M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

SOBA İŞTE

Uzun süredir hanıma diyorum ki: Ben eve bir kuzine kuracağım ya da şömine yaptıracağım. Hanımda ben uğraşamam kendin uğraşırsın, sen bilirsin diyor. Neden bu kadar istiyorum sobayı diye düşünmeye başladım.

Kaynayan çaydanlığın fokurdayan sesini mi, demliğindeki çayın odaya dağılan kokusunu mu özledim?

Fırınından her gün farklı bir lezzetin gözümüzü ve damağımızı mest etmesini mi özledim? O kadar ki: Orada basit bir soğan patates harikulade bir lezzete: doğanın verdiği bin bir alelade otlar dumanı üstünde, tam kıvamında böreklere dönüştürmez mi bu sihirli kutu.

Sobanın üstüne konulan portakal kabuğunun kokusunu mu özlüyorum. Yoksa sokakta karların içinde saatlerce oynadıktan sonra eve gelip sobanın başında titreyen ellerimi ona doğru uzatışım ve ellerimden düsen damlaların sobanın üzerinde bir top gibi cızırdayarak yok olana kadar dolaşmasını ilgiyle izleyişimin ve kemiklerime kadar ısıtmasını mı?

Yıllarca gece başımı yastığa koyduğunda gözlerimin hemen fark ettiği, tavana yansıyan ateşin dansını izlerken ve odunların yanarken çıkardığı çıtırtı eşliğinde hayaller kurarak uykuya dalışımı mı?

Kış günlerinde sobanın yanında dışardaki soğuğa inat içerideki sıcak ortamda, Babamın okuduğu peygamber kıssaları, halamın en ünlü tiyatrocuları aratmayan masal anlatmaları, dedemin söylediği gazel ve şiirlerden mi?

Sobanın yanında tesbih çeken nenemin, mırıl mırıl uyuyan kedimin sakinliği ve huzuru mu beni çeken.

Hastalanınca hemen üzerinde demlenen ve odanın havasını dağıtan ıhlamur ve adaçayın keskin kokusu mu?

Yakın akraba ve komşuların bir araya gelmesine vesile olan saatlerce sobanın üstünde kaynayan arabaşını mı yaksa bu vesile ile etrafında tüm akşam süren muhabbeti mi seviyorum?

Yine üzerinde nar gibi kızaran etli tarhana ve buram buram kekik kokan çorbaları çok sevdiğim için midir?

Çocukluğumun güzel anılarına sarılıp güğümün fokurdayan ninnisinde uyumak istiyorum galiba.

Ben çocukluğumu ve çocukluğuma dair kim ve ne varsa özlüyorum galiba.

Bugünkü şehir nesli bu güzelliklerden ne yazık ki nasibini alamıyor. Tam manasıyla ruhunu hiçbir zaman ısıtamayacak.

Evet, evim kaloriferli olsun. Günümüzün nimetlerinden yararlanayım ama hayatıma çok şeyler katan sobam da evimin bir yerinde mutlaka olsun, zaman zaman yakayım, anılarım ısınsın istiyorum. Çok mu şey istiyorum. 31.01.2021

Sabri ÖzenYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com