M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

BALKUSAN - İHSANİYE SINIRI

 


Karaman’ın güneydeki son köyü İhsaniye ile Ermenek’in kuzeydeki son köyü Balkusan sınırı neresidir?

Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Başbakan İsmet İnönü ve İçişleri bakanı Orhan Öztrak imzalarıyla 1964’te tespit edilen sınır.

Arzuhal, Gerekçe, Karar ve Sınır Krokisi

 

Karaman ve Ermenek arasını coğrafi ve fiziki olarak ayıran iki büyük zirve olan Yellibel ve Oyuklu tepeleri göze çarpar.

Ancak İhsaniye ile Balkusan köyleri arasında Güney denilen bu iki zirvenin Ermenek tarafındaki sınırı hakkında zaman zaman tartışmalara neden olmuştur.

Bu sınır anlaşmazlığı bundan 60 yıl önce Konya’nın iki ilçesi olan Karaman ve Ermenek ilçeleri sınır anlaşmazlığına dönüşmüştür.

Durum devletin zirvesine kadar ulaşmış, yerinde incelemelerden sonra iki ilçe ve Balkusan – İhsaniye sınırı kesinleşmiştir.

İşte Cumhuriyet Arşivinden edindiğim belgelerde Arzuhal, Gerekçe, Karar ve Sınır Krokisi.

Arzuhal

TC İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü

Şb. Md. 2 22104/1544/3113

Ankara 30-14-1964

Konu: iki ilçe arası sınır anlaşmazlığı hk.

 

Başbakanlığa

Konya ili Ermenek ilçesi merkez bucağına bağlı Balkusan köyü ile Karaman ilçesi Bucakkışla bucağına bağlı İhsaniye köyü bölgesindeki iki ilçe arasındaki sınırın tespiti ile ilgili kanuni işlemler tamamlanmış olduğundan bu hususta hazırlanan karar, gerekçe ve krokisiyle birlikte sunulmuştur.

Gereğini müsaadelerinize arz ederim!

İçişleri bakanı Orhan Öztrak

Ekler: Gerekçe, Karar ve Kroki

 

Gerekçe

Konya ili Ermenek ilçesi merkez bucağına bağlı Balkusan köyü ile Karaman ilçesi Bucakkışla bucağına bağlı İhsaniye köyü bölgesindeki sınır anlaşmazlığı tarafların ayrı idari merkezlere bağlı olmalarından iki ilçe arası bir sınır anlaşmazlığı mahiyetini almış ve ilince bo yolda muameleye tabi tutularak teşkil olunan karma kurula mahallinde incelettirilmiş bu kurul 05-01-1961 tarihli raporunda sınırı:

(Emre Pınarı, Akkuyu arasındaki patika yayla yolu, Akkuyudan Avcı pınarı, Hanım kuyu, Şabula boğazına çekilecek hat) olarak tespit etmiştir.

İl idare kurulu 09-01-1961gün ve 87 sayılı Daimi Encümen 29-9-1961 gün ve 612/631 sayılı kararlarıyla karma kurul raporunda belirtilen sınır hattını uygun mütalaa etmişlerdir.

Bakanlığımızca yapılan incelemede:

Konya ili Ermenek ilçesi merkez bucağına bağlı Balkusan köyü ile Karaman ilçesi Bucakkışla bucağına bağlı İhsaniye köyü bölgesindeki iki ilçe arasındaki sınırın, tarafların karşı taraf sınırı içinde kalan genel ve özel hakları saklı kalmak şartı ile mahsus krokisinde gösterildiği gibi:

(Emre Pınarı, Akkuyu arasındaki patika yayla yolunu takiben, Akkuyudan Avcı pınarı, Hanım kuyu, Şabula boğazına çekilen hat) olarak tespit etmiştir.

İli karma ve yetkili kurulları rapor ve kararlarına göre yerinde görülmüş ve işlemi de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununa uyduğundan ilişik kararı hazırlanmıştır.

Orhan Öztrak İçişleri Bakanı

30 – 04 – 1964 İçişleri Bakanlığına Kara no: 2559

İller İdaresi Genel Müdürlüğü

İlgi: 30 – 04 – 1964 tarih ve 22104 – 1544 / 3213 sayılı yezkereye:

Cumhurbaşkanı tarafından tasdik edilmiş olan karar sureti sunulmuştur. Arz ederim.

Başbakan adına müsteşar: imza

Karar 2559

1- Konya ili Ermenek ilçesi merkez bucağına bağlı Balkusan köyü ile Karaman ilçesi Bucakkışla bucağına bağlı İhsaniye köyü bölgesindeki iki ilçe arasındaki sınır, ilişik krokisinde gösterildiği gibi:

Emre pınardan başlayarak Ak kuyuya giden patika yol, Akkuyu’dan Avcı pınarı, Hanım kuyu, Şabula boğazına çekilen düz hat, olarak belirlenmiştir.

2- Tarafların karşı taraf sınırı içinde kalan genel ve özel hakları saklıdır.

3- Bu kararı içişleri bakanı yürütür.

11 Mayıs 1964

Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel

Başbakan İsmet İnönü

İçişleri bakanı Orhan Öztrak

Sınır KrokisiYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com