M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

YUNUS EMRE VE TÜRKÇE HEPİMİZİN HASSASİYETİDİR; BU KONUDA AYRIMCILIK OLMAZ, OLMAMALI!..


 Ölümünün 700’üncü yılı olması sebebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından "Yunus Emre'yi Anma Yılı" olarak ilan edilmiştir. Ayrıca 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan genelgeyle ülkemizde bu yılın "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak kutlanması ve bu sebeple "Dünya Dili Türkçe" adıyla bir kampanya düzenlenmesine karar verilmiştir. Karaman'da da 5 Şubat tarihinde, Sayın Karaman Valisi'nin başkanlığında, Valilik toplantı salonunda bu çerçevede yapılması planlanan etkinliklerin görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirilmiş olup; bu toplantıya bazı kurum temsilcilerinin yanı sıra siyasi kimlik taşıyan AK Parti'den seçilmiş Karaman Milletvekili iki mevkidaşım ile MHP'li Karaman Belediye Başkanı da katılmıştır.


Karamanımız ve her kesimden tüm Karamanlılar için önem taşıyan böylesi bir toplantıya ilin seçilmiş temsilcisi ve milletvekili olarak şahsımın çağrılmamış olması, yapılması planlanan çalışmaların, yine dar bir kadroyla sınırlı ve aynı düşünen zihinlerin tahayyülü çerçevesinde kalacağı izlenimi doğurmuştur. Devleti temsil makamında olanların, her şart ve koşulda milli iradeye ayrımsız şekilde saygı göstermek zaruretinde oldukları muhakkaktır ve unutulmamalıdır.


Türkçe ve Yunus Emre denildiğinde ilk akla gelen şehrin Karaman olduğu ve olması gerektiği noktasından hareketle, kampanyanın merkezinin de Karaman olmasının sağlanması Karamanımız açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ne var ki siyasi ayrımcılık yaparak, bazı kesimleri dışlayarak, olaylara tek bir pencereden ve tek bir bakış açısıyla bakarak ve sadece kamu aklıyla hareket ederek bunun yapılabileceği kanaatinde değilim. Eğer, Karamanımızı topyekün harekete geçirip kamusal ve sivil ortak aklı kullanarak herkesin içselleştirebileceği bir tavrı belirleyebilirsek, bunu yapabiliriz. Ancak Karaman'ı yönetenlerin ve bu konuda su başında oturanların sergiledikleri tavır, bu anlayışta olmadıkları noktasında ciddi kuşku doğurmuştur. Bilinmeli ki ilk düğme yanlış iliklenirse sonraki düğmeler de yanlış iliklenir. Bu meyanda 5 Şubat'taki toplantıyla ilk düğme yanlış iliklenmiştir...

 

Daha yolun başındayken, İlimiz Valisi Sayın Işık'ı, tüm Karaman'ı ilgilendiren ve her Karamanlının özel hassasiyet gösterdiği böylesi bir konuda, herkesin ve her kesimin çalışmalara dahil olup katkı vermesine imkan sağlayacak şekilde tutum almaya davet ediyorum. Yunus Emre ve Türkçe hepimizin hassasiyetidir; bu konuda ayrımcılık olmaz, olmamalı!..

 

Anlaşılan adına sahip çıkılmaya çalışılan Yunus Emre'nin ne dediğini dinleyen de anlayan da olmamış. O zaman farklı şiirlerinden alıntıladığım bir kaç dizeyle bir kez de ben anlatayım:

 

Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım,

Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz!

          *          *          *

Yetmiş iki millete bir göz ile bakmayan,

Halka müderris olsa, hakikatte âsîdir.

         *           *          *

Adımız miskindir bizim,

Düşmanımız kindir bizim,

Biz kimseye kin tutmayız

Kamu âlem birdir bize...

 

Gelişmelerin ve yapılacakların sonuna kadar takipçisi olacağımı kamuoyumuza ve değerli hemşerilerime saygıyla bildiririm...

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com