M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KMÜ YEŞİL VE ÇEVRECİ KAMPÜS SIRALAMASINDA TÜRKİYE'DE 35.OLDU

 

KMÜ Yeşil Kampüs Sıralamasında Dünyada 545’inci, Türkiye’de 35’inci Sırada

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) dünya genelinde çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik kapsamında en yeşil kampüslerin tespit edildiği Uluslararası GreenMetric sıralamasında ülkemizdeki üniversiteler arasından 35’inci, 2006 sonrası kurulan üniversiteler arasında 7’nci ve dünyadaki üniversiteler arasında ise 545’inci oldu.

Üniversitelerde çevre konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan ve çevre duyarlılığı ve kaynak yönetimi gibi sürdürülebilirlik konularını dikkate alan Dünya Üniversiteleri IU Green Metric ağı “UI GreenMetric World University Rankings” 2020 yılı sonuçları açıklandı. Üniversitelerin kampüs ortamı, yapı ve altyapı yeterliliği, enerji kullanım verimliliği, atık yönetimi, su yönetimi, ulaşım ve eğitim gibi faktörleri dikkate alınarak toplamda 6 kategoride yapılan değerlendirmeler sonucunda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, dünya sıralamasında 912 üniversite arasından 545'inci olurken ülkemizdeki üniversiteler arasında ise 35'inci sıraya yerleşti.

 

“Daha doğa dostu ve çevreci bir üniversite olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

 

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, elde edilen sıralamanın memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Dünyadaki üniversiteleri altyapı, enerji, ulaşım, su kaynakları, geri dönüşüm ve eğitim alanlarında değerlendiren GreenMetric’in yayınlamış olduğu sıralamada KMÜ’nün elde ettiği başarı mutluluk vericidir.  Her yıl çevresel sorunlar, küresel ısınma, kuraklaşma gibi farklı sorunların daha fazla hissedildiği dünyamızda daha duyarlı bir yaşam alanı oluşturmak için bütün ülkeler ve kurumlar çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Biz de KMÜ olarak üniversitemiz bünyesinde çevre politikaları geliştirerek daha çevreci ve yaşanabilir bir yerleşke oluşturmaya ve daha doğa dostu bir üniversite olmaya gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda gerek yıl boyunca yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları, seracılık ve bitki üretimi faaliyetleri, güneş enerjisi sistemi, enerji verimli yeşil binalar, otomatik sulama sistemleri, sıfır atık projesi kapsamında atılan adımlar ve bilinçlendirme çalışmaları, toplu taşıma ve sıfır emisyonlu araç kullanımının teşvik edilmesi, çevre ve sürdürülebilirlikle ilgili verdiğimiz eğitimlerle dünyada örnek üniversiteler arasında yer almayı hedefliyoruz. Elde edilen bu başarı bizim için bir motivasyon kaynağıdır ve bu alanda yapacağımız çalışmalara ilham vermesi açısından önemlidir. Bu başaranının elde edilmesinde emeği geçen başta Çevre Koruma Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Yusuf Alparslan Argun’u ve yerleşkemizin çevre dostu kampüs seçilmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” dedi.


 

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com