M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

NÜKLEER FELAKETİN ÜZERİNDEN TAM 75 YIL GEÇTİ!

                                                                        

İkinci Dünya Savaşı'nın Pasifik muharebelerinde ABD'nin 6 Ağustos'ta Japonya'nın Hiroşima, 9 Ağustos'ta Nagazaki şehirlerine atom bombası atmasının üzerinden 75 yıl geçti. Hiroşima'nın yüzde 70'ini yok eden bomba, 1945 yılı sonuna dek 140 bin kişinin ölümüne yol açtı. Şehrin yarısının yok olduğu Nagazaki'de ise ilk aşamada 70 bine yakın kişi öldü.

Cephenin, teklifi kabul etmemesi üzerine 6-12 Ağustos haftasında ilk bomba pazartesi sabahı Hiroşima’ya, ikinci bomba perşembe öğlene doğru Nagazaki'ye atıldı. 

Uranyum katkılı atom bombası, merkezinde 3 bin santigrat derece ısı oluşturarak 1,5 kilometre çapındaki alanda her yeri dümdüz etti. Hiroşima'nın yüzde 70'ini yok eden bomba, 1945 yılı sonuna dek ise 140 bin kişinin ölümüne yol açtı. 

Atom bombasını atan pilotun ismi Paul Tibbets dir. Uçağının üzerine annesinin ismi olan Enola Gay Tibbets diye yazdırmıştır. Bu uçaktan Hiroşima'ya atılan bu bombanın adı Little Boy (küçük çocuk) olarak isimlendirilmiştir. 

ABD/Teksas Uluslararası Eğitim Merkezinde bulunduğum Eylül 1992 günlerde TARİH kanalında bu bombaların atılmasıyla ilgili bir belgesel izlemiştim. Japonlar her cephede ABD’lileri güç durumlara düşürmüşlerdi. Ünlü bir Japon savaş pilotu 28 adet düşman uçağını havada vurarak düşürmesiyle ünlenmişti. Bir ara cephelerde üstünlük sağlayan ABD tarafı Japonlara öldürücü darbeyi vurma planları yapmaktadırlar. 

Tam bu sırada ABD Başkanına gelip yeni bir bomba icat edildiği ve atmaya hazır olduğu isminin ATOM bombası olduğunu kullanmak içibn izin istendiği bilgisi veriliyor. Bunun üzerine Japonlara koşulsuz olarak teslim olmaları isteği iletiliyor. Japonlar bu isteği hemen reddediyor. İşte bu red cevabını takiben arka arkaya iki şehire atom bombası atılarak yarım milyona yakın Japon öldürülüyor. Japonlar koşulsuz olarak teslim olmayı kabul ediyor.
Belgeselin son bölümünde ABD Başkanı olan Hiroşima ve Nagazaki'ye Atılan Atom Bombalarının Sorumlusu Olan ABD Başkanı: Harry S. Truman ile röportaj yapılıyor ve bombanın atılması emrini nasıl verdiniz, bu kadar insanın ölmesini nasıl kabul ettiniz, vicdan azabı çekiyor musunuz? diye soruluyor. Başkan cevabında “savaşın çetin ve yaygın şekilde sürdüğünü, ABD nin çok insan ve malzeme kaybına uğradığını v savaşın sonunun belirsiz olduğunu, tam bu sırada savaşı kazandıracak bir silahın varlığını öğrendiğini, savaşı kazanmak için bu silahı kullanmak zorunda olduğunu, kullanmazsa ve her şey ABD’nin aleyhine sonuçlanırsa şimdiki kuşaklar veya o zamanki ABD’liler bu silahı neden kullanmadın ? diye sorarlarsa ve savaşın kaybedilmesinin suçlusu ilan edilirsem nasıl hesap verirdim” diyerek kendisini savunuyordu. Bu belgesel bilgisini sunmak istedim. 


Derleyen : Av. Naci SÖZEN 

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com