M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR, YAPTIĞIMIZ KAFLAR!Günümüz dünyasında iletişimin o kadar hızlı olduğu internet ve medyada ortamında, acaba çok yanlış söylemlerde bulunduğumuzun farkında mıyız? Yalnız söylemlerde değil yazım hayatımızda da yanlışlar yapıyoruz. Yaptığımız yanlışların çoğunda da farkında değiliz. Bu yanlış söylemleri ve yazmaları her kademedeki insanlarımız, okumuşlarımız ve okumamışlarımız, yöneticilerimiz, siyasilerimiz herkes bu hatalardan payını alıyor. Birkaç örnek verelim:

1. İşçi ücretlerine 25.75 TL zam yaptık. Türkiye’de okullaşma oranı yüzde 95.7’dir.

Dikkat edilirse, sayıların yazılışında, kesirler arasına nokta konulmuştur. Okunma şekli de böyle yapılmaktadır, oldukça da yaygın bir söylemdir. Söylem ve yazım yanlıştır. Doğrusu sayılarda kesirleri ayırmak için virgül (,) kullanılır. 25.75 sayısını okurken de yirmi beş nokta yetmiş beş denilmez. Sayı ile kesir arasına virgül (,) konularak 25,75 olarak yazılır ve yirmi beş virgül yetmiş beş olarak okunur.

İkinci cümlede de 95.7 değil, 95,7’dir.

Bir oran tespitimiz olmasa da medyada okumuşlarımızın çoğu, özellikle seçim zamanlarında anlı şanlı yazarlarımız ve yorumcularımız bu yanlışı yapıyorlar. Doğrusu tam sayılardan sonra gelen kesirleri ifade etmek için virgül (,) kullanılır. Bu bir yazım kuralıdır.

İkinci örneğimizi verirken bir anımı da anlatmak isterim:

“Traş” sözcüğü, traştan yapılan birleşik sözcükler: Heykeltraş, kalemtraş ve diğerleri. Bu sözcük de Batı kökenli bir sözcük olarak algılandığından böyle yazılıyor. Oysa ki sözcüğün doğru yazılışı “tıraş”tır. Heykeltıraş, kalemtıraş sözcüklerin doğru yazılmış şeklidir. Anıma gelince,

Yıllar önce jilet, tıraş sabunu, parfüm üreten bir firmaya bu sözcüğü ambalajlarında yanlış yazdıklarını, doğrusunu yazmalarını uzun bir adres araştırmasından sonra yazmayı görev saydım. Firmanın yetkililerinden biri aradı, avukatları ile görüştüklerini ve suç olmadığı şeklinde kendilerini savundu. Ben de kendilerini karalamak gibi bir niyetimin olmadığını kelimenin doğru yazılışına (t)’ den sonar “ı” gelmesi gerektiğini ve “tıraş” şeklinde yazılmasının dilimize olan bir saygının gereği olduğunu söyledim. Firma hatasından döndü ve sonraki ambalajlarında hatalarını düzelttiler. Bana da küçük bir jest yaptılar.

Çok yaygın bir yanlış söylem ve yazım da alfabemizde ünsüz harflerin okunuşu ile ilgili:

Latin harfleri esas alınarak 1.X1.1928 tarihinde kabul edilen Türk alfabesine göre, sessiz (ünsüz) harfler konurken önüne “e” ünlüsü getirilerek okunur. Kısaltmalar da buna uyar: AKM=AKeMe: Atatürk Kültür Merkezi, MHP= MeHePe: Milliyetçi Hareket Partisi  CHP= CeHePe: Cumhuriyet Halk Partisi, AKP: AKePe: Adalet ve Kalkınma Partisi, şimdilerde AK Parti, olarak telaffuz edilir ve yazılır.

Yaygın bir yanlış yazım örneği daha verilim:

Gurup mu, grup mu? Güneşin batışını kast ediyorsak “gurup” yazılır. Takım, topluluktan bahsediyorsak “grup” yazılır. Cadde üzerinde kocaman tabelaya “ ………….gurubu” yazılıyor.  Cehaletin simgesi, rezaletin daniskası değil mi?

24.12.2020

Hasan ŞİMŞEK

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com