M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

GARİP BİR RAMAZAN

 


Uyanalım, Korona’da halka daralıyor

Sanmayın ki sadece halka daralıyor

En tepeden en aşağı rütbe seçmeden

Etrafımız sarıldı halka halka, daralıyor.

 

2020 ve 2021 yılları ramazan ayları Korona belası nedeniyle camilerin garip olduğu yıllardır.

Çoğu İslam ülkesinde teravihlerle camiler kısmen dolarken güzel ülkemizde coşkuya gelen Korona nedeniyle bu yıl teravihlere tamamen camilerimizde veda edilmek zorunda kalınmıştır.

Korona iki yılın en doruk noktasına erişmiş dostları dostlardan ayırmakta zirve yapmıştır. En yakınlarımıza kadar gelen Korona menşeli ölümler halkanın iyice daraldığını göstermektedir.

Evlerde kılmak zorunda kaldığımız teravih ve diğer ibadetlerimiz içinde ve ardında bu illetten kurtulmamız için Allaha gözyaşı dökerek yalvarmamız lazımdır. Gözyaşının söndüremeyeceği ateş, dindiremeyeceği zulüm yoktur.

Üç ayların üçüncüsü ve affedilme ayı olan ramazan ayının ilk haftasını geride bırakıyoruz.

Geçmiş günahların affı gelecekte de günahlardan uzak durmak için bir milat olması beklenen ramazan ayı 2021 senesinde tarihte hiç olmadığı kadar bir gurbet içindedir.

Ramazan ayı hayatımızı, çocuklarımızın nafakasını ve sağlığımızı tehdit eden sigaraya karşı bir reddetme seferberliğinin de başlangıcı olmalıdır. Bu ay sigaraya veda için bir vesile olsun.

Bilelim ki İslam’ın, son peygamber Hz Muhammed Mustafa (S.A.V.) tarafından tebliğ edilmesinin maksadı şu beş amaca yöneliktir.

1-Dini korumak 2- Canı korumak 3- Malı korumak 4- Aklı Korumak 5- Nesli korumak. Bunların tamamına “Makasıdü’Şeria” denir. Manası “Dinin amaçları” demektir.

Günlük hayatımızda bu beş ilahi emanetin korunmasının ihlal edilmesine yönelik fiiller dinimizce yasaklanmıştır. Allah’ın emaneti olan bu beş kaleyi yıkmağa yönelik faaliyetler de haramdır. Bu faaliyetler yüce kitabımızda ve sünnet-i seniyyede ismen geçmiyor olabilir ama bu beş maksadı çökertmeye dönükse işte haramlık orada tecelli eder. Samimi ve iyi niyetle ele aldığımızda tütün ürünlerini kullanmakta bu beş maksadın ihlali söz konusudur.

Mübarek ramazan ayı Korona virüsüne veda etmek için manevi tedbirlere başvurmak için bir milat olsun.

Bu ay 1983 yılından beri devam eden ve on binlerce can ve civanımızı bizden koparan terör belasının defi için bir yakarış seferberliğine vesile olsun.

Allah Teâlâ hazretleri “Bana dua edin kabul edeyim” buyuruyor o halde fertler olarak devlete ve yetkili hükümetlere elimizden gelen yardım ve desteği verdikten sonra yapabileceğimiz şey duadır.

Zira asker ve ordu iki türlüdür: Leşker-i gaza ve Leşker-i dua. Leşker-i gaza doğrudan silahla düşmanı bertaraf eden orduya, Leşker-i dua da dua ve iltica ile din ve vatan uğruna gece yarılarından sonra gözyaşı döken güçlere denir.

Ramazan ayı İslam’la gerçek manada tanışmaya vasıta olsun.

İslam’ın cumadan cumaya, bayramdan bayrama hatırlamaktan öte günde beş kez ezanlara icabet edilmesi gerektiğini kavramamızı sağlayan bir bilince erişmemize sebep olsun ramazan ayı inşallah.

Kardeşliğin, dostluğun ve muhabbetin yeniden dirilmesi için bismillah diyelim.

Ramazan ayı unutulan sevgiyi, muhabbeti, dostluğu ve alakayı yeniden kardeşler arasında tesis için bir girizgâh olsun. İftarlarımız sahurlarımız zenginlerin toplandığı değil fakirlerin buluştuğu meclisler olsun.

Ramazan ayını sakın ha eğlence ayı sanmayalım, bu ay arınma ve Allaha yaklaşma ayıdır. Çocuklarımızı peşimizden götürüp camilerle tanıştırma ayıdır. Namaza başlama ve sigara gibi belalardan kurtulma ayıdır.

Ramazan ayının bereketi yüzlerimize tebessüm olarak yansısın, tanıdığımız tanımadığımız herkese selam verelim, başta hane halkımız olmak üzere halka halka etrafımıza sevgiyle hoşgörüyle ve güler yüzle bakmaya başlayalım.

Allah herkese bu aydan istifade etmeyi nasip eylesin.

Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com