M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

HANGİSİ DOĞRU?Ege adaları mı, Yunan adaları mı?

Bu konuda üç dört senedir bir yazı yazma isteğinde olduğum hâlde bir türlü bugüne kadar kısmet olmadı. Türkiye'nin batı kıyılarındaki adaların toplu adı Ege adaları mı, yoksa Yunan adaları mı?

Ege Denizine serpilmiş irili faklı binlerce ada olduğu ifade edilir. Bu adaların ne kadarı bizim ne kadarı Yunanistan'a ait kesin olarak belli değil. Bilinen bu adalar üzerinde Yunan vatandaşlarının yaşadığı ve ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Türkiye’den kıyıdaş illerden sağladıkları, Türkiye'nin onların yaşam koşullarını iyileştirdiğidir.

Türkiye’nin en uzun kıyısı 2805 km ile Ege kıyılarıdır. Ege Denizi, Türkiye ile Yunanistan arasında yer alır. Okullarda her sınıfta zorunlu olarak bulunması gereken Türkiye Haritası’na bakıldığı zaman Ege kıyılarında Yunanistan ile Türkiye arasında bir sınır çizgisi yoktur. Türkiye Ege’de belirlenmiş bir sınır tanımıyor. Her ne kadar Ege adalarında Yunan halkı yaşasa da adaların Anadolu Yarımadasının, ana karanın bir parçası olduğunu bilinen bir gerçektir.

24 Temmuz 1923 tarihinde yapılan Lozan Antlaşmasına göre Türkiye kıyılarına yakın bu adalarda askeri üst ve tesis kurmak sözleşmeye aykırıdır. Ama Yunanlılar sürekli Lozan’ı ihlal ediyorlar ve antlaşmaya aykırı olarak adaları silahlandırıyorlar.

Ege’deki büyük adalardan bazılarını Türkiye, Balkan Savaşı başlayınca, İtalyanlarla İsviçre’de Uşi (Lozan) denilen yerde 1912 yılında yapmış oldukları bir antlaşma ile (On İki Ada)’yı İtalyanlara bırakmak zorunda kaldı.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Her Türk vatandaşı, vatanı ve milleti için sorumlu davranmak zorundadır. Ege Denizi’ne serpilmiş adaların adı Yunan adaları değil, Ege adalarıdır. Bu böyle biline…İkinci bir husus, yaz tatili dönüşü, Ege kıyılarında tatil yapan vatandaşlarımızın  Yunan adalarına(!?)  da gezi yaptık, fiyakası bilinçsiz ve cahilane bir caka yapmadan öteye geçmese de adaların adını  doğru söylemediği için vatanına karşı çok büyük kusur işlemiş olur.

 Diğer bir önemli husus her zayıf dönemimizda ya da kendilerini güçlü olarak hissetikleri dönemlerde Yunanistan Türkiye’ye karşı Avrupa’yı da arkasına alarak sorun çıkartmak ve ortalığı germek fırsat bulursa Türkiye’yi boğmak gibi bir art niyeti olduğu bilindiği hâlde Ege kıyılarındaki suya dahi muhtaç olan Yunan halkına turizm havası içinde can suyu verip onları beslemek doğru olmasa gerek.

Bir emekli denizci generalimizin dediği gibi tekne turları ile Yunanistan’a ekonomik yönden destek vermemiz her hâlde bilinçli bir yurttaşlık görevi değildir.

Yakın tarih göstermiştir ki Yunanistan iyi bir komşu değildir, her dara düştüğümüz zaman ya da zayıf olduğumuz dönemlerde Türkiye’nin altını oyup kendine kazanımlar sağlama peşindedir. Bilinçli Türk yurttaşları olarak onlara pirim vermemeliyiz. Orası Yunan adaları değil, Ege adalarıdır. Özellikle Turizmciler bunu böyle bilmelidirler.

19.12.2020

Hasan ŞİMŞEK

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com