M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SAMİHA AYVERDİ

 

"Bilmem ki, aslında dost ve ikiz yaratılmış şu birbirini tamamlayıcı madde ve mânânın ne diye arasını açar, açarda kimsenin edemeyeceği düşmanlığı kendimize ederiz

Bu âlemde, kendi kendinin cahili olana, kendinden büyük düşman, kendi kendini bilene de kendinden sâdık dost var mıdır?"

  Cihângir bir İmparatorluğun son demleri ve çalkantıları içinde doğmuş, büyümüş bir mütefekkir, bir edip, bir Romancı kimliğiyle öne çıkan Samiha Ayverdi,  kuvvetli bir Tarih şuuruna sahip, köklü bir kültür birikiminin temsilcisi, tasavvuf anlayışına sahip mümtaz bir şahsiyettir.

  Romanlarında işlediği konular umumiyetle eski İstanbul medeniyeti, Çamlıca, Boğaziçi ve konakta geçen çocukluk hatıraları onun âdeta ayrılmaz bir parçası olur. İçinde yaşadığı dönemin adeta canlı bir tablosunu çizer; güçlü hafızasında.

  Asker olan babasının emir eri ve konağında aşçısı olan Süleyman Ağa'dan dinlediği tarih menkıbeleri ve kahramanlık destanları,  Süleyman Ağa'nın "bende onlar gibi ya gâzi olsam ya da şehit" olsam sözleri onun tarihe merakının âdeta mihenk taşını oluşturur.

  Birinci ve ikinci Balkan harpleri ve birinci dünya savaşının getirdiği acı yıkım, onun düşünce dünyasında da derin izler bırakır.

   Cumhuriyetle gelen yeni kültürel değişime adapte olmak onu oldukça zorlar bu sıkışmışlığın içinde Ailesi ve yakın çevresinin de tanıdığı KENAN RİFAİ sayesinde tasavvufla tanışır vefatına kadar hayatının her alanında tasavvuf anlayışının derin izlerini görmek mümkündür.

  Geçmişin değerlerinden kopmayarak, geleceğe bir köprü vazifesini kendisine ilke edinir.

  İnsanı, insan olarak, hangi çihetten olursa olsun daima yaratanın bir eseri olarak bilir; ayrıştırmaya gitmez; birleştirici bir güç olarak görür. kavgalardan, çatışmalardan, kin ve hasetten kurtulamamış insanlığın ise ancak yaratıcısını tanımakla huzura erebileceğinin bilincini aşılamaya çalışan Samiha Ayverdi,  bunu da tasavvuf anlayışının derin izlerinde bulur.

Mustafa PAK


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com