M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ZAMANIMIZDA YASALAR GÖRÜNÜŞTE YÜRÜRLÜKTE


CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülen ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüm milletvekilleri ile birlikte direndiği, savunmayı savunduğu “çoklu baro” teklifine karşı konuşma yaptı. Cumhur İttifakı’nın getirmiş olduğu yasa tasarısının sakıncalarını anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden “baroların yapısında değişiklik” öngören, kamuoyunda “çoklu baro sistemi” olarak bilinen yasa teklifinin görüşmelerinde yer aldı. Komisyonda yaptığı konuşma ile teklif sahibi Cumhur İttifakı’nı uyaran Ünver; “Teklifin hazırlayıcıları ‘Çoğulcu, katılımcı bir anlayışla hazırladık.’ diyorlar. Biz bu sözlerin benzerlerini FETÖ'yle birlikte hazırlanan Anayasa değişikliği referandumunda da duymuştuk.” dedi.

AYNI YÖNTEMİ KULLANIYORSUNUZ

Konuşmasının devamında, “2010'da âlâyıvalayla referanduma FETÖ'yle birlikte götürdüğünüz, hatta mezardaki ölülere bile oy kullandırmayı düşündürdüğünüz halk oylamasında kabul ettirdiğiniz Anayasa değişikliğiyle getirdiğiniz hükümleri 2017'de tekrar değiştirmek zorunda kaldınız.” diye konuşan Ünver, sözlerine şu şekilde devam etti: “Şimdi bu teklifte de aynı yöntemi kullanıyorsunuz. Yarın bundan da pişman olacaksınız, Allah sizin durumunuza kimseyi düşürmesin.”

BAROCUKLAR KURMA PEŞİNDESİNİZ

Barolarda yapılan seçimin en demokratik seçimlerden biri olduğunu ifade eden ve iktidarın bölmeye çalıştığı barolarda çıkardığı veya desteklediği listelerin kazanamadığı için “Onlara yeni bir baro kurduralım, delemedikleri listeyi böylece delmiş olsunlar." anlayışında olduklarını ifade eden Ünver: “Bu, sizin uydurmaya çalıştığınız kılıflara uymaz. ‘Seçim kazanamayan, listeyi de delemeyen yandaş avukatlara yani sarayın avukatlarına bir barocuk kuralım, sonra da beraber baroculuk oynayalım.’ diyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz. ‘Benim yasama çoğunluğum var, parmak kaldırır indiririm, bunu da yaparım.’ demek demokrasi mi?” diye sordu.

TÜM BAROLAR İÇİN TEMSİLDE ADALET!

Cumhur İttifakına, “Hedefteki İstanbul, Ankara, İzmir Baroları için demokratik temsil, temsilde adalet ihtiyaç da diğer barolar için ihtiyaç değil mi?” sorusunu yönelten ve iktidar partisinin teklifteki gerekçelerinin samimi olmadığını ve gerçek niyetlerini perdeleme amacında olduklarını aktaran CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, bunu şu sözlerle anlattı: “Nasıl 2010 referandumunda bir anda ortaya çıkan ve pıtırak gibi çoğalan hukuk dernekleriyle propaganda yürüttünüz, bugün de yaptığınız, tüm hukuksuzlukları, kuracağınız, başına da göstermelik bir başkan oturtacağınız bu barocuklarla meşru kılmaya çalışacaksınız. O gün derneklerle birlikte ne masallar anlatıyordunuz, sonuç ne oldu?”

BAROLARI DİZAYN EDİYORSUNUZ

Baroların kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları olduğunu belirten ve üyelerinin serbest meslek erbabı olduğuna dikkat çeken Ünver sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şimdi buraya müdahale ediyorsunuz. Herkesin siyaset yapması anayasal bir haktır, bazı avukatlar bunu yapıyor zaten, bir siyasi partiye üye olarak bunu yapıyorlar. Şimdi, siz, baroları da bir siyasi parti gibi dizayn ediyorsunuz. Çoklu baro, niye sadece 3 baro için? Diğer barolardaki avukatlara niye kendi barolarını kurma fırsatı verilmiyor? Bu bir gerekçe değil, daha önce de söylendi, sadece bahane. Çünkü sebebi yukarıda anlattığım gibi baroları bölmek, yandaş barolarla baroculuk oynamak. Yargı diliyle söylersek, bu gerekçeler davada haklı çıkmaya yönelik beyanlar ama söyleyeni haklı çıkarmayan beyanlar. Sizin sürekli yargıyla uğraşmanızın bir anlamı var. Siz yaptığınız işlere yargı kılıfı giydirmeye çalışıyorsunuz.”

AKP YANDAŞ BARO OLUŞTURMAK İSTİYOR

İktidarın yargının kürsü ayağını 2010 ve 2017 referandumları sonrası gerçekleştirdiği uygulamalar ile hallettiğini ve şimdi gözünü savunmaya diktiğini ifade eden, AKP’nin kendi yandaş barolarını oluşturma amacıyla yargı meselesini kendi lehlerine dizayn etme niyetinde olduklarını söyleyen Ünver; “Bunun sebebi şu: Muhaliflerle hukuk üzerinden hesaplaşmak medeniymiş gibi bir algı yaratıyor. Ne diyorsunuz? ‘Bağımsız yargı karar verecek, yargılamanın sonucunu bir görelim.’ diyorsunuz. Bu anlamda hukuk devreye sokulunca sanki hukuksal bir meşruiyet varmış hissi uyanıyor. Yapmak istediğiniz hukuksuzluklarınıza hukuk elbisesi giydirmek.” dedi.

HUKUK GÖRÜNÜŞTE YÜRÜRLÜKTE

CHP Milletvekili Ünver, TBMM Adalet Komisyonu’ndaki sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sizin zamanınızda aslında yürürlükte olan hukuk; görünüşte yürürlükte. Aslında yürürlükte olan, sizin kafanızdaki hukuk. Siz bu hukuku zaman zaman açıkça, zaman zaman zımnen, zaman zaman da oluşturduğunuz yandaş yargı eliyle uyguluyorsunuz. Sizin zamanınızda hukuk lotarya gibi oldu. Kime ne çıkacağı belli değil. Yandaşlar ne yaparsa yapsın suç değil; muhalifler ne yaparsa yapsın suç. Hukuk öngörülemiyor. Örneğin, İstanbul seçimlerinin iptal edileceğini daha en baştan bir gazeteci Nagehan Alçı bildi, koca koca Anayasa hukukçuları bilemedi. Sebep, YSK yazılı kanun metinlerine göre karar vermiyor, yazılı olmayanlara göre karar veriyor. Sizin hukuk anlayışınızı anlatan sözü George Orwell söylemiş: ‘Aslında, hiçbir şey yasa dışı değildi çünkü artık yasa diye bir şey yoktu.’”


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com