M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ANITKABİR MÜZESİNDE BİR ERMENEKLİ            Ermenek ve çevresi (Taşeli) insanına ve milletine hizmet etmiş olan “ Ermenekli Hizmet ve Eğitim Öncüsü  listesinde yer alan büyüklerimizi her fırsatta ve yazıda anmaya, isimlerinin hatırlanmasını sağlamaya çalışmalıyız. Cumhuriyetin ilanını takiben, yurt çapında başlatılan eğitim, aydınlanma, modernleşme, kalkınma ve bayındırlık çabalarının yöremizde öncüleri olan bu fedakar insanlara, hizmetleri yürüttükleri zamanın imkan ve şartlarını  da dikkate aldığımızda, ne kadar  çok saygı duysak  yeterli olmaz diye düşünüyoruz.

Ermenek hizmet öncüleri konu olduğunda, ilk başta merhum Ermenekli Hulusi Bey (GÖKSU) 1. Dönem TBMM  Milletvekili, olarak listede yerini alır.  Bu meclis ki, düşmanın dört bir yandan yurdumuzu işgal ve yağmaya başladığı sırada toplanmış ve Kurtuluş Savaşını yöneterek zafere ulaştırmıştır. Merhum Hulusi GÖKSU ile ilgili özet bilgileri, Yazar Halit BARDAKÇI tarafından yazılmış olan “ Bütün Yönleriyle Ermenek “ isimli kitabın (1976 basım, sayfa 349)  sayfalarından öğreniyoruz. Kendisi 1873 yılında Ermenek’te doğmuş, iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, 1920 yılında Konya Milletvekili (Mebusu) olarak Ankara’daki tarihi mecliste görev almıştır.

Ermenek Belediye başkanıyken, 1946 yılında vefat etmiştir. Ortaokul Müdürümüz Merhum M. Adnan GÖKSU, Danıştay Birinci Başkanlığından emekli merhum Rıza GÖKSU, Konya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Burhan GÖKSU ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıfat GÖKSU merhum Hulusi GÖKSU’nun  1940’lı yıllarda üniversiteyi bitiren ve devletimize, milletimize uzun yıllar hizmet etmiş çocuklarıdır. Görüldüğü üzere, 1920’li yılların zor şartlarında Ermenek’ten yayan olarak günlerce yolculuk sonunda Karaman-Konya iline ulaşmış, oradan Ankara’ya intikal etmiş,   Dönem TBMM’de görev yapmış, 1940’lı yıllarda oğullarının hepsi üniversite mezunu olmuş ve ailece ülkemize, devletimize, milletimize ve yöremize,  eğitim, sağlık, hukuk ve yönetim alanlarında çok önemli hizmetler vermişlerdir. Hepsini rahmet ve saygı ile anıyoruz.

Ankara’ya gelen yabancı devlet görevlilerini  Ankara şehir gezisi programında yer alan Anıt Kabir Müzesine götürmüştüm. Müzeye girerken, 1. Dönem TBMM üyesi Hulusi GÖKSU adı aklıma geldi. Müze içinde, kendisine ait bir kayıt veya iz bulmak için dikkat sarf etmeye karar verdim. Atatürk ve Cumhuriyet mucizesinin tanıkları olan resim, eşya, isim ve araçları  sırasıyla izledik. İlk Meclisle ilgili bilgi ve belgelerin bulunduğu koridora girmiştik. Meclis üyelerinin resimleri çoklu tablolar halinde asılıydı. Birkaç tabloda bu ismi göremeyince, aradığım  bilgiye ulaşamayacağımı düşünmeye başlamıştım. Nihayet, bir tablonun ortasında, önceden kitaplardan görmüş olduğum, başı açık şekilde,  Hulusi Bey,  Konya  Mebusu olarak yerini almıştı. Yasak olmasına rağmen, elimdeki cep telefonu ile bu tablonun yakından resmini çektim.  Hulusi Beyin resmi, yukardan ikinci, aşağıdan üçüncü sırada, soldan ve sağdan üçüncü resim olarak yer almıştı. Kurtuluş Savaşının kazanılması, Cumhuriyetin kurulup ilan edilmesi aşamalarında Ankara’da Milletvekili olarak görev yapmış olan bu ünlü kişinin, sılaya dönerek, 1946 yılında Belediye Başkanlığı yaparken vefat etmiş olmasını anlamak ve anlatmak, hizmet aşkı ve gayretlerini tam olarak anlayabilmek zordur.

Kurtuluş  Savaşını ve Cumhuriyetimizin kuruluşunu tam olarak anlayabilmek için Anıtkabir Müzesinde savaşların mekanlarının temsili olarak  canlandırıldığı görselleri ve canlandırmaları görmek ve sanalda olsa  gezmek gerekir. Müzede Çanakkale Zaferi ve Büyük Taarruz dahil olmak üzere, tüm savaşlar, ışık ve ses gösterisi,  gerçek malzemeler ve arazi yapısı eşliğinde canlandırılmış ve izleyiciye sunulmuş durumdadır.  Kurtuluş savaşına iştirak etmiş olan birliklerin başında görev alan ve şehit olan nice Komutanlar (Teğmenden Generallere kadar ) olduğunu, bunların çoğunun ismini hiç duymamış ve kitaplarda okumamış olduğumuzu da öğreniyoruz. Bu şehitlere çok haksızlık ettiğimizi, unuttuğumuzu  ve unutturduğumuzu düşünüyoruz. Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşıyı, Çiğiltepe Taarruzu Komutanını, silahlar kuşanmış kadınlarımızı ve nice unutulmuş kahramanı resimlerinden hatırlıyoruz, Sakarya Savaşını temsili ortamda adeta yaşıyoruz.

 Bu vatanın kurtarılması ve Cumhuriyetin kurulmasında görev almış olan başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere,  Ermenekli 1. Dönem Konya Milletvekili Merhum Hulusi GÖKSU ve diğer tüm 1. Dönem TBMM vekillerimizi  şehitleri, gazileri ve hizmetler yürütmüş olan öncü insanları saygı ve rahmetle anıyoruz, Milli Egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin temel taşı olan 1. Dönem TBMM nin  açılışının 101. yıldönümünde, bugünün çocukları - yarının büyüklerinin, bu günün büyükleri - geçmişin çocuklarının  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını gönülden kutluyoruz.

 

Yazı ve Resim ; Av. Naci SÖZEN,   23 Nisan 2021 / ANKARA

 


AÇIKLAMA : Yıllar sonra öğreniyoruz ki ilk mecliste Ermenekli 2 vekil yer almıştır. Ermenekli GÜR ailesinin temsilcisi olan merhum Tevfik Sırrı  GÜR  başka bir ilin temsilcisi olarak TBMM’ne katılmıştır. Sonradan meclis üyelerinin kamu görevlerinden istifa etmeleri, veya vekilliği bırakıp kamu görevine devam etmeleri  kuralı yürürlüğe girince kamu görevini seçmiş ve Mersin’e vali olarak atanmıştır. Mersin’de o kadar yararlı görev yapmış satadyum dahil bir çok tesise Tevfik Sırrı GÜR ismi verilmiştir. N.S. 

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com