M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

YUKARI ÇAĞLAR SALGIN HASTALIK MEZARLIĞI


ERMENEK YÖRESİNDE YAŞANMIŞ SALGIN HASTALIKLAR (2)

Yukarı Çağlar Hastalık Salgın Mezarlığı

Mezar taşlarının yok edildiği mezarlık sahasına yaşamım boyunca cenaze defini yapılmadığını biliyordum ama neden gömü yapılmadığı dikkatimi çekmiyordu. Eski mezarlık deyip geçiyorduk hep. Bir taraftan da mezar taşlarının olmayışı hep dikkatimizi çekiyordu.

Mezar Üstü Ziyareti

23 Mayıs 2020 günü bayram arifesi idi ve ikindi namazından sonra geçmişlerimizin mezarlarına uğrayarak ruhlarına Fatihalar gönderdikten sonra her zaman yaptığım gibi eski balbal taşlarını incelemeye ve resimlerini çekmeye koyuldum. Taşeli’ne ilk yerleşen Türklerin Mezarlığı ve mezarlarını tek tek yeniden inceleyerek önceden fark etmediğim detayları gözlemleyip resimledim. Daha sonra köyün en eski mezarlığı olarak adlandırılan kısımlarını tek tek dolaştım.

Mezar Taşları Köy Yoluna Döşeniyor


1940 yılların sonlarına doğru Molla Mustafa'nın kısa süreli köy muhtarlığı vekaleti sırasında muhtarlık emri ile köy girişindeki köy ana yolunun boz topraklı ve aşırı çamurlaşan yolun üzerine imece ile döşeme çalışması yaptırılacakmış. Her haneye ne kadar taş getirmeleri gerektiği belirlenip köy bekçisi tek tek ailelere bildiriyor.
Gariban olan aileler eşekleri ile köy dışından taş taşınıyor. Ancak muhtarın tarafı, akrabası olanlara iltimas geçiliyor. İltimas geçilen insanlar köyün eski mezarlığı olan sahadaki mezar taşlarını söküp hemen altındaki yola taşıyorlar. Güya getirmeleri gereken taşları getirmiş sayılıyorlar. (*)
Kısacası köyün eski mezarlığı talan edip mezar taşları yol üzerine döşeme taşı olarak taşınıyor. Yol döşeniyor.
Benim ilkokul yollarımda o döşeme taşları hala duruyor ve üzerinden yürünüyordu. Bu döşeme taşları 1969 yılında yol dozerle tanışınca küreniyor, yol genişletilip çoğu mezarın önleri açılıyor. Mezarların içinde mukim olan insanların kefen parçaları ve kemikleri görünüyor, bir taraftan da bu açık yerler kapatılıyordu.
Sonuç köy mezarlığının yoldan yukarıda kalan kısmındaki mezar taşları yok oluyor.
2019 yılında bir cenazenin defini yapılmıştı tüm yaşamım boyunca. Bu sahadan geçerken merakım iyice artı. Babaannemin mezarı mezarlığın aşağısındaki sahada bulunmaktaydı. Onun mezarı başına da uğrayıp dualarımı gönderdikten sonra köyün ileri yaşlarında olan Enver Arslan’la karşılaşıp mezarlığın geçmişiyle ilgili sohbet ediyoruz. Köye dönüşte taşları sökülmüş sahanın ön kısmından geçerken taşların sökülüş nedenini konuşuyoruz. Neden bu sahaya defin yapılmadığını soruyorum, o da bildiği kadarıyla kısa sadece “Bir salgın hastalık olmuş, onlar burada gömülüymüş.” deyince “Tamam işte bu ya, taşlar yeni yerlerine oturmaya başladı.” dedim kendimce.


Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com

DEVAM EDECEK

(*) Abdullah Öztürk’ten edinilen bu bilgi babası Şükrü Öztürk'ten duyduğu şekliyle yaptığı anlatımdan alınarak yazıya kaynaklık etmektedir.

İLGİLİ MAKALELER:

ERMENEK YÖRESİNDE YAŞANMIŞ SALGIN HASTALIKLAR (1)


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com