M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MAVİ ÇÖRDÜK


 Mavi Çördük- (Agastache foeniculum) ve Bakteri öldürücü etkileri,

Değerli okuyucular bugün ülkemiz için yerli olmayan, ancak yakın zamanlarda tıbbi ve ticari özelliği sebebi ile üreticilerin ilgisini çekmeye başlayan bir bitkiyi Mavi çördük bitkisinin tıbbi özelliklerini sizler için araştırarak kısaca özetledim.
Anason çördük, mavi dev çördük, Kokulu dev çördük veya lavanta dev çördük olarak bilinen Agastache foeniculum, nane ailesinde çok yıllık bir bitki türüdür. Boyları 60-120 cm arasında değişir, yaprakları oval dişli, küçük beyaz noktacıklar bulunur. Bitki doğal ortamında Haziran-Eylül ayları arasında çiçek açar. Yaprakları parlak, dip kısımlarında bu parlaklık daha fazladır.
Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’nın kuzey bölgelerinde yayılış gösterir, Kanada’nın bazı bölgelerinde de bulunduğu bilinmektedir. Kuraklığa toleranslı bit bitki olup, kelebekler ve arılar tarafından besin ve nektar kaynağı olarak oldukça fazla tercih edilir. Bir bitkide yaklaşık 90.000 civarında çiçek bulunabilir, bu nedenle arıcıkta önemlidir. Arıcılık için önemli olup, bitkinin çiçeklerinin döllenmesi bu yolla sağlanır. Bitkinin pembe çiçekleri arılar için iyi bir nektar kaynağıdır. Bu nedenle arıcılık için gittikçe önem kazanan bir bitki olma eğilimindedir.
Bitki kazık köke sahip olması sebebi ile bulunduğu ortamlarda oldukça derinlerden su ve besin maddesi sağlayabilirler. Bu nedenle çok az suya ihtiyaç duyar, kurak ortamlarda yetiştirilebilir.
Tıbbi Kullanımı:
Bitki doğal olarak yetiştirildiği Kuzey Amerika’da yerliler tarafından öksürük tedavisi, ateş düşürücü, açık yaraların tedavisi ve ishalin bertaraf edilmesi amacıyla kullanılır. Bitkinin yaprakları yumuşak, nane kokulu olup geleneksel olarak çay yapımında kullanılır. Ayrıca diğer içeceklerin çeşni katmak amacıyla ile ilave edilir. Yaprakları salatalarda diğer sebzelerle birlikte salataya aromatik, güzel bir koku ve çeşni katması amacıyla kullanılır.
Fitokimyasal Özellikleri;
Bitki uçucu yağlar bakımından zengin olup, içerisinde metil chavikol, limonen spathulenol vekaryofilin oksit gibi antibakteriyal, antifunfal ve antioksidant özelliği bilinen aktifbiyokimyasallar içerir.
Geleneksel tıpta ve yapılan in vitro çalışmalarda antioksidant, antibakterisit, antifungal (mantar öldürücü) olduğu gösterilmiştir. Özellikle geleneksel tıpta sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. İnsan sindirim sisteminde ve gıda maddelerinde yaygın olarak bulunan Staphylococcus aureus, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus, B. subtilis, Salmonella thyphimurium, S. enteritidis, Escherichia coli gibi bakteriler için öldürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle besinlere gıda koruyucu olarak ilave edilerek ürünlerin raf ömrünün uzatılmasına katkı sağlayabilir.

Prof. Dr. HAYDAR ÖZTAŞ
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com