M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

RIZA EFENDİNİN TORUNU ANLATTI


Yüz Yıl Önce Ermenek Olayları
1920 yılında Gargara (Güneyyurt-Ermenek) muhtarı olan Rıza Efendinin torunu: Mustafa Arı (Omarağa Mustafa’sı): 1925 doğumlu, 95 yaşında, Güneyyurtta oturuyor, Araştırmacı – Yazar Sayın Şerafettin Güç’ün dayısı, Güneyyurt Belediye Başkanı Sayın Ahmet Arı’nın amcasıdır.
1920 yılındaki olaylardan beş yıl sonra dünyaya gelmiştir.
Araştırmacı – Yazar Sayın Şerafettin Güç’le beraber 13 Mart 2020 günü kasabadaki evinde Muhterem Omarağa Mustafa’sını ziyaret ederek yüz yıl önceki kaos ortamı hakkında olayların bizzat içinde olan Rıza Efendi dedesinden duyduklarını dinledik.
“Eşkıyalar Gargaraya geldiklerinde doğruca dedem Rıza Efendiyi bulurlar.
Kendilerine katılmasını söylerler. Karşı durup nasihat vermeye başlayınca dedemi bağlamışlar ve eziyet etmeye başlamışlar.
Dedem asilere: beni bırakın, ben size burada iki gün bakayım, ağırlayayım, beni bağlamakla ne kazanacaksınız? Burada iyice hazırlanır öyle gidersiniz Ermenek’e, demiş. Çünkü dedem Silifke jandarma gücünün yola çıktığını biliyormuş. Silifke’den de Ermenek’e iki günde gelinirmiş.
Dedemi salmışlar, dedem bunun üzerine onlara bir öküz kesmiş, pilavlar, yahniler pişirip ziyafetler vermiş, onları iki gün oyalamış.
Ancak ilk günün akşamı Deredeki değirmende bulunan Oğlu dayım Sofu’ya (Güney) haber göndererek derhal gece Ermenek’e gitmesini ve durumu yetkililere haber vermesini tembihlemiş.
Sofu dayım köye uğramadan doğruca Narlıca, Cenne yolundan Ermenek’e varıp durumu Ermenek ileri gelenlerine iletmiş.
İki günün sonunda akşam yola çıkacak olmuşlar, bu sefer de: gece olmaz, akşamın şerrinden sabahın hayrı yeğdir, hem geceleyin kadınlar, çocuklar paniğe kapılırlar, başarı şansınız azalır, deyip sabah erken yola çıkmalarını söyleyince makul bulmuşlar.
O gece Silifke ve civar kazaların jandarma gücü Ermenek’e ulaşmış. Başta Gargara çıkışı, kale ve yol başları olmak üzere önemli noktalara gerekli sayıda jandarma yerleşip siper alarak beklemeye başlamışlar.
Bozkır, Hadim ve Taşkent’ten gelen Delibaş kandırması çapulcular Nahiye köylerinden kandırabildiklerini de alarak Gargaradan Ermenek’e yürüyüşe geçmişler. Silahsız olanlar en arkadaymış.
Kirse önünden ve kaleden Ermenek’e giriş yaptıkları sırada siperlerdeki jandarmaların ateşiyle şok olmuşlar. En gerideki silahsızlar hemen kaçmışlar. Silahlı olan asıl çete elemanlarının çoğu ölmüş. yakalananlar arasından Aslan İsmail Oğlu Mehmet de yaralılar arasındaymış. Onu bir çakıl omağına gizlenmeye çalışırken tutmuşlar.”
Mustafa amcayla konuşurken benden: Kuşakpınar yoluna geçen yıl bir çeşme yaptırdığını, onu da yazmamı, tembihledi. Allah razı olsun Mustafa Amca!
Allah bir daha bu millete kurtuluş savaşı göstermesin!


Mükremin KIZILCA
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com