M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SBİDE SURLARI

Daha önceki dönemlerde yıkılmış, tahrip edilmiş olmasına rağmen Sbide Antik Kentinin doğusunu kuşatan surlar 1960’lı yıllara kadar  1 ile 1,5 m yüksekliği gözle görünmekte idi.

Önceleri kızaklarla taşınan taşlar, özellikle traktörlerin Taşeli yöresinde çalışmaya başlaması ile birlikte sur duvarları bir anda yok ediliverdi. Sbide surlarında tek kalıntı doğu kapısı üzerinde bulunan iki taş yerde görünmekteydi.

Karaman Müze Müdürlüğü Başkanlığınca, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Arkeoloji Bölümünün bilimsel danışmanlığında, Ermenek ilçesine bağlı Yukarı Çağlar Köyü mücavir alanı içinde bulunan Sbide, Çatalbadem köyünde bulunan Eirenopolis, Gökçeseki köyünde bulunan Philadelphia antik kentlerinde 28 Eylül'de başlayan, 15 kişilik uzman ekip ve yaklaşık 60 işçi ile yürütülen arkeolojik kazılar 7 Aralık 2020’ye kadar devam etti.

Sbide’de yapılan kazılarda bir kısım kaya mezarları temizlenmiş ve görülür hale gelmiş olması, özellikle kentin doğusunu kuşatan surların giriş kapısından başlatılan kazı ile Sbide Antik Kentinin korunaklı bir kent olduğunu ortaya koymuş durumdadır.

2015 yılında yayınladığım Sbide Antik Kenti ve Torosların Yukarısı Ermenek adlı kitaplarında da dile getirdiğim korunaklı kent tezini ve Kral Zenon’un 21 ay kadar bir süre ile Sbide’de kaldığını doğrular niteliktedir.

Sbide kentinde yapılacak kazı çalışmaları sonrasında Taşeli’nde önemli bir kentin turizme kazandırılacağından an itibariyle eminiz. Gelecek yıllar için planlanan kazılarda kent sarayının, büyük su sanıcının, henüz temizlenmemiş birçoğu görünen kaya mezarlarının, su deposunun, değirmen kalıntılarının, yer altı tünelinin, tiyatro kalıntılarının açığa çıkarılması, Sıra Delikler Antik Su Tünelinin, Keben Kayası üzerindeki Antik Roma Yolunun tanıtılması ile birlikte yöre turizmine katkı sağlayacağı kesindir.

Durmuş Ali Özbek’in

Emekli Öğretmen


Sbide Surlarından Kazı Öncesi Son Kalıtı Örneği
Sbide Kitabe Taşı (Dökülgen bir kaya olduğundan yazıt silinmiştir.)
Saray kalıntılarının yer aldığı SULTAN TAHTI
Keben Yayla Yolu - Roma Kral Yolu

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com