M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

AYASOFYA / YENİ CAMİ VAKFİYESİ


Değerli okuyucularım!
90 yıldır hiç gündemden düşmeyen Ayasofya ile alakalı Fatih Sultan Mehmet Han merhumun Vakfiyesinin aslını şahsen görmek ve okumak istiyordum.
Son günlerde tekrar Ayasofya Meselesi alevlenince benim merakım da alevlennce
Fatih Sultan Mehmet Han merhumun Ayasofya Yeni Camii Vakfiyesini Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivlerinden satın alarak masama koydum.
Aslı 65 m. 30 cm, ceylan derisine fasih bir Arapçayla yazılmış olan ve 141 sayfada tamamlanan vakfiyeyi okumaya başladım.
Bu cumadan başlayarak Ayasofya Vakfiyesini tercüme etmeye başladım. İnşallah bu cumadan itibaren her Cuma köşemde tercüme ettiğim bölümleri bir alt bir de üst başlık şeklinde makale olarak hazırlayıp paylaşacağım.
Fatih Sultan Mehmet Han Ayasofya’yı on yıl emek verip bir fetih hakkı olarak üzerine tapu ettirdikten sonra camiye çevirmiş ve adını da Yeni Cami koymuştur.
Ayasofya / Azize Sofya Kilisesi Bizans İmparatoru I. Justinianus (Kostantin) tarafından, 532-537 yılları arasında peygamberimizin (sav) doğumundan 35 yıl önce, İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş patrik katedralidir.
Kostantin, bugün bile dünya envanterinde ilk sıralarda yer alan bu muhteşem eseri bitirince “Ey Süleyman bugün seni geçtim” diyerek peygamber Süleyman’a a.s. atıfta bulunarak seslenmiştir.
Bu sözden Konstantin’in bugünkü tapınakçıların ele geçirdiği tarzda değil de doğru bir Hristiyan inancı üzere olduğu anlaşılıyor.
Konstantin Allaha şükran olarak inşa ettirdiği bu muhteşem eseri kendi mülkü olarak kaydettirmiş ve onu takip eden bütün imparatorlar da aynı yolu izlemişlerdir. Yani Ayasofya kilisesi her hangi bir ekümenik yapıya bağlı değildir. İşte bu kurala uygun olarak Fatih Sultan Mehmet de aynı zamanda Bizans İmparatorluğu varisi olarak kendi üzerine tapu yaptırarak ünlü vakfiyesini 1460 yılında kaleme almıştır.
“Konstantin’in ölümünden sonra yerine oğlu Alban geldi, Alban ölünce de Hirakl imparator oldu. Hirakl peygamber efendimiz doğduğu tarihte başta idi. İstanbul’un eski adı olan Konstantıniye Ayasofya’yı inşa eden Konstantin’in adındandır. Daha önceki adı Bozantin ve Yanko bin Maryan idi.
Yüce peygamberimiz doğduğunda dünyanın dört bir yanında olağanüstü haller meydana gelmiştir. Bütün kiliselerin kubbeleri secdeye kapanmış, İran’da Nüşirvan’ın sarayı çökmüş, Mecusi ateşi sönmüş, Sava gölü kurumuştur. Aynı zamanda Ayasofya’nın da ana kubbesinde büyük bir yarık meydana gelmiş, kubbenin yarısı aşağı inmiştir.
Kubbeyi asla yerine tam olarak yerleştiremeyince içlerinden bir akıllı adam bu İmparator Hirakle; kubbeyi ancak Son Peygamber Hz Muhammedin vereceği bir icazet durdurabilir, dedi. Sonunda Hirakl elçi göndererek bu izni alıyor ve kubbe eski haline geliyor. Bu Hiraklin gizli Müslüman olduğu da bilinmektedir.
Zaten Peygamberimiz gelmeden önce Hristiyanlık hak dindi. Son peygamber gelince de onun davetine müspet cevap vererek imanını sürdürmüştür. Bu Hirakl eğer peygamberimizin doğduğu andaki Hirakl olmasa bile oğlu veya torunudur. Hirakl, efendimizin İslam’a davet ettiği mektubun gönderdiği kişidir.
Yapımında yüzlerce usta, mimar, mühendis ve on bin işçi çalışmıştır. Duvarının bir altın bir gümüş ve değerli taşlarla inşa edilmesi fikri masraf bakımından engellense de dünyanın dört bir yanından getirilen mermer ve taşlar hatta Süleyman Peygamberin devlere taşıttığı ve köşk ve saraylarında kullandığı devasa kayaların da getirilerek inşa edilmesiyle sırf altından yapılması halindeki yapılacak masrafı geçmiştir.”*
Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra Ayasofya’yı “Yeni Cami” e tahvil için on yıl emek verdiler. Bu arada etrafına imaret, sekiz medrese ve şifahane yaptırdılar.
Fatihten sonraki bütün padişahlar da Ayasofya’ya aynı ihtimamı gösterdiler. Tahta oturduktan sonra kılıç kuşanma törenleri burada yapıldı. Bütün padişahlar istisnasız Kadir gecelerini burada ihya ederlerdi.
*Feth-i Kostantıniyye ve Tarif-i Ayasofya University of Toronto
(Yarınki Cuma inşallah: 1. Bölüm: Ayasofya Yeni Camiinde Görev Alanlar ve Ücretleri)

Mükremin Kızılca
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com