M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KORONA’DAN İSTİFADENamaz günde beş vakit ama ahlak gün boyu, demişler. Ne güzel söylemişler.
Maalesef son zamanlarda Müslümanların iyi örnek olamamamız birçok şeyin kısır kalmasına yol açmaktadır. Yüz yıllardır nüfusunu her yıl katlayan Müslümanlar son yıllarda yeni mühtedilere hasret çekiyoruz.
Bundan yüz yıl önce iki devlet arasına sıkışan Anadolu’da eşkıyalığın ihdası her halde yabancılar eliyle değildi. Savaştan savaşa seğirten memleketimiz en sonunda birbiriyle savaşa girişmiş ve kardeşinin, ırzını, malını, her şeyini kendisine hak sayan şekavet olaylarına girişmişlerdi.
Şimdi ise Korona virüs salgınını bahane ederek önleyici tedbirler kapsamındaki ticari malları fahiş fiyata satanlar türedi içimizden. Bunlara diyoruz ki:
Bir salgından yararlanarak elindeki malı normal fiyatın üstünde sattıysan hiç cumaya seğirtme! O seni paklamaz, çünkü böyle afetler sırasında cuma namazı sakıt olur!
Mühtedilere hasret kalışımızın ana nedenlerinden birisi ahlaki zafiyetimizdir.
Oysa bu konuda milletinden olmakla öğürdüğümüz İbrahim aleyhisselamın ahlakı bize örnek veriliyor:
“İbrahim ve beraberinde olanlarda sizler için güzel bir örnek vardır... (Mumtahine:4)
Ümmetinden olmakla iftihar ettiğimiz Hz Muhammed Mustafa’nın (sav) her bakımdan numuneliğini de şu ayet-i kerime ifade etmektedir:
“Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (Ahzab 21)
Her halükarda Müslümanlar ne halde olurlarsa olsunlar bundan yasa koyucunun ve yasanın suçu yoktur. Onlar ilk günkü gibi masumdur.
Neticede Müslümanların varlığı dünyaya nimet değil külfete dönüşünce kıyamet geldi geliyor demektir.
Etrafa korku salan bir Müslüman başkasına faydalı olamaz.
Aldatacağından korkulan Müslüman bir tacirin İslam’a ve Müslümanlara vereceği bir şey yoktur.
Zor zamanlarda stokçuluk, ihtikâr ve fırsatı değerlendirerek karaborsacılık yoluyla fahiş fiyatla ticaret yapmak İslam’da en ahlaksızca bir harekettir.
İslam’ın korunmasını hedeflediği temel esaslar: dinin, canın, ırzın ve neslin korunmasının yanında İslâm hukukunun korunmasını istediği ana maddelerden bir diğeri de malın korunmasıdır.

Müslümanlara, ihtikâr – karaborsa yoluyla sıkıntılı zamanlarda fahiş fiyatla mal satarak mali zarar verenlerin cezası: devlet tarafından malının müdahale edilerek normal fiyattan sattırılmasıdır.
Mükremin KIZILCA
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com