M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KARAMAN’IN ELMASI KAYIP OLMASIN, ELMAMIZ ELMAS DEĞERİNDE, HASATTAKİ KAYIPLARA SON VERELİM!

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, KOP İdaresi ve Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliği ile 15.09.2020 tarihinde elma bahçelerinde hasat yapan işçilere hasat kayıplarını önlemek amacıyla elmanın nasıl toplanması gerektiği, kullanılacak alet ve ekipmanların nasıl olması gerektiği ve hijyen kurallarıyla ilgili hasat eğitimi düzenlenmiştir. Ayrıca 16.09.2020 tarihinde soğuk hava depolarında ürün paketleme bantlarında görevli personellere ve İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda üreticilerimize yönelik ürünün depoya geldikten sonra paketlenme aşamasına kadar olan kayıpların önlenmesi için dikkat edilecek hususlar hakkında depolama ve paketleme ile ilgili bilgiler verilmiştir.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Yusuf ŞAHİNBAŞ konu ile ilgili olarak Karaman ilinin elma üretimi bakımından Türkiye’de ilk üç sırada bulunduğunu, ilimizden yaklaşık 450-600 bin ton ürün hasat edildiğini, elde edilen ürünün yaklaşık % 30-40’ının yetersiz beslenme, mücadele, ürün seyreltmesinin yetersiz yapılması, hasat ve depolama esnasında meydana gelen  hatalardan dolayı kalitesinin düşerek meyve suyu fabrikalarına gönderildiğini bunun da Karaman ekonomisine sağlayacağı katma değeri olumsuz etkilediğini belirtmiştir.

Yusuf ŞAHİNBAŞ ayrıca hasatta ve soğuk hava depolarında çalışan tarım işçilerinin hasat, depolama ve hijyen konularında sürekli olarak eğitime tabi tutulmaları gerektiğini, İl Müdürlüğü olarak üreticilerimize eğitim desteği vermeye devam edeceklerini ifade etmiştir.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com