M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

GAVUR BEŞİĞİ MAĞARASI (BOYALI MAĞARA)

 


Konya / Beyşehir - Dere Bucak ilçesinin Çamlık beldesi sınırları içinde bulunmaktadır.

  Gavur Beşiği mağarası,  karstik bir aşınım sonucunda oluşmuş olan Sulu İn mağarasının çıkışının sağındaki sarp bir kaya bloğunun 10-15 metre yüksekliğinde doğal bir mağara oluşumudur.

   Çıkış mesafesi az olmasına rağmen çıkmak için biraz zahmet gereklidir   Buradan ayaklarınızın altında SULU İN mağarasından çıkan suların yeşilliklere gömdüğü dere yatağını ve vadinin eşsiz güzellini saatlerce seyretmek istersiniz.

   Tahminen 20 metrelik bir derinliğe sahip olan mağara, ilk Hıristiyanlık yada Bizans döneminde havarilerin gizli bir ibadethanesi olduğunu düşünülmektedir.

   Arazinin karstik yapısı nedeniyle doğal mağara oluşumlarının sık rastlandığı bu bölge, gizlenmek ve barınmak için en ideal alanları oluşturmuştur. Özellikle havarilerin toplanmaları ve ibadet etmeleri için korunaklı, tenha ve gözlerden ırak,  kendilerine daha rahat hareket edebilecek bir imkan sağlayan Gâvur Beşiği mağarası da konumu ve yapısı itibariyle güzel bir örnek teşkil etmektedir

   Mağaranın içerisinde biraz ilerleyince sağ tarafta bir galeri teşkil eden boşluğun zeminden oldukça yukarısında, tavana doğru daralan her iki duvarda karşılıklı olarak sanatkârane işlenmiş havarilerin muhteşem bir fresko (fresko: renkli toz boyaların yaş sıva üzerine uygulanmasıyla elde edilen bir duvar resmidir) resimleriyle karşılaşırsınız.Bu muhteşem eserin karşısında hayranlığınızı gizleyemez ve mağaranın büyülü atmosferi içinde saatlerce seyretmek istersiniz.

  Yüzlerce yıldır bu ıssız ve tenha yerde bozulmadan varlığını sürdüren bu sanat şaheseri de cehaletin gazabından kendini kurtaramamış olacak ki - zaman ve nemin etkisiyle oldukça da yıprandığı görülmekte - cahillerin bir eğlencesi bir hedef tahtası haline gelmişlerdir. Özellikle zemine yakın olan kısımlarda yıpranmanın boyutları oldukça fazla görülse de resimler bazı alanlarda - özellikle üst kısımlarında - canlılığıyla karşınızda durmaktadır.

   Mağara içinde freskolardan başka dikkat çeken herhangi bir iz de görülmemektedir.

Mustafa PAKYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com