M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ARZU İLE KAMBER EFSANESİ (İZVİT VERSİYONU)

Kimsesiz garip bir çoban olan Kamber, Arzu’ya öyle bir tutulur ki dünyada gözü başka bir şeyi görmez.  Arzu da Kamber’e tutulmuştur, onun da gözü Kamber’den başkasını görmez. Lakin Arzu’nun annesi kızını zengin bir ailenin oğluna vermek ister, sonunda istediği olur.

Düğün başlar, düğün alayı Arzu’yu alıp götürürler.  Kamber öyle hüzünlenir ki derdini dörtlüğe yükler.

“Al taylar doru taylar,

Geçilmez coşkun çaylar,

Yiğit garip olursa

Sevdiğini el paylar.”[1]

Kamber’in gönlü kırık, dağlara çıkar. “Arzu” diye diye feryat ederken ardından da damada beddua eder. Damat gerdeğe girince Arzu’nun yüzüne bakarken oracıkta yığılır kalır. “Arzu’ feryat figan eder eder, damadın ailesi gelin odasına doluşurlar. Herkes yerde yatan damatla ilgilenirken gecenin karanlığında Arzu evden çıkar gider. Karanlıklar içinde dağlar taşlarda “Kamber, Kamber!” gecenin içinde çığlıkları yankılanır. Güneş ufuktan kendini gösterirken takatsiz kalmış ama son bir defa daha “Kamber!” diye ünler. Kamber bu sesi duyar ve sesin geldiği yöne yürür Arzuyu görür, koşa koşa yanına varır.

Arzu olup biteni anlatır.  Uzak diyarlara kaçmaları gerektiğini konuşurlar ve harekete geçerler.

“Arzu ile Kamber kaçmışlar. “[2] Kaçtıkları yol güzergâhındaki Delallar mevkiinde coşkun akan Ermenek Çayı ve Nadire Çayın birleştiği yere ulaşırlar. Irmak coşkun mu coşkun, hırçın mı hırçın akışını sürdürmektedir.   Arzu ile Kamber’in ırmağı geçip, dağları aşıp sahil beldelere ulaşıp, birbirlerine hevesleri yüreklerini titretmektedir.

“Kamber sevdiğini, Arzu’sunu tehlikeye atmamak için ‘Önce ben karşıya geçmeyi bir deneyim, eğer geçilirse seni öyle karşıya geçireyim.’ deyip ırmağa dalar.

Kamber ırmağı yarılarken suyun gücüne karşı koyamaz bir batıp, bir çıkmaya başlar. Kamber’i suyun götürdüğünü gören Arzu çırpınmaya başlar. Hemen Hızır A.S. aklına gelir. Bir dörtlükle yardım ister.

‘Ne haldedir, ne haldedir

İki elleri daldadır,

Yetişver Hızır dedesi;

Kamber’im gayet dardadır.’ der.

Kamber, suyun yüzeyine çıkıp batmaya devam eder. Biraz sonra da Hızır A.S. imdada yetişir ve Kamber’i sudan alıp kıyıya çıkar.

Arzu; “A Hızır dede daha önce sen nerdeydin?” der.

Hızır A.S. “A kızım benim işim sadece Kamberi sudan kurtarmak değil ki, bundan önce de değirmencinin eşeği düşmüş onu kaldıracağım diye uğraşıyordum.” der.

Arzu kızar ve bağırmaya başlar; ‘A Hızır dede senin hiç işin yokta, değirmencinin eşeğiyle mi uğraşırsın? Kamber burda ölüyor, sen değirmencinin eşeğiyle uğraşıyorsun!’ der.” [3]

Arzu, Kamber’e bakar, suyun soğukluğu onu iliklerine kadar titrettiğini görür. Onunla ilgilenirken Hızır A.S. ın oradan gittiğini dahi görmez.

Kamber titremeden konuşamaz hale gelir, başını Arzu’nun dizine kor. Başını koymasıyla titremesi bitiverir. Arzu, bakar ki Kamber soluk almaz, hareketsiz kalır. Artık Kamber ölmüştür.

Arzu, feryat figan eder. O sırada feryadını duyan gelin gittiği evin adamları ona doğru gelirler. Arzu, Kamber’in başını yere bırakıp azgın sulara doğru koşar. Suyun içine girdikten sonra bir daha görünmez.

O günden sonra Arzu ile Kamberin kavuşması mahşere kalır.

Azgın akan Ermenek Göksu Irmağı ise zaman zaman genç kızları yüreklerindeki sevdayı yaşamadan, sevdiklerine kavuşmadan ayırdığı bilinir.

 

07.06.2020

Derleyip, Geliştirip Yazan

Durmuş Ali ÖZBEK[1] http://www.kilistra.org.tr/web/index.php?option=com_content&task=view&id=133&Itemid=130

[2] Anlatan: Mevlit Ali Toslak, Tarih: 07.06.2020, Yer: Yukarı Çağlar Köyü, Yaş: 1940 doğumlu (80 yaş)

[3] Anlatan: Mevlit Ali Toslak, Tarih: 07.06.2020, Yer: Yukarı Çağlar Köyü, Yaş: 1940 doğumlu (80 yaş)

Bu efsanenin her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazardan izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com