M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KARAMAN EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ KAPALI BÖBREK AMELİYATI

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan  covid 19 salgını ile mücadele eden kurumumuzda, vatandaşlarımızın şikayetleri doğrultusunda acil ameliyatlarımız devam etmektedir. Uzun süredir ilimizde ve hastanemizde yapılmayan Perkütan Nefrolitotomi ( Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı) yapılmaya başlanmıştır. Yapılan ameliyatlarla ilgili hastanemiz Üroloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi  . Güven ERBAY ‘’ Hastanemize sağ yan ağrısı şikayeti ile başvuran 37 yaşındaki Selçuk ATABAY isimli hastaya yapılan tetkikler sonucunda sağ böbreğin çıkışını tıkamış 4,5 cm taş tespit edilmesi üzerine, sağ sırt bölgesinden yaptığımız 1 cm’lik kesiden nefroskop yardımı ile böbreğe girerek taşı küçük parçalar halinde vücut dışına çıkardık. Yaklaşık 1 saatlik operasyon sonrasında hastamızın böbreği tamamen taştan temizlenmiş olup ameliyattan sonraki üçüncü günde hastamızı taburcu ettik.  Bu yöntem sayesinde günümüzde artık açık taş cerrahisine olan ihtiyaç yok denecek kadar azalmıştır. Taşsızlık 1 cmlik küçük bir kesiden sağlandığı için hastalarımız günlük yaşantısına kısa bir süre içinde dönebilmektedir.

Böbrek taşları aciliyet arz eden, tedavi edilmediği takdirde taşın oluşturduğu tıkanıklığa bağlı böbreğin fonksiyon görmez hale gelebileceği önemli bir hastalıktır. Bu salgın döneminde bir yandan Covid ile mücadele ederken bir yandan da aciliyet arz eden hastalıklar açısından hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için uğraşmaktayız.  Hastalarımızın pandemi döneminde dış merkezlere gitmeden hastanemizde tedavi olabilecek olması hastalarımız açısından önemli bir avantajdır. Uzun süredir hastanemiz bünyesinde yapılmayan bu ameliyat, son iki ay içinde tarafımca 10 kez yapılmıştır.  Bu ameliyat esnasında kullanılan nefroskop aleti ve sarf malzeme temininde desteklerini esirgemeyen Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yılmaz ve Sayın İl Sağlık Müdürümüz Dr. Adnan Kurşun’a da teşekkürlerimi bir borç bilirim. Bu ameliyatla birlikte onkolojik (kanser) cerrahileri de hastanemiz bünyesinde açık cerrahi yöntemle yapmakta olup, görüntüleme sistemimizin daha iyi hale gelmesi ile laparoskopik (kapalı) yöntemle de yapmaya başlayacağımızı bildiririm’’ dedi.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com