M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

CHP KARAMAN MİLLETVEKİLİ AV. İSMAİL ATAKAN ÜNVER: “9 MİLYAR DOLAR İTHALAT YAPTILAR, HAYVANCILIĞI BİTİRDİLER

 ÜNVER: “9 MİLYAR DOLAR İTHALAT YAPTILAR, HAYVANCILIĞI BİTİRDİLER”

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de konuşma yaparak hayvansal yem fiyatlarında yaşanan artışa değindi.

 

YEME BİR YILDA % 46 ZAM YAPILDI

 

TBMM’de üreticinin sorunlarını dile getirmeye devam eden CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, bu kez yem fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Konuşmasına; “Üç, dört ay öncesine göre dövizde düşüş yaşanırken hayvansal yem fiyatları düşmek yerine artmaya devam ediyor.” şeklinde başlayan Ünver; “Son bir yıllık dönemde yem ham maddelerindeki fiyat artışı yüzde 60 olmuştur. Bu da karma yem fiyatlarına yüzde 46 olarak yansımıştır. Artan yem ve girdi maliyetleri nedeniyle Türkiye'de besicilik ve sütçülük faaliyeti sürdürülemez hâle gelmiştir.” diye konuştu.

 

BAKANLIK YERLİ VE MİLLÎ ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKSIN

 

Yem ve girdi maliyetlerinin arttığını fakat buna rağmen çiğ süt ve et fiyatlarında aynı oranda artış yaşanmadığını ifade eden Ünver; “Bu nedenle, üreticiler süt veren ineğini kesime göndermiş, kestirdiği kasaplık hayvanının yerine de yeni besi hayvanı koymamıştır. Bu durum üretimin düşmesi, dolayısıyla hayvansal gıda krizi ve enflasyon demektir. Son 17 yılda, 9 milyar dolarlık hayvan ve hayvansal ürün ithal eden Tarım Bakanlığı'nı yerli üreticiye sahip çıkmaya ve yerli ve millî üretici karşısında göreve davet ediyorum.” dedi.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com