M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

REKTÖRÜ AKGÜL’DEN DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ MESAJI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Binlerce yıldır canlılara ev sahipliği yapan dünyamız, son zamanlarda iklim değişikliğine bağlı sorunlarla boğuşmakta olup bu sorunlar canlıların yaşamını sürdürmesi için gerekli olan orman kaynaklarının önemini hepimize bir kez daha hatırlatmaktadır. Küresel iklim değişikliklerinin etkilerini azaltmak, dünyamızın çölleşmesini ve erozyona uğramasını engellemek, doğal kaynaklarımızı korumak için, var olan ormanlık alanları en güzel şekilde yaşatmak ve dünyamıza yeni yeşil alanlar kazandırmak en önemli sorumluluklarımızdan birisidir.
Yeryüzünün ve ülkemizin en büyük servetleri arasında yer alan ormanlar, bu hayatı paylaştığımız binlerce canlıya ev sahipliği yaparak ekosistemimizin sağlıklı bir şekilde işlemesine imkân tanıyan doğal yaşam alanlarıdır. Ormanlar aynı zamanda gelecek nesillere ve diğer canlılara bırakabileceğimiz en değerli miras olup bu paha biçilmez miras, onların sağlıklı bir hayat sürmesi ve temiz bir hava solumasında önemli bir paya sahiptir.

Son olarak 2019'un güz aylarında çıkan ve 2020'de de devam eden Avustralya’daki orman yangını tüm dünyada büyük bir endişeye ve üzüntüye neden olmuştur. Nitekim üzerinde yaşadığımız dünyanın akciğerleri niteliğinde olan ormanların ve içindeki binlerce canlının yok olması tüm insanlık için büyük bir kayıptır. O nedenle ormanları ve doğal yaşam alanlarını tahrip etmeden yaşama bilincini kazanmamız gerekiyor.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü vesilesiyle, ormanlara ve tabiata karşı duyarlılığımızın artmasını temenni ediyor; yaşadığı çevreyi koruma gayretinde bulunan, doğa dostu herkesin Dünya Ormancılık Günü'nü kutluyorum.”

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com