M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ZENON’UN KRAL YOLU KAPANDI


“Ermenek ilçesi, Yukarı Çağlar köyünde arazisi içinde bulunan Roma Kralı Zenon tarafından 476 yılında yaptırılan Keben Yolu kaya düşmesi sonucu kapandı.
Yukarı Çağlar yaylasına ulaşmak için 2008 yılına kadar tek yaylaya çıkış yolu olan bu yol, Zenon, İstanbul’dan kaçarken beraberinde devletin hazinesi gelmiş. Zenon önce doğduğu köy olan Zenonopolis’te (İznebol ) gelmiş, ancak etrafı surlarla çevrili, içinde yerel kralın yaşadığı bir saray, en önemlisi kentin kuzeyinde kalesi bulunan tam korunaklı Sbide kentine 476 yılında gelerek 21 ay burada yaşamış. Kaldığı süre içinde Sbide Kentini çeşitli yatırımlarla yaşanılır bir kent haline getirilmiş. Yüz yıla yakın zamandır susuzluk çeken kentin susuzluğunu gidermek için kaya üzerine Çobansuyu Sarnıcını oydurmuş, önce baharda coşan Aldere’den buraya su getirtmiş. Bu yeterli olmadığından akabinde bir mühendislik harikası olan 5 km uzunluğundaki antik su tünelini (Sıra Delikler) deldirilmeye başlanmış, ancak bitim tarihi belli değil. Sbide Antik Kentinin bitiş tarihi ise "İlk Kale" kitabında yer almıştır. Sbide merkezinde kentte kurşun borularla su şebekesi ve kanalizasyon sistemini kurdurmuş.
Asıl önemli olan ise Sbide’nin yayla topraklarından yararlanması için 476 yılında Keben Yolununun yapmasına başlanmış, bitiş tarihi ise yine hiç bir kaynakta yer almamıştır. Bu yol 476 yılından 2008 yılına kadar kullanılmıştır. Şimdi ise kış şartlarından kaynaklanan olumsuzluk sonucunda bu yol kapanmıştır.”[1]

Resimler [2]
Emekli Öğretmen Durmuş Ali Özbek, yayına hazırladığı “İLK KALE” adlı kitabında bu yol için şunları yazmıştır:
“YAYLA YOLU
Yukarı Çağlar Köyünün yaylası; Sorkun Yaylası veya İzvit Yaylası olarak bilinir. Yayla arazisi karşı yaka köylerinin “İzvit Kaşı” olarak adlandırdıkları Keben Kayasından yukardaki sahadır.

Yaylaya yayan veya hayvanlarla çıkabilmek için kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen, ancak Zenon tarafından Sbide’ye yaptığı yatırımlarla ilişkili olduğu, büyük bir ihtimaldir. Çünkü Zenon, doğup büyüdüğü Zenonopolis bugünkü Büyük Karapınar Köyünün yayla yolları için harcamalar yaptığı o dönemde Sbide’de 21 ay yaşayan Zenon’un, Sbide yayla yolunu da yaptırdığı büyük bir ihtimaldir.
Keben – Yayla Yolu [3]

Yayla yolu da çok önemli bir mühendislik bilgisi ile gerçekleştirilmiştir.  Sarp kayalıklar arasına yapılan duvarlar ve zemine döşenen döşeme taşları, yolu destekleyen ağaç bariyerler kullanılarak yapılmış olan yol, 1500 öncesinde son on yıla kadar kullanılmıştır.
Günümüzde hayvanla yük taşımacılığı bittiği ve yeni bir güzergâhtan yol açıldığı için Keben yolu kullanılmaz olmuştur. Hatta imece ile her yıl bakımı yapılan bu yola artık bakım da yapılmaz olmuştur. Yolun bakımsız kalışını fırsat bilen bazı insanlar yol kenarlarındaki ağaç bariyerler tek tek yerlerinden söküp yok etmişler.
ANITSAL YÜRÜYÜŞ PARKURU
Her ne kadar yayla yolu kullanılmasa da, yüzyıllar boyunca insanlara ve diğer canlılara hizmet vermiş olduğu dikkate alınarak anıtsal bir yapı olarak korunmalıdır. Hatta bu yapının özel bir parkur yapılarak kullanılması da mümkündür. Bunun için Ermenek İlçesindeki kültür ve spor ile ilgili tüm birimleri bir proje oluşturarak dağcılık ve spora yönelik harika etkinlikler gerçekleştirilebilir, eşine ender rastlanan doğa fotoğrafçılığı doğal stüdyosuna dönüştürülebilir. Bu parkura, dağcılar, sporcular, fotoğrafçılar yönlendirilerek adından söz ettirecek etkinliklere imza atılabilir. Yapılacak tek masraf ise hurda da olsa yirmi, otuz tane demir bariyerdir. Böyle bir çalışmanın gerçekleştirilmesi ile anıtsal bir parkura sahip olunabilir. “[4]
Durmuş Ali ÖZBEK


[1] Haber: Durmuş Ali ÖZBEK
[2] Fotoğraflar: Ulvi ÖZTÜRK arşivinden alınmıştır.
[3] Fotoğraf: Ali AKTÜRK arşivinden alınmıştır.
[4] Durmuş Ali ÖZBEK, "İLK KALE" adlı kitabının sayfa 80,81,82,83'ten alınmıştır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

3 yorum:

  1. Değerlendirilemeyen, tanıtılamayan bir bölge. Gönül isterdi ki her hafta bir tür otobüsü bölgeyi ziyaret etsin. Önce köyün içi düzeltilmeli. Seyir terası + toplanma parkı + kafeterya + klozetli wc = Su deposu civarına veya uygun yere yapılabilir. Bölgede tek olur. Ayrıca Serper Köprüsüne yöresel ürünler satan küçük dükkanlar neden yapılmıyor bunu da anlamış değilim. Tam kavşak yeri. "Betnam" tarihini anlatan bu boğazın çekiciliği ortaya çıkar. Dere boyu yürüyüş parkuru ve piknik alanı da yapılması gerek. Köy sandığına küçük bir gelir elde edilebilir. Bunları kimlerle görüştüysem çok iyi olurdan öte gitmedi. Şahsi fikrimdir. Şerafettin GÜÇ

    YanıtlayınSil
  2. Teşekkürler Şerafettin Hocam.

    YanıtlayınSil
  3. Hüseyin Bayındır Mesajı: 15 Mart tarihinde Yukarı Çağlar'lı Ulvi abimizin sayesinde yıllardır görmek istediğim bu bölgeyi gezmek nasip oldu.Ben Tepebaşılıyım.Çocukluğumda her sabah dama çıkar tam karşımızda bir duvar gibi yükselen "Keben"kayasına bakardım.Bizim köyden manzarası çok güzeldir.Dedelerimiz Keben yolundan Karaman'a tuz almaya giderlermiş.Hatta bazılarının yaylada tarlası varmış çift sürmeye giderlermiş.Alderesi çok coşkun aktığında sesi ta bizim köyden duyulurdu.Büyüklerimiz Aldere'nin coştuğunu su sıkıntısı olmayacağını söylerlerdi.Gezince daha da hayran kaldım.Bizimle gelen yabancı misafirlerimizde çok sevdiler.Antik kent,Alderesi,Keben yolu,Hisar Kalesi görülmeye değer yerler.Ulvi abiyle Keben'den başlayıp kervan yolunu takip ederek Karaman'a gitme fikrimiz var.Tarihi su kanalları da mutlaka çok güzeldir.Sonuç olarak bu bölgeye yatırım yapılıp mutlaka tanıtılmalı güzel bir rota olacaktır.Çalışmalarınızda başarılar,ilgiyle takip ediyoruz.

    YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com