M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KARAMANOĞLU ATASI NÛRE SOFÎ KARAMANOĞULLARI ve ŞAHSİYETLERİ


Hakkında buğüne kadar pek çok makale ve kitaplar yayınlanmıştır. Bu konuda en kapsamlı makale Şehabettin Tekindağ tarafından yazılan ve İslâm Ansiklopedisi’nde çıkan KARAMANLILAR Maddesidir.

Harp Okulu Siyasi Tarih Öğretmeni Albay Tahsin Ünal’ın geniş bir kaynak taramasıyla yazmış olduğu KARAMANOĞULLARI TARİHİ isimli değerli eserini 1957 yılında yayınlama imkânı bulmuştur.

Arşivlerin, Vakfiyelerin, Seyahatnamelerin, Kitabelerin incelenmesiyle ele aldığı Karaman’ı, Karamanoğullarını, sanat eserlerini, yerinde araştırmalarıyla, incelemeleriyle en kapsamlı çalışmayı ortaya koyan ABİDELERİ VE KİTABELERİ İLE KARAMAN ( ERMENEK- MUT) TARİHİ’ni yazan İbrahim Hakkı Konyalı’dır.

Karamanlı araştırmacı yazar merhum Ali Gülcan’ın Karamanoğulları üzerine yaptığı araştırma kitaplarından 'Karamanoğullarının kökenleri ve Selçuklu - Osmanlılar karşısında ilişkileri' "Karamanoğlu Mehmet bey in ihtilal nedenleri" "İbrahim Bey ve imareti" isimli değerli çalışmaları bulunmaktadır.

Dr. Mehmet Armutlu Hoca’nın "Karamanoğulları Tarihi" ve "Karamanoğlu Mehmet Bey” isimli yaptığı takdire şayan başarılı araştırma kitaplarını zikretmek yerinde olur. “KaramanoğullarıTarihi" nin özelikle Karamanoğulları şahsiyetlerinin tanınmasında etkin olan Karaman’daki "İbrahim Bey İmareti," "Alaaddin Ali Bey Türbesi" ve bir çok eser…

Ermenekteki "TOL MEDRESE",  Balgusan’daki "KARAMANOĞULLARI TÜRBESİ", Görmeli Köyü yakınlarındaki -şuan baraj altında kalan- "ALA KÖPRÜ" Karamanoğulları şahsiyetlerin tanınmasında aktif rol oynamıştır diyebiliriz. Buralar yakınlığından dolayı gezilip görülebilen yerler olduğunu için hafızalarda canlı kalabilmiştir.

KARAMANOĞLARININ ATASI ve İLK TARİHİ ŞAHSİYETİ diyeceğimiz “NURE SOFİ"nin ise tarihi kaynaklardan ve araştırma kitaplarının dışında pek fazla tanınmamasının sebebi, türbesinin bulunduğu ( Mut"un yalnızcabağ Köyü'nün Değirmenlik yaylasında bulunmaktadır.) mevkiinin yol güzergâhlarından sapa ve uzak olmasını da gözden kaçırmamak gerekir. Bu yüzden birçok araştırmacı ve yazar, yerinde araştırma yapmadan - buralara uğramadan - yazılarında sadece mevcut kaynaklara müracaat etmişlerdir ki bundan dolayı da NURE SOFİ ve TÜRBESİ hakkında ayrıntılı bir araştırmaya imza atamamışlardır. Özellikle burada araştırmacı yazar Osman Ülkümen Hocayı, yerinde incelemeleriyle Nure Sofinin türbesini tanıtma hususunda yaptığı çalışmalarını zikretmek yerinde olur kendini. Ataları olan Karamanoğullarını tüm yönleriyle araştırmaya adamış bir araştırmacı yazar olarak Şerafettin Güç Bey karşımıza çıkmaktadır.

O, koca bir beyliğin atasının içler acısı halde bulunan ve bir dağ başında yıkık virane halde öksüz kalmış olan türbesinin durumuna el atmış ve şanına yakışır bir türbe yapımı için mücadelesini yılmadan sürdürmüş ve bir kitap olarak hazırlayıp atalarına karşı bir vefa örneği göstermiştir.

Türkiye Tarihine Kültürüyle, Kimliğiyle Damgasını Vurmuş "Beylikler Dönemi" Her Yöre İnsanının Kendi Özünü Bulacağı Çok Şeyler Barındırmaktadır.

Mustafa PAKYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com