M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

BANA HIZIR'I GÖSTER RİVAYETİ (SÖYLENCESİ)

Lavsa’nın erenlerinden Kutbul Aktap Ahmet Efendiye bir zat gelir, der ki;

“Ahmet Efendi senin Hızır A.S. ile görüştüğün söylenir. Ben çok merak ediyorum, bana da şu Hızır A.S. mı bir göstersene.”

Kutbul Ahmet Efendi;

“Sen gelecek Cuma günü, Cuma saatine yakın yayla yolundaki belenin oraya dur. Yayladan bir adam gelecek, o adamı görünce hemen yanaş elini öp.”der.

Hızır A.S. mı görmek isteyen adam gelecek Cuma günü bahsedilen yere gider ve beklemeye başlar. Tam Cuma saati yaklaşınca ileriden omzunda heybesi, üstü başı perişan, burnunda akıntısı olan bir adam görünür.

“Böyle Hızır mı olur. Bu bir dilenci, bunun neresi Hızır?” der döner gider. Lavsa Camisinde Kutbul Aktab Ahmet Efendinin ardında Cuma namazını kılar. Namazdan sonra herkes dağılır ama o adam bekler. Ortalıkta kimse kalmayınca Ahmet Efendiye yaklaşır; “Sen Hızır gelecek demiştin Hızır gelmedi.” der.

Ahmet Efendi; “Ya kim geldi?” der.

Adam; “Omzunda heybesi, üstü başı perişan, burnu sümüklü bir adam geldi. O Hızır olamaz ki!” deyince Ahmet Efendi;

“Bre gafil o Hızır’dı ve camide Cumayı kılıp buradan ayrıldı.” der.

Adam yine yalvarır “N’olur bana bir daha göster!” deyince Ahmet Efendi; “Gelecek Cuma yine aynı muhite git bekle, Cuma Saati yaklaşınca gelen adamın elini öp. O Hızır A.S. dır.”der.

Adam yine aynı yere öbür Cuma günü tekrar gider. Cuma saati yaklaşır. İlerden bir küheylan üzerinde bir adam geliyor ki onun şatafatlı, heybetli görüntüsünden korkar ve görülmeyeceği bir kaya ardına saklanır. Sonrasında Cuma namazına yetişir. Namazı kılar dışarda Ahmet Efendiyi bekler. Ahmet Efendi çıkar, sorar; “Hızır A.S.mı gördün mü?” der.

Adam; “Hayır görmedim. İlerden korkunç heybetli bir adam, küheylan üzerinde geldi. Ben de korktum, saklandım.” der.

Ahmet Efendi; “Bre gafil o Hızır A.S.dı. Camimize geldi, namazını kılıp gitti.” der.

Adam yine yalvarır. “Bana defa bir daha fırsat tanı Hızır’ı bir göreyim.” der. Ahmet Efendi adama; “Tamam. Gelecek Cuma namazdan önce ben çeşmemizde abdest alırken ardımda bir kişi beni bekleyip abdest alacak. O zat abdestini aldıktan sonra hemen elini öp!” der.

Adam içindeki heyecanla gelecek Cumayı beklemeye başlar. Cuma günü gelmiştir. Cuma namazından çok önce caminin karşısındaki çeşme yanında beklemeye başlar.

Ahmet Efendi gelip abdestini almaya başlar. Hızır A.S. görmek isteyen şahıs Ahmet Efendiden sonra abdest alacak olanı beklerken adamın bildiği köyden yaşlı bir şahıs gelip Ahmet Efendiden sonra abdest almaya başlar. Adam şaşkındır. “Ahmet Efendi bana yalan söylüyor. Bu bildiğimiz falanca, bunun neresi Hızır? Bu bildiğimiz falanca…” der.

Camiye girer namaza durulur. Adam, namazdan çok cemaat içinde gözleri ile Hızır arar. Cemaat her zamanki cemaat, bir türlü Hızır A.S.mı göremez. Namaz biter bu defa Ahmet Efendi direk o adama yaklaşır.

“ Abdestimi aldıktan sonra abdest alanın neden elini öpmedin?” diye sorar.

Adam; “O falancaydı.” der.

Ahmet Efendi; “Namaz kılarken benim ardımda namaz kılan adamı gördün mü?” der.

Adam; “Evet gördüm. Senden sonra abdest alan falancaydı.” der.

Ahmet Efendi; “Gafil, sana üç defa fırsat verildi. Sen Hızır A.S. mı görmek istemedin. Görmek isteseydin sana söyleneni yerine getirir elini öperdin. Sen kendi kafandaki Hızır’ı arıyorsun. Bu Hızır A.S. senin aradığın Hızır değil, bundan sonra sana Hızır A.S. görünmez.” der.

23.10.2020

Durmuş Ali Özbek

Derleyip, Araştırıp, Yazan

Kimden Dinledi:

1311 doğumlu, 1995 yılında vefat eden babam Ali Özbek’ten.

Yukarı Çağlar / Ermenek


Bu efsanenin her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazardan izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com