakit bir arada bulunan, arkadaşlık yapan kimseler birbirlerine huylarını aşılar.
2- Üzümü salkımında, insanı iş başında gör
3- Üzümün çöpü var, armudun sapı var: Güç beğenenler her, şeyde bir eksiklik görenler için söylenir
4- Üzümünü ye bağını sorma: Yararlandığın şeyin nereden geldiğini sorma. Bu sözün doğrusu araştırmak olmalıdır.
5- Bağ bayırda tarla çayırda: Her şey kendi çevresinde uygun ortamda gelişir.
6- Bağa bak üzüm olsun üzüm yemeye yüzün olsun: Gereken bakım ve harcamayı yapmak gerekir.
7- Üzüm kurutma, kuru üzüm: X1. Yüzyıl kaynaklarında uygur Türklerinde görülür.
8- “ Bu er ol telim üzüm kurutgan” (O adam çok üzüm kuruttu) kaynak Türk kültür tarihine giriş cilt 2 s,326
Kaşgarlı Mahmut’a göre X1. Yüzyıl Türklerince üzüm toplamak yarış etmek anlamına gelirdi.
Meyveler içinde üzüm, insanlara Tanrının değerli bir bağışıdır. Meyveler içinde önemli bir yeri vardır. Kur’anda adının geçmesi önemini bir kat daha artırmış oluyor. Birçok kaynakta asmanın anavatanının “Anadolu olduğu kayıtlıdır, dünyaya buradan yayılmıştır. Son yıllardaki araştırmalar ülkemizde 3.500.000 ton yaş üzüm üretiminin gerçekleştirilmiştir.
Yurdumuzda içinde şeker bulunan her meyveden pekmez üretilirken Ermenek- Sarıveliler ve Başyayla köylerinde üzüm pekmezi ilk sırayı almaktadır. Tarihin ilk devirlerinden bu yana üzümler yıkandıktan sonra ayakla çiğnenerek şıra elde edilir. Kaliteli pekmez elde etmek için içindeki asit oranı azaltılır. Bunun için bileşiminde kalsiyum karbonat bulunan pekmez toprağı atılır. Durultma ve süzme işlemlerinden sonra şıra alev üzerine konan büyük kazanlarda kaynatılır. Taşeli Yöresi köylerinde yaygın olarak üretilmektedir. Bu yörenin pekmezine üzümden başka meyve şıraları karıştırılmadığı için satışında öncelik kazanmıştır.
Pekmez ve Enerji
İçerisindeki organik asitler, mineral maddeler, vitaminlerle, pekmezin beslenmedeki önemi çok büyüktür. Anne sütünün yetersiz olması durumunda anne sütüne en yakın gıdadır. Enerjiye gereksinim duyan işçilere, koşucu ve sporculara üzüm pekmezi verilmesi enerji gereksinmelerini sağlayacaktır. Bebeklik çağındaki çocukların beyni hızlı geliştiğinden enerjiye gereksinimi vardır. Kana geçmesi kolay olması nedeniyle çocuklar için önemlidir. Şeker yerine pekmez konması durumunda çocuk daha istekli tüketecektir.
Üzüm pekmezi gerekli olan günlük vitaminin % 20’sini karşılayabilecektir. Pekmez, sinir sistemi ve cilt sağlığını, vücuttaki yağ ve kolesterolde görevlidir. Kanda oksijen taşımasını sağlaması önemlidir.
Ermenek üzüm pekmezinin önemli bir niteliği de bileşiminde üzümden ayrı hiçbir yabancı ürün karıştırılmadan satışa sunulmasıdır...

Halit AKSUNGURYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com