M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

DÜNDEN BUGÜNE TAŞELİ"NİN İNCİSİ GÜNEYYURT (GARGARA)


Taşeli Toroslarında yöresel araştırmalara yeni bir ivme daha kazandırmış bu eseriyle Mükremin Kızılca Bey.

488 sayfadan oluşan kitap, kaliteli bir baskıyla karşımıza çıkıyor.
Arşivleri tarayarak beldenin geçmiş tarihine ışık tutuyor.
Yörenin tarihini, etnografyasını, coğrafyasını, adım adım dolaşıp, araştırmış, incelemiş, bugüne kadar keşfedilmemiş, kayıtlara geçmemiş tarihi yerleri ilk defa tanıtma açısından da dikkat çekmektedir.
Kitabın önemli bir özelliği de, yazarın uzun yıllara dayanan yaşanmış teçrübelerinin getirdiği bilgi birikimleriyle karşımıza çıkıyor olmasıdır. Hafızalarında canlanan hâtıralar zincirinin duygularla satırlara dökülmesini görmekteyiz.
Mükremin Bey'in kitabını okurken bu duygulara kapılmamak elde değil. İnsanların memleketlerine karşı bir özlem tutkusu başlatır içlerinde; kendi değerlerinden, kendi geçmişlerinden birşeyler bulmaya yöneltir kendiyle beraber sizi de sürüklüyor bu coğrafyanın içinde içinde...sarp dağlarında, içlerinden ırmakları akan yeşil vadilerinde, kuşların özgürce kanat çırptığı, üzerinden âdeta elbisesini atmış o çıplak ve sarp tepelerinde, yaylalarında bir gezintiye çıkarken yüzlerce yıl öncesi insan yerleşimlerinden izlere rastlarsınız ve atalarınızın işlediği bu topraklar üzerinde gezinirken adım adım onları hayal edersiniz her karesinde
1572 yılında Ermenek ve köylerinden Kıbrıs'a sürgün edilenlerin asıllarıyla beraber tam listesine yer verir.
Yazar, kitabın sonlarına doğru memleketini bir gezgin gözüyle kurgulayıp, o coğrafyanın içinde beraber bir yolculuğa daha çıkartır.
Zengin bir albüm hazırlayarak fotoğraf karelerine yer verir kitabın sahiferinde.
Verimli, emek mahsulü bir çalışma olmuş Mükremin Bey'e bundan sonraki çalışmalarında başarılarının devamını temenni ediyoruz.

Mustafa PAK
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com