M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

GELİN DEVESİ DEVAMI VE ALTINTAŞ, SORKUN SAVAŞLARI

 
Gelin devesinin taşa dönüşmesi, gelinin kuş olup uçup vahşi topluluğun kafasını bulandırmış, şaşkınlık ve büyüye yakalanmış gibi düşünceler içinde Altıntaş’a yaklaşmışlardı.

Altıntaş zirvesinin yamaçlarında sürü otlatan oymak erlerinden biri yaklaşan tehlikeyi görüp koşarak obaları haberdar etti. Obalardaki oymak erleri birer birer oklarını kılıç ve mızraklarını alarak oymak çevresinde siperlere konuşlandılar. Bir kısmı da Altıntaş yamacındaki hayvan sürülerinin çevresine siperlerine yattılar.

Koyun sürüsünü gören vahşilerden birçoğu koyunlara doğru koştular. Yakalayamadıkları koyunlara mızrak saplayıp, kılıç vuranların görülmesi ile birlikte siperde yatan oymak erleri Allah Allah nidaları ile karşılık verdiler. Birçoğunu yere serdiler. Diğer Haçlı güruhu ise obalara doğru koşup kadın ve çocuklara doğru koşarken erler birer birer ortaya çıkıp gereken cevabı veriyorlardı.

Altıntaş Oymakları en güzel şekilde canlarını ve mallarını savunurken çok sayıda küffarı yere sererken, oymak erlerinden de bir hayli şehit vermişlerdi.Haçlı Küffarı Kaçıyor!

Altıntaş’ta çok kayıp veren Haçlı küffarı Kudüs’e ulaşma sevdası içinde İzvit Yaylasına doğru kaçmaya başlamışlar. Toplayıp geldikleri hayvan sürüleri Altıntaş yaylasına ve Kurudere Ormanına doğru dağılmıştı.

1101 yılı Ağustos ayının 20 ile 23 ü arasında Altıntaş’ta yapılan savaşta verdikleri şehitlerini yine aynı yaylanın “Şehitlik” olarak bilinen ve söylenen mezarlığa defnettiler.

Altıntaş yaylasında yapılan savaştan halen bugün ok, mızrak parları ve uçları bulunmaya devam etmektedir.

Yaylanın sahipleri eski adı Alakise, yeni adını Güneyyurt’un mahallesi olduğundan Yenimahallere sorduğumuzda tarlalarını sürerken bile bu kalıntılardan ortaya çımaya devam ettiğini belirttiler.

Haçlı Küffarı Sorkun’da Yere Serildi

700 kişilik Haçlı ordusu azalmış İzvit Yaylasındaki Sorkun bölgesine ulaşmışlardı. Sorkun suyunun civarında konaklayan Türk Oymakları daha ne olduğunu anlamadan suya doğru koşturan Haçlı sürüsünü izlerken obalarının içinden mevcut silahlarını kuşandılar. Bir taraftan su içerlerken bir taraftan da obalara hücum edip yağma ve talanı başlattıklarını gören oymak erleri hemen saldırıya geçip oba önlerinde etkisiz hale getirmeye başladılar.

Haçlı küffarı düzlük Aney mevkiine doğru kaçıştılar. İnönü inlerinde konaklayan oymaklar Aney mevkiide önlerini kesip durdurdular. Sorkundan gelen oymak erleri de kuzey ve batı yönünden kıstırdı. Ortalık kılıç, ok ve mızrak insan sesiyle sesleriyle inlerken bir bir yerlere serildiler.

Orduyu yöneten Nevers kontu ve beraberindekilerle birlikte toplam 12 kişi tepelerden ordusunun akıbetini izliyordu. Ordusunun yok oluşunu izledikten sonra Küllük Alını üzerinden Germanikopolis şehrine giden eski Roma yolunu takip ederek kaçmaya başladılar. Kaçan Nevers kontu ve beraberindeki toplam 12 kişi Ermenek (Germanikopolis) kalesine sığındılar.

Karamıklı yaylada uyguladıkları vahşetin cezasını fazlasıyla zaman geçmeden Altıntaş ve Sorkun Savaşlarında canlarıyla ödemiş oldular.

Para ile Yardım Aldılar

Nevers kontu kendilerini Hatay’a ulaştırmak üzere Ermenek Kale Kralına yüklü miktarda para ödedi. Böylelikle kendilerine kılavuzluk edecek, aynı zamanda koruma görevini üstlenecek kalede paralı askerlik yapan Hıristiyan Peçenek ve Varsak askeri görevlendirildi.

12 Haçlıyı, 12 Turkopol Koruyor

Turkopol'ler (Hıristiyan Peçenek ve Varsak askeri) korudukları ve kılavuzluk yaptıkları 12 Haçlıyı Mut Ovasına indirdiler. Mut ovasında 12 Haçlının 12’sini de çırılçıplak soyup salıveriyorlar. Türkopol’ler soyarak elde ettikleri ganimeti toplayıp geriye döndüler.

Perişanlık İçinde Hatay’a Ulaştılar

Nevers kontu ve beraberindeki toplam 12 kişi rezillik ve kepazelik içinde Hatay’a ulaştılar. Nevers kontu orada giydirilip kuşatıldı…

 

Not: Bu bölüm Demirkent, Işın, (1997) Haçlı Seferleri, İstanbul: Dünya Yayıncılık, ISBN 975-7632-54-6 kitabından ve 1101 Yılı Haçlı Seferi çalışmasına dayanılarak kaleme alınmıştır.

Durmuş Ali ÖZBEK

<<<ÖNCEKİ BÖLÜMUyarı!     “Yazı ve fotoğraf/lar izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır. Tüm hakları saklıdır.”

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com