M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MEVR'DEN ANAYAPAZARI'NA GÜLNAR

Mevr'den Anayapazarı'na GÜLNAR

Yazar: F. Saadet Bilir

Kitap 2003 yılında Etik yayınları tarafından neşredilmiştir.
512 sayfadan müteşekkil olan kitap, on yedi bölüm altında Gülnar ilçesini tarihi, coğrafi, sosyal, kültürel ve ekonomik yönleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır
"Gülnar'da 30 yıl yaşayacağımı, dahası Gülnar'ı tanıtan bir kitap yazacağımı söyleseler kesinlikle inanmazdım" diyerek söze başlıyor yazar...
Ömrünün 30 yılını geçirdiği, ekmeğini yediği, suyunu içtiği, havasını teneffüs ettiği bu coğrafyaya, bu memlekete bir hizmet nişanesi olarak pek değerli bir eser bırakma lütfunda bulunmuştur F. Saadet Bilir hanımefendi.
Yazar: Orta Asya'dan Orta Toroslar'ın bölgesinin Taşeli yöresine Gülnar'a uzanan göçebe unsurlarının yaşam öykülerini, Türk kültür ve geleneğinin bozulmadan kapalı bir coğrafya içinde nasıl yaşatıldığını satırlar arasında çok iyi işlediği görülmektedir.
Ayrıca, aşağıdaki satırlara bakacak olursak yazarın kitabın yazılışı ve muhtevası
hakkında yaptığı kısa ve öz bir değerlendirmesi daha faydalı olacaktır.

"Mevr'den Anayapazarı'na Gülnar kitabı, yaklaşık altı yıllık bir çalışmanın ürünü olup bugün, Toroslar'da, Gülnar coğrafyasında yaşayan Türkmen boylarının olağanüstü öyküsünün yanı sıra, bu toplumun var ettiği kültürel zenginliklerinin bir dökümünü de içermektedir."
Yazarın oldukça anlaşılır, güzel, açık ve akıcı bir dil kullandığı görülmektedir ki bu da onun edebiyatçı ve eğitmen kimliğinin bir getirisi olarak kitaba yansımasını görmekteyiz.
Bu yönüyle kitap, yöresel araştırmalara katkıda bulunmuş verimli güzel bir çalışma örneği teşkil etmektedir.

Mustafa PAK


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com