M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KTO AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI

 

KTO’nun Ağustos ayı Meclis toplantısı Koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin beklentileri değerlendirdiği meclis toplantısında Oda projeleri ve iştiraklerinde son durum hakkında Meclis üyelerine bilgi verildi.

            Konya Ticaret Odası’nın Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı Koronavirüs (Covid-19)  tedbirleri dikkate alınarak video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı’nın yönettiği toplantıya Meclis üyeleri online olarak katıldı.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk 26 Ağustos Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos zaferlerini anarak başladığı konuşmasında “Malazgirt Zaferi ile 949 yıldır bu coğrafyada her türlü zorluk ve sıkıntıya rağmen dimdik ayaktayız. 30 Ağustos zaferi ile top yekûn millet olarak sonsuza dek vatanımızda var olma inancımızı ve azmimizi ortaya koyduk. Malazgirt’ten bu güne vatanımızın kahramanları olan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fatih araştırma gemisinin Karadeniz'de doğal gaz keşfettiğini duyurduğu açıklamasının tüm ülkede sevinç oluşturduğunu ifade eden Başkan Öztürk, “Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz'da başladığı Tuna 1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti. Akdeniz’de yapılan çalışmaların neden önemli olduğuna değinirsek; Türkiye net doğalgaz ve petrol ithalatçısı konumunda bulunuyor. Tüketilen enerjinin yüzde 70'inden fazlası da ithal ediliyor. Yıllık ortalama 40 milyar dolar civarında enerji ithalatı gerçekleştiren Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olması ülke ekonomisinin hızlı büyüdüğü dönemlerde enerji ithalatını ve dolayısıyla cari açığı artırıyor. Karadeniz'de bulunan doğalgaz rezervi sayesinde Türkiye artık enerjide dışa bağımlılığı azaltma noktasında çok önemli bir adım atacaktır” dedi.

Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin gelişmeleri değerlendiren KTO Başkanı Öztürk “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu güncelleyen IMF,  2020 küresel ekonomik daralma tahminini yüzde 4,9’a çekerken, 2021 yılı için ise yüzde 5,4 oranında büyüme bekliyor. Böylelikle pandemi öncesi tabloya kıyasla dünya ekonomisi 12 trilyon dolarlık bir yara almış oluyor. 2020 yılı da Büyük Bunalım’dan sonra ekonomik açıdan en kötü dönem olarak tarihe geçmeye aday görünüyor. Tahminlere göre 2020 yılında gerek gelişmiş ülkeler gerekse gelişmekte olan ülkelerde ciddi oranlarda küçülme öngörülüyor. Bu kapsamda ABD’nin 8, Euro Bölgesi ve İngiltere'nin 10,2, Rusya’nın 6,6, Brezilya’nın 9,1 oranında küçüleceği tahmin ediliyor. Bu yıl Çin’in bile ancak yüzde 1 oranında büyümesi bekleniyor. TÜİK de bugün yılın ikinci çeyreğine ait büyüme rakamlarını açıklandı. Korona virüsün ekonomi üzerindeki etkilerinin en yoğun hissedildiği ikinci çeyrekte Türkiye yüzde 9.9 daraldı. Türkiye pandemi döneminde güçlü sağlık altyapısı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrıştı. IMF Türkiye’nin 2020 yılında salgının etkisi ile yüzde 5 küçüleceğini, 2021 yılında ise yüzde 5 büyüyeceğini öngörüyor. Bizim tahminimiz ise 2020’de yüzde 1-2 bandında bir küçülme olacağı 2021’de ise yüzde 5’in üzerinde bir büyüme gerçekleşeceği yönündedir. Ancak bu süreçte sermaye çıkışının hızlanması, TL’deki değer kaybı ve yüksek borçlanma maliyeti Türkiye ekonomisi için önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntılara yol açabilir” dedi.

Toplantıda söz alan Meclis Üyelerinin ekonomideki gelişmeler ilgili konularda soru ve talepleri istişare edildi. 


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com