M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

DSİ SON 18 YILDA KARAMAN’DA 8 BARAJ 8 GÖLET İNŞA ETTİ

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü inşa ettiği baraj ve göletlerle suyu depolayarak içme ve kullanma suyu olarak insanlara, sulama suyu olarak tarım arazilerine ulaştırmaya devam ediyor. Ülke su varlığına sahip çıkarken mevcut su potansiyelinden en yüksek faydayı sağlamayı hedefleyen DSİ Genel Müdürlüğü, suyun zararlarına karşı vatandaşları ve tarım arazilerini korumak için de tüm gücüyle çalışıyor.

 

DSİ son 18 yılda Karaman iline 2 İçmesuyu Tesisi, 8 Baraj, 8 Gölet, 1 adet suni besleme, 11 Sulama Tesisi, 7 Taşkın Koruma Tesisi kazandırdı, toplam yatırım 6 milyar TL’yi buldu.  

 

Karaman ili, aldığı yıllık ortalama yağış ve sahip olduğu yerüstüsuyu varlığı ile ülke ortalamasının altında kalmaktadır. Suyu depolamak ve sulamada modern sistemler kullanmak Karaman için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle son 18 yılda inşa ettiğimiz 8 baraj ve 8 gölet ile ilimizdeki su depolama kapasitesini 4 milyar 577 milyon m3’e ulaştırdık. 1 baraj ve 2 gölet inşaatımız devam ediyor. Planlama ve proje aşamasında ise 1 baraj ve 2 gölet daha bulunuyor.

 

DSİ Genel Müdürlüğümüzce, suyu tarım arazilerine ulaştırmak ve tasarruflu kullanımını sağlamak için sulama tesislerinin inşası ve yenilenmesi için büyük çaba harcanıyor. Karaman ilimizde son 18 yılda inşa edilen 10 adet sulama tesisi ile 121 bin 730 dekar tarım arazisi sulamaya açıldı. Halihazırda 7 adet sulama tesisi inşaatında çalışmalar devam ediyor. Planlama ve proje aşamasında 10 adet sulama tesisi daha var.

 

Tamamlanan ve inşası devam eden baraj, gölet ve depolama tesisleri ile kuraklık kaynaklı su baskısının azaltılması, inşa edilen modern sulama tesisleri ile de su tasarrufu sağlanması hedeflenmektedir. Modern sulama tesisleri ile ayrıca çiftçinin sulama maliyetleri azalmakta, ürün verimliliği yükselmekte ve bu sayede gıda arz güvenliği de teminat altına alınmış olmaktadır.

 

Modern sulama projeleri ile birlikte tarım arazilerinden daha yüksek verim alınabilmesi için toplulaştırma çalışmalarımız da devam ediyor. Karaman ilimizde 2020 yılı içerisinde 39 bin 693 hektar tarım arazisi toplulaştırıldı. 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanan toplulaştırma çalışmalar ise yaklaşık 30 bin hektar. Toplulaştırma çalışmaları ile parseller büyütülür ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Her parsel yola ve kanala kavuşur.

 

Bununla birlikte ülkemizin tamamında olduğu gibi Karaman ilimizde de içmesuyu yatırımları devam ediyor. Amaç, musluklardan akan suyu vatandaşların gönül rahatlığı ile tüketebilmesini sağlamak. Bu kapsamda günlük arıtma kapasitesi 82 bin 250 m3 olan İbrala Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi inşa edilerek 2018 yılında hizmete alınmıştır. Söz konusu tesis ile Karaman ilinin 2050’li yıllara kadar içmesuyu problemi tamamen çözülmüştür.

 

Karaman ilinde ülkemizin en yüksek ikinci barajı olan Ermenek Barajı ve işletme halindeki diğer 9 hidroelektrik santralinde (HES) yıllık 2,49 milyar kWh enerji üretilmekte ve ülke ekonomisine 2021 fiyatlarıyla yaklaşık 750 milyon TL katkı sağlanmaktadır. İnşaat aşamasında 2 adet, planlama ve proje aşamasında 6 adet HES bulunmaktadır.

 

Ayrıca vatandaşlarımızı ve tarım arazilerini suyun zararlarına karşı koruyabilmek amacıyla da son 18 yılda 6 adet taşkın koruma tesisi inşa edildi. 8 yerleşim yeri taşkın risklerine karşı korundu. 2 adet taşkın koruma tesisinde çalışmalar devam ediyor. Planlama ve proje aşamasında ise 5 adet taşkın koruma tesisi bulunuyor.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com