M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

BUGÜN 23 NİSAN, NASIL SEVİNMEZ İNSAN

       Ulusal Egemenliğimizin kazanılması ve korunması yönünde çok önemli olan  bu günü, yani, 23 Nisan 2021 gününü, Milli Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılış günü olan 23 Nisan 1920 gününün 101. yıl dönümü  olarak anıyoruz ve milletçe kutlamakta olduğumuz 23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramının, her yıl artan bir coşku ile  sonsuza kadar kutlanmaya devam edilmesini diliyor, tüm çocukların ve herkesin bu yüce bayramını gönülden kutluyoruz.  

 

Bizim çocukluğumuzda, bayram günlerinde   “Bu gün 23 Nisan, Neşe doluyor insan”  sesleri yükselirdi. Bu günlerde ise “Bu gün 23 Nisan, hüzün doluyor insan” manşetleri atılmaktadır. 

 

23 Nisan günleri, Kurtuluş Savaşımızın temeli olması, Milli Egemenlik ve Bağımsızlık gününü hatırlatması, Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak gibi kutsal sayılan değerlerimize olan sevgimizin pekiştirilmesi yönlerinden bizler için çok önemli bir gündür. Kurtuluş Savaşı sürecinde, Ulu Önder Atatürk’ün demeç ve söylemlerinin iki temel  (dinamik) noktasının “ Tam Bağımsızlık ve Millet Egemenliği “  olduğunu biliyoruz. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin  ve Ulusal Egemenliğimizin temelini teşkil eden Milli Mücadele (kurtuluş Savaşı)  destanımızı ve bu destanı  gerçekleştiren kahramanları unutmamak için, hiç olmazsa Milli Bayram günlerinde, bilgilerimizi tazeleyelim ve hafızalarımızı yoklayalım  diyoruz. 

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, henüz Milli Mücadele başında, 19 Mayıs 1919 günü, Havza’da halka hitabında,  “ sessiz, durgun ve başı eğik kalmayın, uyanınız, Milli bağımsızlığımızı çiğniyorlar, haklarınızı savunmak için birleşiniz.  Düşman karşısına dikiliniz. Toplantılar yapınız. Sesinizi duyurunuz.. Bütün dünyaya “ Ben Türk’üm, bağımsızlık bana Atalarımdan miras kaldı. O’nu sana veremem “ diye haykırınız “ demiştir. 

 

Kurtuluş Savaşı (Milli Mücadele) gerçeği, Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti  ve  bu savaşı kazanan   şehitler, gaziler ve tüm vatandaşlar için, bir zaferden öteye, bir VAR OLMA  veya YOK OLMAMA  mücadelesi niteliği taşımaktaydı. İşte,  23 Nisan 1920  günü açılan bu ilk meclis Milli Mücadeleyi yöneten  meclistir. 

 

Yurdumuzun tüm bölgelerini temsilen Ankara yollarına düşen Meclis üyesi  bu fedakar insanlardan 115 kişinin katılımı ile meclisin ilk  toplantısı 23 Nisan 1920 günü yapılmış, mebus sayısı sonradan gelenlerle 338 kişiye ulaşmıştır. Kurucu Meclis niteliğinde olan bu meclisin üyeleri,  işgalci düşmanlar, iç isyanlar ve diğer zorluklar karşısında, içerisinden çıkardığı hükümet, Başkomutan ve Başkanlarla birlikte, vatan ve milletin kurtuluşu için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamışlardır. 

 

Daha yolun başında hazırlanan 20 Ocak 1921 tarihli Anayasamızda “ egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu “ ilan edilmişti. Bu doğrultuda, 01 Kasım 1922 tarihinde Saltanat kaldırılmış, 03 Mart 1924 tarihinde de Hilafet kaldırılmıştır. Nihayet, yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm dünyaya ilan edilmiş oluyordu. İç isyanlar, siyasi mücadeleler, suikast ve Menemen olayı gibi sayısız güçlüğe rağmen, sonuca  Atatürk liderliğinde kararlılıkla ulaşılmıştır. 

 

Ermenek hizmet öncülerinden merhum Hulusi Bey (GÖKSU) 1. Dönem TBMM  Milletvekili, olarak  ilk mecliste yerini alır.  Bu meclis ki, düşmanın dört bir yandan yurdumuzu işgal ve yağmaya başladığı sırada toplanmış ve Kurtuluş Savaşını yöneterek zafere ulaştırmıştır. Merhum Hulusi GÖKSU,  1873 yılında Ermenek’te doğmuş, iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, 1920 yılında Konya Milletvekili (Mebusu) olarak Ankara’daki tarihi mecliste görev almıştır. Belediye başkanıyken, 1946 yılında vefat etmiştir.  

 

Yıllar sonra öğreniyoruz ki,  ilk mecliste Ermenekli 2 vekil yer almıştır. Ermenekli GÜR ailesinin temsilcisi olan merhum Tevfik Sırrı  GÜR  başka bir ilin temsilcisi olarak TBMM’ne katılmıştır. Sonradan meclis üyelerinin kamu görevlerinden istifa etmeleri, veya vekilliği bırakıp kamu görevine devam etmeleri  kuralı yürürlüğe girince kamu görevini seçmiş ve Mersin’e vali olarak atanmıştır. Mersin’de o kadar yararlı görev yapmış satadyum dahil bir çok tesise Tevfik Sırrı GÜR ismi verilmiştir 

 

Türk Vatanı’nın bölünmezliği, Devletimizin varlığı, Milletimizin birliği ve bağımsızlığımızın korunması için emek harcayanları, çaba gösterenleri, bu uğurda şehit olanları, gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hepsi için  KAHRAMANLAR “ diye sesleniyoruz. 

 

ATATÜRK diyor ki  Biz Türkler bütün tarihimi,z boyunca hürriyet ve istikâle timsal olmuş bir milletiz. Ne mutlu Türküm diyene!” (Mustafa Kemal, Bkz. Meydan Larousse, Cild 19 s. 471) (1) 

 

Yazan / Derleyen :  Av. Naci SÖZEN,  23 Nisan 2021 /ANKARA 

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com