M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

İŞ HAYATIM: İSTANBUL


İSTANBUL

Birkaç ay sonra ara seçimler oldu. Ecevit’in partisi oy kaybetti ve iktidardan düşeceği kesinleşti. 1980 yılı ilk aylarında Genel Müdür Nezih Bey’in huzuruna çıkıp ‘ Efendim beni affediniz, ben görevimi yaptım. Artık özel sektöre döneyim. Siz ayrılacaksınız nasıl olsa. Ben kalsam bile en aşağı Tatvan İşletmesine sürgün ederler ‘’ dedim. Ne desin ?. Peki dedi.  Hemen Personel Müdürlüğüne uğrayıp istifa dilekçemi verdim. Bir diğer sebep te sevmemiştim, Karaköy Vapur İskelesi’nin yanındaki tarihi binanın girişindeki  merkez acentalıktaki işimi. Herkes işini yapıyordu tıkır tıkır. Kocaman masa başında otur, imza atmak için gelenleri bekle. Körelmeye başladım gencecikken.Orda sadece bilet satış işi vardı. Çanakkale’deki gibi her işe koşmak yoktu ki.
Sadece bir anım var unutamadığım. Bir bayram arefesi. Yenikapı- Bandırma feribotu biletleri bitmiş. Ankara'dan  CHP başkan yardımcılarından ünlü bir milletvekili aradı telefonla ve bir otomobillik bilet istedi.  Genelde uçakta, trenlerde, vapurlarda 3-5 yer hep saklanır, satılmaz ve böyle durumlarda kullanılır. Çoğu zaman da boş kalır bu hükümet büyüklerine rezerve saklanan yerler. Ben bu işleri kaldırdım tabi, devlet üç beş kuruş fazla kazansın diye. Milletvekiline ''  Efendim yer yok. Günler öncesinden bitti biletler’’ diye açıklamalarda bulunsam da inanmıyor, ısrar ediyor… En sonunda sert bir şekilde;
-          Balon mu bu gemi yahu şişirip te size yer açayım,
Diye sert bir cevap verince, telefonu kapattı. Genel Müdürü aramış, beni şikayet etmiş. Sonradan öğrendim. Genel Müdür de cevaben’’ Tamam ben gerekeni yaparım’’ demiş ama bu olayı yıllar sonra kendisinden öğrendim, ismini koyduğum büyük oğlum Nezih ile, Levent’teki villalarında ziyarete gittiğimizde.   
İstifadan sonra makamıma geldim. Biraz rahatladıktan 1-2  saat sonra  sendikamız  DENİZ-YOL iş başkanı Emin Kul telefonla aradı.  Şahsen tanışmıyorduk.  Bana ,
-          Nuri Bey istifanızı geri çekin. Sizin gibi çalışkan, dürüst, idealist gençlere ihtiyacımız var. Ben sizi kollarım, yeni hükümet kurulunca üst düzey yöneticiler değişse bile, söz veriyorum, size dokunmayacaklar, siz daha çok çalışacak ve daha yükseklere terfi edeceksiniz.
Gibi laflar edip beni kararımdan caydırmaya çalıştı. Teşekkür ettim ama istifamı geri almadım.
Üniversite’den tanıdığım rahmetli Haluk Görgün’nün ( Sabancı Kulelerinde TEMSA Genel Müdürüyken İhsan Sabancı ile suikaste kurban giden kişi) vasıtasıyla Boğaziçili ağabeylerin kurdukları Türkiye’nin ilk yönetim danışmanlık şirketlerinden EPO Etüd Pazarlama Organizasyon şirketinde geçici olarak  iki - üç ay kadar çalıştım. Bu şirkette çalışırken, şirketin müşterilerinden, İstanbul Küçükköy’de transmisyon+patos kayışları fabrikası sahibi ile tanıştım. İTÜ mezunuydu ve doktorasını veriyordu o günlerde ama İngilizcesi yetersizdi sınavda başarılı olmak için benden İngilizce dersi istedi. Bu sayede tanıştık ve birkaç hafta sonra bana fabrikasının Pazarlama ve Satış Müdürlüğünü teklif etti,  kabul ettim.
Fabrikanın durumunu tartıştık. Pazarlama ve satış yöntemlerimi önerdim. Bunlara uyacağını taahhüt edince aylık 30.000.- liraya anlaştık.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com