M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

İŞ HAYATIM: İSTANBUL 2


12 Eylül 1980 askeri darbesini unutamam. Osmanbey’deki evde hafta sonu uyuyorum. Benim evde sığınan, Daçka’lı kardeşim Hilmi, Hilton Otelinde stajyer. Cumartesi sabah kalkıp otele giderken yolda askerlerce durdurulup, zorla ite kaka eve geri gönderiliyor. Yağmurlu puslu bir gün.  Gelip beni uyandırınca televizyonu açtık ve Kenan Evren’in konuşmasıyla karşılaştık. İlginç, ülke öylesine karışmıştı ki yıllardır; olaylar ve cinayetler öylesine fazlalaşmıştı ki, darbeyi hoş karşıladık o günkü psikolojiyle, olaylar-çarpışmalar-cinayetler, korkular bitecek diye.
Fabrika’nın stokları çok birikmişti, bankalara kredi borçları vardı ama satışta zorlanıyorlardı. Türkiye’deki iş yaptığı tüm tüccarlara ve fabrikalara önden mektuplar yazdık. O yıllarda televizyon reklamları İstanbul Reklam Ajansı, Altın Reklam Ajansı gibi firmalardan geçerdi. Altın Reklam ile anlaştık ve reklamlar yaptık TV’lerde. O sırada 45 gün sürecek bir Anadolu ve Trakya gezisine çıktım. Stoklar eridiği gibi fabrika mal yetiştirmekte zorlandı ama sonbahara girdiğimizde mali sıkıntılar bitmişti. Borçlar ödenmişti ve hatta patron Florya’da 3 katlı bir villa da satın almıştı  6-7 aylık yüksek tempo çalışmayla elde edilen yüksek karlılıktan artan parayla.
Bu iş gezisi sırasında Konya’ daki 2-3 günlük iş gezimde, Özkaymak Otelde kaldım.  Halamları ziyaret ettim. Bir akşam , küçük halamın vesilesiyle eşim Nurhan ile tanıştım. Nurhan’ın anne ve babasının Ermenek’li olmaları, huyumuzun suyumuzun, zevklerimizin benzer olacağı fikri beni yumuşatmıştı.  Ama o yılların şartlarında flört etmek için değil, evlilik niyetiyle. Ben ne kadar ‘’ Ben evlenmem ‘’ deyip ipe un sermeye çalışsam da çöpçatan halamın Nurhan’larla komşu olması, Nurhan’ın annesiyle samimi olmaları ve halamın işi pişirmesiyle oldu bu iş ve Konya’dan ayrılıp İstanbul’a dönünce mektuplaşmalar başladı ve hanımla birbirimize ısınmaya, birbirimizi tanımaya başladık.
6 Şubat 1981 akşam otobüsüyle İstanbul’dan başımızda büyük olarak Üsküdarlı Melahat Anne dediğimiz kişi ve  3 genç çocuğu ( Melahat Hanım ve çocuklarıyla ders verirken tanımıştım ve samimiyetimiz halen devam ediyor), Tülin Abla ve Melis ve Müjgan adlı arkadaşlarımız olan kızları, Hilmi gibi arkadaşlarla otobüse binip Konya’ya varıp merkezde Selçuklu Otele yerleştik. Ermenek’ten de babam ve teyzemin kocasının geldiğini hatırlıyorum. Annem araba tuttuğundan çok mecbur kalmadıkça otobüse binmezdi, gelmedi.
Misafirlerimi otele yerleştirip Nurhan’la gittim sabah saatlerinde. Herkes şaşırdı.
-          Bu akşam nişan yapıyoruz haydi ben Nurhan’ı götürüyorum İstanbul’dan gelen arkadaşlara. Ordan da nişan alışverişine,
Deyip çıktık evden beraber kahvaltıdan sonra.  En uyanık ve girişken arkadaşım Melis’e verdim bir tomar para ve haydi Nurhan ile ne alınması gerekirse alınız, ne yapılması gerekiyorsa yapınız deyip İstanbul’dan gelen misafirlerimi Konya’yı gezdirdim. Babam ile buluştum ve akşam Nurhan’ların evinde tekrar biraraya gelip nişanı yaptık.
07. Şubat. 1981
Paldır küldür karmaşa ve telaş içinde….  Herkes şaşkındı, alel acele bu nasıl iş diye… Hanım hala zamam zaman sitem eder.
-          Siz beni Allah’ın emri peygamberin kavli ile annemden-babamdan istemediniz bile,
Diye. Ne bileyim, oldu da bitti maşşallah. İyi ki de yapmışım, Allah’ıma şükür mutlu olduk, mutluyuz ve mutlu olacağız inşallah.
Yüzüklerimizi rahmetli büyüğümüz, eşimin teyzesinin kocası Atalay Çetin takmıştı. Bir gün daha kalıp ertesi akşam İstanbul’a  döndük.


YAZARIN TÜM YAZILARI>>YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com