M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

BATIRMA KAVGASIKendimi batırma üzerine en son yazı yazacaklardan biri olarak görmeme rağmen bu konuda bazı gözlemlerim ve söyleyeceklerim var:

Batırma bundan 50-60 yıl öncelerinde günlük yaşamda Taşeli coğrafyasında ekonomik bir yemek olarak görülse de, günümüzde zahmetli ve pahalı bir yemek çeşididir.

Yaşlılarımız hatırlar Ermenek’te bağ evleri yaşamanın sürdüğü geçmiş yıllarda, hemen yanıbaşımızda olan bahçemizdeki domates, biber, salatalık, maydanozun, taze soğanın asma yaprağının ve diğerlerinin kolaylıkla temin edilip kışlık evimizden getirdiğimiz düğürcük ve mevsimine göre ceviz ve diğer katkı maddeleri ile kolaylıkla pratik olarak yapılabilen ekonomik bir yiyecek türü olduğunu söylememiz her hâlde yanlış sayılmaz. Bu nedenledir ki batırma Ermenek ile özdeşleşmiş bir yemek çeşididir.

Günümüzde mevsimine ve yapıldığı yere göre yapılışında kullanılan malzemelerin çeşitliliğinde farklılıklar olduğu yadsınamaz. Kanal 8 ( TV 8)’in Konya’da MasterChef –Türkiye olarak düzenlemiş olduğu yemek programında yaptıkları batırma tarifi doğal olarak Ermeneklileri üzmüştür. Başkanlarımızın tepkilerini de doğal olarak görmeliyiz ama yetmez. Bir zamanlar öğretmenler haftasında öğretmenlerimize Ermenek’e özgü yemekler yerine maklube ikram eden ve billboardlarda reklamını yapan ERSİAD üyeleri bu batırma/batırık yapma konusunda ne düşünüyorlar doğrusu merak ediyorum. O zaman Yeşil Ermenek’te neden Ermenek’e özgü yemek ikram etmedikleri konusunda eleştirim olmuştu.

Şurası bir gerçektir ki, görebilmek de önemli Ermenekli hanımların yaptığı batırmanın ve diğer yemeklerin lezzetini anlamak ve değerlendirmek için Ermenekli olmamak gerekir. Ermenek kendi özündeki bu potansiyelin ve kültürün farkında değildir. Ermenekli hanımların yemek yapma konusundaki yetenekleri henüz geniş anlamda keşfedilip anlaşılmış değildir. Bu vesile ile Konya’daki derneğimiz, pandemi sonrası, düzenli olarak her yıl tespit edilecek bir tarihte yemek yarışması düzenleyip Ermenek yemeklerini ve yetenekli elleri tanıtma imkânı bulur. Yapılacak böyle bir düzenleme/yarışma aynı zamanda MasterChef yarışmasına ve diğerlerinde anlamlı bir cevap olur.

Belediye Başkanımız, Atila Zorlu; https://www.medyaermenek.com/ ve ermenekinsesi internet sitesinde gayet güzel bir batırma tarifi sunmuştur. Mevsimlere göre bunun girdileri değişebilir.

Herkes baklava yapabilir ama Anteplilerin yaptığı baklava tartışılmaz. Batırma da Ermenek için öyle bir şeydir. Ermenekli hanımların el becerileri, kıvrak zekâları, yaratıcı tedarikleri ve ince ruhları ile bütünleşmiş özgün bir yemektir. Tanıtım da Vakıf ve derneklerimize, diğer sivil toplum örgütlerine düşer.

Sonuç olarak, batırma tartışması, MasterChef yemek yarışması ile bizi ayıltmıştır, bundan sonrası sivil toplum örgütlerimize, şairlerimize, yazarlarımıza ve Taşeli yöneticilerine düşer. 

16.12.2020

Hasan ŞİMŞEK

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. Avustural yada Ermenekli hemserilerimle biraraya gelince batirma yada tahrana mutlaka yapariz onun disinda Turkiyenin baska sehrlerinden olan arkadaslarimda cok seviyorlar begeniyorlar zaman zaman ne zaman batirma yapacaksin diye hep sorarlar.

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com