M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERMENEK ASAR KALESİ

Foto: Hidayet Yalman

Kıble Kayası- Asarlık- Asar Kayası

Asar: eserler manasında olup eser kelimesinin çoğuludur. Ayrıca kayalık, yüksek yer anlamına da gelmektedir. Bu adla Türkiye’nin çok yerinde kaleler, tepeler ve yerleşim yerleri mevcuttur.

Roma İmparatorluğunun bir eyaleti olan Kilikya Eyaleti’nin taşlık bölgesinin tam ortalarında yer alan Asar Kayası, Eyalete gönderilen ilk Romalı Proconsullerin burayı bir gelir kaynağı olarak düşünüp ağır vergilerle halkın tepkisini çekmeleri buradaki yerleşimlerin oluşumuyla paralellik arz etmektedir.

Karaman / Ermenek ilçesi Güneyyurt beldesinin tam güneyinde bulunan, zirvesi kayalarla bezeli tepeye “Kıble Kayası, Asarlık Tepesi ve Asar kayası” da denmektedir. Burası Pamuklu / Cenne ve Boyalı / Güzve köyleri sınırları içerisinde olup Ermenek ve Güneyyurt’ un hatta tüm Göksu havzasının bütün yerleşim yerleriyle beraber izlenebildiği bir yerdir.

Rakımı 1700 metre dolaylarında olan tepeden Ermenek Turkuaz gölü ve barajı eksiksiz olarak tüm haşmetiyle izlenebilmektedir.

“Dünden Bugüne Gargara / Güneyyurt” adlı eserimizde yer almak üzere bu antik değerdeki yerin görülmesi konusunda çoktandır merak içerisindeydim. Çevremizde söz konusu eserde konu etmediğim bir burası kalmıştı. 28 Ekim 2015 günü Güneyyurt belediye başkanı Sayın Celil Yağız, şoförü Sayın Mehmet Süzen ve Pamuklu / Cenne eski Muhtarı Sayın Ali Beylerle beraber yola çıktık. Göksu’yu geçtikten sonra kasabamızın resmini çektik. Asar kayasının ve kalesinin etrafı dolangeli olarak düzgün bir yolla çevriliydi bu nedenle arabamız “o” şeklinde kaleyi çeviren yolda zirveye en yakın yere park ettikten sonra zirve ye tırmanmaya başladık.

Çocukluğumuzdan beri izlediğimiz tek sütun olarak kuzeye görülen kıble kayası güneye doğru sünen 400 metre kadar kasislerle dizilen bir kaya zinciriydi. En yüksek tepesine çıkmayı başaran yine ben oldum, arkadaşlar, “hemen in oradan” diye beni uyardılar ve konumumu resimlediler. Burası küfür küfür esiyordu. Kayalar birbirine veda edercesine ayrılmışlar kopmak üzerelerdi. Yüce dağın etekleri de kopmuş dev taşlarla doluydu, koptukları yerler ise hala bembeyazdı.

Asar Kalesinin zirvesi çok sivri görünmesine rağmen 20x400 ebadında bir antik kent görünümündedir, burada elle yapılmış kale surları olmamakla beraber yaklaşık 2000 yıl önceki Roma medeniyetinin bıraktığı izler görülüyor. Bu zirvede normal evleri bulunurken kaya ve oda şeklindeki el yapımı mezar inleri ise daha aşağılarda görülüyor. Zirvenin Ermenek ve baraja bakan kayalarının yüzeylerinde çeşitli figür ve motifler görülüyor, zirvenin her tarafındaki toprak yüzeyler derin şekilde kazılmış haldedir.

Asar kalesi definecilerden başka kimsenin alakasını çekmeyi başaramamıştır ve hala (Kasım 2016) Karaman Kültür envanterinde yerini alamamıştır. Asar Kalesine el atmayan ve kazma vurmayan sadece devlettir.

Asar kalesinin tarihteki “Gargara savaşı” nın geçtiği Gargara Kalesi olup olmadığı konusunda net bilgimiz olmamakla beraber binlerce ölünün olduğu bu savaşın Gargaranın başka neresinde olabileceğini kestiremiyorum. Gargara (Güneyyurt) savaşını Şikari Tarihinden aynen iktibas ederek incelemenize sunuyorum:

“Karamanoğlu Alaeddin bey Anamur, Ermenek ve Mut havalisinde tam huzuru sağladığı sırada mecliste otururlarken feryatla içeriye bir iki adam çıka geldi. Kıvamüddin Mut, Gargara ve Bozok kalelerini yedi bin harami ile bastı ve yetmiş yük altın ele geçirdi, dediler. Şah Alâeddin hemen kalkarak 20 bin süvari, 8 bin piyade Bulgar (bir Türk boyu) askerini alıp çeliğe boğularak bir yol başına geldi Kıvamüddin Alâeddin’in üzerine geldiğini duyunca onun ordusunu kıstırarak 3 bin adamını öldürdü. Sultan Alâeddin durumu görünce atından inerek secdeye kapanıp Allahtan yardım istedi. Kılıcını çekerek Kıvamüddin’in üzerine yürüdü. Öyle savaştılar ki arazi kanla doldu. Kıvamüddin kırılarak Gargara kalesine sığındı. Sultan Alaeddin 4 bin er ile kaleye merdivenler kurarak içeri girdiler ve yedi bin adam öldürdüler.

Kıvamüddini zincire vurdular, Gargaradan ayrılarak Mut kalesinde sakladığı hazinesini çıkardılar. 40 altın cebe, 60 küp mal, 300 deve yükü cephane ve gümüş kürsü çıkardılar. Alâeddin Gargara kalesine Mir Yusuf’u Dizdar tayin etti.

Sultan Alâeddin (1361-1398) Kıvamüddini öldürdü ve Mut ve Gargara kalelerine komutanlar tayin ederek Karamana geldiler ve hazineleri beyliğe teslim ettiler.   Süleyman Şah kendisini karşılayarak rahatını sağladılar.(Şikari’nin Karamanoğulları tarihi Sh 65, Konya Halkevi Tarih ve Müze komitesi yayınları: Konya 1946) 

Şikaride de geçtiği gibi Asar Kalesi binlerce askerin sığınıp korunabileceği bir korunaklı alandır. Gargaraya en yakın kale burasıdır.

Tarih boyu tüm uruklar kendilerine ait bir bayrak, bir damga oluşturmuşlardır. Bu damgaların en uzun süre kalanları da kayalara kazınanlarıdır. İşte asar kalesinin Ermenek tarafına bakan dik kayanın yüzeyinde bir heykel kabartması vardır. Bu kabartmanın resmini ekte burada 28 Ekim 2015 tarihinde çektiğimiz diğer resimlerle beraber görüyorsunuz.

Ermenek’e dönük inşa edilen bu kabartma Romalı, bir askeri komutan olup büyük ihtimalle Taşlık Kilikya’nın valisidir. Etekleri tam görünmesine rağmen baş kısmı kırılmış durumdadır.

Asar Kalesi Ermenek ve Güneyyurt başta olmak üzere Taşeli’de her yerden izlenebilen ve her yerin izlenebildiği bir konumdadır.

Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com