M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KRAL KAYASI EFSANESİ

Fotoğraf:Hüseyin Karaca

Yer: Ermenek ilçesi, Yukarı Çağlar Köyü, Sbide Antik Kenti Zirvesi

Taşlık Kilikya’da yaşayan halk arasında geçimsizlikler sürüp gidiyordu. Halk, Germanikapolis’i idare eden yöneticiye şikâyete gidiyor ama bir sonuç alınamıyordu. Bu şikâyetler Bizans kralına kadar ulaşıyordu. Kral da buna bir çözüm bulmak için vasal krallık adında gaddar yöneticiler seçip idare edilmesi zor insanları susturmayı planladı. İşte bu yöneticilerden bir de 3000 koyunu bulunan gaddar mı gaddar, zalim mi zalim bir kişiliği olan Amyntas’ı seçti. Vasal kral Amyntas, yöreyi elde edince İsavra’yı tahrip ederek kendisinin ikamet edeceği yeri belirledi. M.Ö. 30 yılında bir kent kurdurmaya başladı. Bu kente önce bir saray (Sultan Tahtı Sarayı) sonra kentin çevresini surlarla çevirtmeye başladı. Tüm bunları yaparken zorbalıkla halkı sindirmiş, istediğini yaptırıyordu.

Daha önce bir prens öldürtmüş, lakin prensin eşi çeşitli planlar tertipleyerek Vasal kral Amyntas’ı ortadan kaldırmak istiyordu.

Vasal kral Amyntas, beş yıl bir kent kurdurmanın gururuyla yaşıyor, topraklarını da her geçen gün genişletmeye devam ediyordu. Vasal kralın karısı ise bir servi dalı gibi, güzelliği dillere destandı.

İntikam peşinde koşan prensin eşi tacirlerden ajanlar ayarlayıp Vasal kral Amyntas’ın kurdurduğu Sbide kentine gönderiyordu. Elde ettiği bilgilerle Vasal kral Amyntas’a bir tuzak kurup M.Ö. 25 yılında öldürttü. Öldürme görevini üstelenen askerlerden biri ise kralın karısına göz koyduğu söylenir. Sonrasında bir şekilde kralın karısına sahip olur ve hamile bırakır. Sbide halkı ise bu kadını krallarına ihanet ettiği söylentisini yaydılar. Onu öldürmek istiyorlardı. Kadın herkesin gittiği yönün tersine kentten yukarılara doğru tırmanıp kaçmak ister…

Yokuş yukarı tırmanır, tırmanır. Suluin'in sol yanındaki Dökülgen'den yukarı çıkar. Çıkar, lakin Sbideliler karşı tarafına kendisine atılmak üzere ellerine taş bekleşirler. O anda yaratana dua eder ve bir anda hamile bir kadını andıran taşa dönüşüverir.

Vasal kral Amyntas'ın ruhu kurdurmuş olduğu Sbide kentini ziyarete gelir. Sultan Tahtındaki sarayın içine dışını dolaşır. Ne var ki bu dünyada bırakıp gittiği eşini göremez. Sbide'nin yukarısındaki tepeye yükselir. Etrafı gözetlemeye başlar. Derken Dökülgen'in yukarısındaki eşinin taşlaşmış halini görür.

Vasal kral Amyntas, yönünü eşinden yana döner ağlar ağlar. Yürekten niyazda bulunur. "Bende taş olayım." der. O anda taşlaşır ve bu taş yukarıda taş olan eşine doğru bakar.

O günden sonra o taşı gören herkes hayattayken gaddarlık ve zalimlikte emsali bulunmayan taş kalpli kralın bizzat kendisi olduğunu söylerler.

Kayanın yakından ve uzaktan görünüşü o krala benzediği için bu kayaya Kral Kayası derler. 

18.11.2020

Durmuş Ali ÖZBEK

drmusaliozbek@hotmail.comBu efsanenin her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Yazardan izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com