M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

AYI BELENİ EFSANESİ

 

Vaktiyle İzvid-i Ulvi (Ermenek - Yukarı Çağlar) Köyünden yaylada şimdi Ayı Beleni olarak bilinen ve söylenen yere çift sürmeye gidiyor. İki öküzünü çifte koşar ve öğle saatlerine kadar tarlasında çift sürer. Hem öğle namazını kılmak, hem de karnını doyurmak için öküzlerini bir ardıç çalılığına bağlar ve beraberinde getirdiği çuval içinden kurumuş otları pay eder. Kendisi önce öğle namazını kılmaya başlar. O anda Ayı Beleninin koyakları içinden gelen bir ayı öküzün birine saldırır ve öküzü öldürür.

Namazını bitiren zat öküzlerinin bulunduğu ardıç çalılığının yanına gelir, bir de ne görsün öküzü öldürülmüş kanlar içinde yerde yatıyor. Bunu kim yaptı diye etrafına bakınır. Ayı Beleninin yukarısında bulunan Sarınç Kırı (Sarnıç Kırı)’nın tam zirve noktasında dev gibi bir ayının yukarıya doğru gittiğini görür. Ölmüş öküzün yanında da ayının ayak izlerini görünce öküzünü öldürenin bu ayı olduğunu fark eder. Hemen Sarınç Kırının zirvesine doğru koşar, zirvenin ardında o ayıyı yakalar. Kulağından tutarak tarlasına getirir. Diğer eliyle boyunduruğu alıp ayının boynuna bağlar. Boyunduruğun öbür tarafına da diğer öküz ünü bağlar. Çifte koşulan ayı hiç itiraz hareketi göstermeden tarlanın sürülmesini sağlar.

O güz, o zat yayladaki diğer tüm tarlalarını da bir öküz ve bir ayı ile sürer bitirir. Çiftçinin öküzünün ayı tarafından öldürüldüğü o arazinin adı o günden sonra ‘Ayı Beleni’ olarak kalır.

29.10.2020

Durmuş Ali ÖZBEK

Yukarı Çağlar Köyü


Bu efsanenin her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazardan izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com