M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

DIĞAN MEYVESİ BÜYÜK BİR ŞİFA KAYNAĞI -I

 


Ermenek yöremizde bol miktarda bulunan dığan ağacı uzun ömürlü bir karağaç türünde bir ağaç çeşididir. Karağaç ağacının meyvesi olmadığı halde dığan ağacının bir nohut tanesi büyüklüğünde meyvesi olmaktadır. Bu meyveler önceleri yeşilken ekim ayı içinde turuncu renge dönüşmektedir. Kasım ayı sonlarına doğru kahverengi bir hal almaktadır. Meyvesi uzun süre dalda kalırken kar yağmaya başlayınca birer birer kar üzerine döküldüğü görülür.

Dığan ağacına yöreden yöreye değişen adlar verildiğini görürüz. Örneğin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çoğu şehirde özellikle Mardin’de dağdağan olarak söylenir. Yöremizde de farklı isimler verildiği de görülür. Örneğin Ermenek merkezde melokka olarak söylenirken köylerinin çoğunda bu ağaca dığan denildiğini biliriz.

Dığan Oyuncağımız Olurdu

1.Oyunumuz:

Dığan meyvesini biliyordum ve çocukluğumda çokça toplayıp tükettiğimiz bir meyve idi. Çekirdeğinin dış kısmı tatlı olduğundan bunu yer sonra çekirdeğini üfleyerek en uzağa fırlatma yarışması yapardık.

2.Oyunumuz:

Yine çekirdeği ağzımızda bekletir, dığan yediğimizi bilmeyen çocukların yanına varır; “Bak kulağımı nasıl pıtlatacağım.” deyip elimizle kulağımızı asılır gibi yapar ağzımızda saklı tuttuğumuz dığan çekirdeğini dişimizle kırarken çıkan sesin kulağımızı çıtlattığımızı sanmasını sağlayarak, kandırmak isterdik.

Bir sonraki yazımda dığan ağacı meyvesinin bir şifa kaynağı olduğunu yaşanmış somut olaylarla yazacağım.

Durmuş Ali ÖZBEK

durmusaliozbek@hotmail.com

DEVAM EDECEK>

SONRAKİ BÖLÜM>YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com