M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ÇIĞRALI EFSANESİKaramanoğlulları henüz Ermenek yöresine gelip yerleştirilmeden önce, önce Emeviler ile Bizanslıların arasına tampon oluşturmak için Çukurova Bölgesine yerleştirilen Oğuz Boyları, daha sonra Abbasiler zamanında ise Çukurova’dan Orta Toroslara göçebe olarak gelip gitmeye başlarlar.

Gel zaman git zaman İzvit yaylasında Sorkun ve İnönü İnlerinde oturmaya başlarlar. Ama elin gâvuru durur mu? Firengistan’dan yola çıkıp Kudüs’e ulaşmak isteyen I. Haçlı ordusu Konya önlerine kadar gelmişler. Kılıç Arslan vurmuş kaçmış ve feleklerini şaşırtmış. Derken Konya Ovasından kaçıp kurtulmak için dağlara sarmış kalan az sayıdaki askerleri. Üç gün dağ taş taban atmışlar, Altıntaş’a kadar gelmişler. Orada konaklayan Oğuz Oymakları ile vuruşmuşlar. Oymaklardan şehitler vermişler.

Derken Firengistan’ın Haçlıları İzvit yaylasında Sorkun’na kadar gelmişler. Lakin burada ve İnönü İnlerinde konaklayan Oğuz Oymakları Sorkunbaşı ve Bozarmut mevkiinde vuruşmaya başlarlar. Haçlılara kan kustururlar. Haçlılardan kalan 12 kişi Ermenek Kalesindeki Vasal Krala sığınırlar, Suriye’ye ulaşıp oradan Kudüs’e gitmek için yardım isterler.  Kral, Ermenek Kalesinde paralı asker olan Peçenek ve Varsak (Farsak) askerlerden 12 asker görevlendirir. Paralı askerlerle 12 Haçlı askeri yola koyulurlar. Mut ovasına inerler. Ağustos sıcağı nefes almakta bile zorlandıkları sırada 12 Peçenek ve Varsak askeri 12 Haçlı askerini çırılçıplak soyup salıverirler.

Sorkunbaşı ve Bozarmut mevkiinde vuruşan Oğuz Oymakları Haçlılara kan kusturmuşlar ama kendilerinden de şehitler düşmüş. Göçebe olan Oğuz Oymakları kendilerine bir mezarlık yeri ararlar en uygun Çığralı Pınarının doğusuna düşen pınara yakın bir yer belirlerler. Ancak şehitleri defnetmek için gün yetmemiş, çoğunun akşam karanlığında defni sırasında çam ağacının yağlı, reçinesi bol olan çıralar yakılmış ve definler gerçekleştirilmiş.

İşte o günden sonra şehitlerin mezarlığının bulunduğu bu yere “Çıralı Mezarlık” suyun aktığı pınara ise “Çıralı Pınar” denmiş. Ancak zamanla söylene söyle Çıralı Mezarlık, Çığralı Mezarlığına, Çıralı Pınar ise Çığralı Pınar’a dönüşmüştür.

29.10.2020

Durmuş Ali ÖZBEK

Yukarı Çağlar Köyü


Bu efsanenin her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Yazardan izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com