M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

LAUZADOS ANTİK KENTİ VE KALINTILAR SAHASI

   


Başyayla'nın coğrafi konumu ve özelliklerine baktığımızda tarihi gelişimine de zemin hazırladığını görmekteyiz.

    Bölgenin coğrafi özelliklerinde dolayı orman ve maden yataklarına sahip olması eski ön Asya devletlerinin her zaman ilgisini çekmiştir.

    İlçenin kuzeyini kuşatan dağ silsilesi adeta doğal bir kale görünümü yansıtmasından dolayı günümüzde Hisar olarak adlandırılmaktadır. Kat kat istifler hâlinde sıralanmış kalker katmanlarında sayılamayacak kadar çok doğal mağara oluşumları yanında bir kısmı da korunmak ve barınmak için insan eliyle oyulmuş olduğu gözlenmektedir. Hiç şüphesiz tarih öncesi insanlarında buralarda yaşadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

    Hisarönü bölgesinde çıkan karstik kaynak suları buralarda yaşayan eski medeniyetler için de bir yasam kaynağı olmuştur.

    Hisarönü çevresinde kurulmuş olan Lauzados antik kenti de zamanla gelişerek özellikle Romalılar döneminde Aktepe ve çevresinde, Bizanslılar döneminde ise ağırlıklı olarak Hisarönü çevresinde yoğunlaşmış olmalıdır

    Başyayla Lauzados Antik Kenti Göksu Nehri'nin çevresinde gelişmiş olan İsauri Dekapolisinin on kentinden biridir.

    Antik kentin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmekle beraber kalıntıların büyük bir çoğunluğu Roma ve Bizans  uygarlığının izlerini taşımaktadır.

    Lauzados isminin nereden geldiği konusu bir çok araştırmacı zihnini meşgul etse de açıklığa kavuşturulmuş değildir. Kent, Hitit metinlerinde geçen Lavazantia şehrine lokalize edilmeye çalışılsada bugün bunu belgeleyebilecek bir kanıtta bulunmaktadır

    Milattan sonra altıncı yüzyılda yaşamış olan antik yazarlardan  Bizanslı bir coğrafyacı olan Hierocles'in Bizans imparatorluğunun şehirleri listesinde Lauzados antik kenti, İsauria Dekopisi'nin içinde gösterilmektedir.

   Başyalanın en eski yerleşim yeri olan Lauzados antik  ve kalıntıları, Hisarönünde geniş bir alana yayılmış durumda olup, antik kentin büyük bir kısmı, bugün dağın eteğine yayılmış olan molozların altında yatmaktadır. Antik kentte, arazi üzerine yayılmış kalıntılardan hariç, Nekropol alanında yerli kaya içine yapılmış farklı tipte kaya mezarlarına tanıklık etmekteyiz.

   Çevredeki kaya mezarları genellikle tek ve iki kattan oluşmuş, içlerinde ise ikişerli ve dörderli lahit ve oygu tekneli  tonozlu mezarlar yer almaktadır. Burada özellikle fazla işleme  tabii tutulmadan kabaca yontulmuş aslan başlıklı lahit kapakları dikkat unsurlardandır.Bunların bir çoğu da bugün neredeyse sağlam kalmamış gibidir.

   Çevrede, bazı kaya mezarları üzerinde yer alan üzüm salkımı motifleriyle arazide  yer yer karşımıza çıkan üzüm presleri ve işlikler, buraların da antik dönemlerde  bağcılığın yaygın olduğunu göstermektedir.

   Lauzados antik Kenti kalıntılar sahasında yükselen ve çevreye hakim konumda olan AKTEPE,  antik kentin merkezi ve Akropoli olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi tahkim edilmiş bir satoyu anımsatan tepe üzerinde etrafı gözetlemek için kullanılan bir seyir kulesi  yer muhtemelen burası güçlü bir askerî garnizonla da tahkim edilmiş olmalıdır. Bölgede araştırmalar yapan Bean ve Mitfort, tepe üzerinde bir kalenin varlığına işaret etmektedir. Antik kentlerde bu yerler, bir savaş durumunda da  kentte yaşayan halkında sığındığı bir yer konumundadır. Konumundan dolayı Aktepe, antik kentin son savunma hattı olarak ta karşımıza çıktığını görmekteyiz.

Mustafa PAK

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com