M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ORTA TOROSLARDAN YÜKSELEN SES

Ermenek- Sarıveliler- Başyayla
Taşeli Yöremizin yeni yayınlanan ANIT niteliğindeki kitabı kapışıldı.
Taşeli (Orta Toroslar ) Yöresinin geçmişten bu güne, hatta geleceğe akıp giden yaşantısı, kültürü, olayları ve eserleriyle yönetim belgeleri hakkında ayrıntılı bilgiler veren, Türk Milletinin binlerce yıllık geçmişi ve kurulan Ulu Devletlerini bize ve gelecek kuşaklara taşımayı amaçlamış olan “Orta Toroslardan Yükselen Ses” isimli kitap yayınlandı. Kısa süre içinde kapışılan ve toplu satın alımlarla ilk baskısı hemen tükenen kitap okuyucudan büyük beğeni aldı.

Bu Anıt kitap,  yöremizin yaşayan efsane eğitimcisi, araştırmacı yazar-şair, Karaca Oğlan araştırması ödüllü hizmet öncüsü,  gönül, sevgi ve hoşgörü timsali  Sayın Mustafa ERTAŞ hocamızın uzun yıllara uzanan titiz ve ayrıntılı araştırmaları, arşiv incelemesi, derleme ve tespitlerine dayanan yöre insanlarına adanmış bir kültür hazinesi olarak sunulmuş bir eser dir. Kitabın basımı ve  kalitesi  için verilen mücadele de ayrı bir  çabayı gerektirdiği kesindir.  Taşeli yöresinin her evinde bulunması gereken bu eserin ilk basımı toplu alımlar ve bireysel alımlarla kısa sürede tükenmiş olup,  satın alma istekleri karşılanamamaktadır. Emeğe saygı ilkesi gereği başta kitabın yazarı Sayın Mustafa ERTAŞ üstadımız ile  kâr amacı gütmeden maliyetine verilmiş olan kitabın basılması ve dağıtılmasına kadar her aşamada  katkıda bulunmuş olan herkesi kutluyoruz ve benzer çalışmalar için özendirici ve cesaretlendirici olmasını diliyoruz. 

                                            
      
Böyle bir eserin, Taşeli insanı ve özellikle gençlerine ulaştırılması ve doğdukları  topraklarla ilgili bilgileri edinmeleri ayrı bir öneme taşımaktadır.  Gençlerimizin eğitimine,  burs veren veya muhtelif konularda maddi-manevi katkı sağlayanlar, Hak-İş Konfederasyonu genel Başkanı, kültür pınarı, Mahmut ARSLAN, Beye, dünya Türkmenleri Birliği Başkanı Selahattin BAYSAL Beye, dernek, vakıf,  kurum, kuruluş ve bizzat varlıklı kişilerin bu Milli ve İnsani boyutlu uygulamalarını mutlulukla takip ettiğimizi, başta hayırsever KELEŞOĞLU camiası,  ERÇEV  ve Ermenek Dernekleri olmak üzere tüm hayırseverlere saygılarımızı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bilindiği üzere, insanların görev ve sorumluluklarının hayat boyu devam edeceği  alanlar şöyle sıralanır. 1. Doğduğu topraklar ve bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar (aile, komşular, akrabaları ve tüm hemşehrileri), 2. Milleti ve Devleti, 3. Tüm insanlık. Bu alanlarda yapılacak hizmetlerin ve harcanacak emeklerin bedelle ölçülmesi, sınırlarının çizilmesi veya alanlarının sınırlandırılması mümkün  değildir.ABD araştırmacıların eserlerine mucit Edison’un bini aşan buluşu olduğu, bu icatların maddi değerinin ülkenin bir yıllık gelirinin üzerinde olacağı vurgulanmış ve sonuç olarak “ bir ülkede (Millet ), insanların  devletten veya toplumdan aldıklarının üzerinde fazla  katkı sağlayanların ne kadar  çok olursa, o  ülkenin hızlı kalkınması ve yüksek refah seviyesine yükselmesi  mümkün olur “ şeklinde değerlendirme yapılmıştır.
 Bu harika kitabın daha çok  Taşeli insanı ve gençlerine ulaştırılabilmesi için maddi ve teknik imkânları bulunan vakıf, dernek, kurum , kuruluş ve bizzat hayırseverlerin  kitabın ilave ikinci baskısının yapılması konusunda maddi-manevi katkı sağlamasını, teşvik edici ve özendirici olmalarını  saygı ile diliyoruz.
 Kitap  konusunda  farkındalık yaratılması için, görüşleri kapsayan ve   yerel basında yayınlanan haberi    e-mail adresleriyle bir kez daha yayınlıyoruz.  
Derleyen : Av. Naci SÖZEN,   25.10.2020, ANKARA

                             ORTA TOROSLARDAN YÜKSELEN SES
                                Ermenek-Sarıveliler-Başyayla
            Uzun süreden beri beklenilen, Türk kavmi, Türk Devletleri ile yabancı devletler hakkında önemli bilgiler sunan. yöremiz Taşeli’ni içtenlikle ilgilendiren kaynaklara, padişah fermanlarına ve  Osmanlı Arşiv Kayıtlarına dayanan boyu:28cm. En: 19.5 cm büyük boy kitap gazetemiz yazarı Mustafa ERTAŞ tarafından yayınlandı.
     Kitapta bugüne kadar bilmediğimiz öyle sevindirici bilgiler var ki, okuyunca bize de hak vereceksiniz. Bu önemli bilgilerden kısa kısa birkaç örnek sunuyoruz.
“Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın soy kütüğü: Ermenek’te “ CELAL”  mahallesine dayanıyor, diye kaynaklar vererek yazılırken, Anayasa  Mahkemesi Başkanı Yekta  Güngör ÖZDEN de “ZÜBEYDE HANIM’ın  memleketi  ERMENEK’ ten, güzel bez torbalar içinde getirilen toprak  ANIT  KABİRDE  ATATÜRK ‘ün mezarına kondu” diye yazar. ( Kaynak: Sözcü Gazetesi, 7 ve 8 Mart 2019 Yekta Güngör ÖZDEN )   
“KARAMAN OĞULLARI’ nın  İLK BAŞKENTİ  ERMENEK’ tir.” Kaynaklar verilerek bilgiler sunulur.
“Türk Dili ve Türkçeyi, Arapça, Farsça dillerinin boyunduruğundan kurtaran Türkçeyi resmi devlet dili ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey’dir. (13 Mayıs 1277)
      Karamanoğullarının Bayrağı şimdiye kadar yazıldığı gibi (Yeşil) değil (Kırmızı-Beyaz-Oval) bir bayrak olduğunu Konya’da gören İspanyol Gezgin  Tarihçi Fransisken Papazın kitabından öğreniyoruz, diye bilgiler sunulur.  Türkiye’de 1934 yılı elektriğe kavuşan üç ilçeden birisi de Ermenek’tir.
   Karacaoğlan’ın şiirleri Türkiye de ilk olarak Sarıveliler, Ermenek, Başyayla ile Barçın Yaylası’ndan Müfettiş Ali Rıza Yalgın (Yalkın) tarafından  derlenerek Konya’da ilk defa “BABALIK” gazetesinde yayınlanmıştır. Karacaoğlan’ın   mezarı ve mezar  taşı da Sarıveliler’deki (Ulu Cami’nin) haziresinde bulunmuştur.
   Akdeniz kıyılarında kışlayan   (Türkmenler) Yörüklerin yüzyıllardır Barçın Yaylasında yaşadıklarını, yaşamlarını sürülerini ilk defa “Orta Toroslardan Yükselen Ses Ermenek-Sarıveliler-Başyayla” eserinde yer almıştır.

Prof. Dr. Tahsin KESİCİ “bu güzel haberler, Ermenek’in FİRAN Kalesi’nden daha çok önemlidir” der.
 Ayrıca mühendis Atilla AÇIKBAŞ, Av. Adnan AÇIKBAŞ ve enişteleri Aybars ÖZER “Ermenek’i başkent yapsalar bile, bu ilginç haberler kadar önemli olamaz” derler.

       Av. Naci SÖZEN ( Emekli Kıdemli Albay ) da,  bu değerli eser için, “Türk kavmi, Türk Devletleri ve günümüz Türk dünyasını ilgilendiren, yabancı devletler hakkında önemli bilgiler sunan, özellikle Taşeli’nin dünü, bu günü ve geleceğine ışık sunacağına inandığım bu kıymetli  eserin,  Ermenek, Sarıveliler, Başyayla İlçelerinde her evde bulunmasının gerekeceğine ve yeni yeni kapılar açacağına inanıyorum.” der.

         Araştırmacı yazar, şair Mustafa Ertaş’a bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını içtenlikle bekleriz.

                                                                             NACİ SÖZEN (Emekli kıdemli Albay)

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com