M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

GELİN MEZARI

 
Hani şair derdi ya:

‘’ Şu mezarda bir garip yatar’’

İşte! Bu mezarda bir gelin yatar.

Yok, aslında bir mezar. Mezarın yeri var. Mezar yeri eşek alanı. Mezarın adı var ‘’ Gelin mezar’’ Mezarın hüzünlü aşk öyküsü var. Bir mezar taşı, bir tabela çok görülmüş. Oysa böyle kültür hazineleri parayla pulla elde edilemez.

Mezar yeri Kazancı Kırkkuyu yolu Karakovanlık boğazı mevki Karambıklı düzlük denilen Kırkkuyu’ya ayrılan kestirme yol tarağı girişidir. Dönemin tanıklarının söylemleri ile, yol tarifleri ile sadece mevkinin adı olmuş.

Bilindiği üzre Yümsekerik, Kırkkuyu yıllar öncesi Gülnar ve çevresi ne ait otlak alanıdır.

Yaşanan olay Gülnarlı çobanların, ağaların Kırkkuyu’yu, Yümsekerik’i yurt edindikleri yıllarda yaşanır.

Halil Ağa’nın oğlu, Zeynep’gönül bağlar. Halil Ağa razı göstermez. Günden güne oğlunun eriyip bitmesine dayanamaz rıza gösterir. Gelin adayı köyde. Oğlan dağda. Düğün olacak, Zeynep damat obasına gelin gelecektir.

Tekerlek icat olsa da, adı duyulsa da daha yolu düşmemiş bizim oralara. Gelinin çeyizi, gelin atta devede taşınacaktır. Yol yok. Dağlar dere tepe, sarp kaya. Dik yamaç, nerden baksan üç günlük yol.

Bırakın üç günü gönülsüz üç adım yol zulümdür yolcuya. Üç günlük yolda Halil Ağa’nın çektiği işkenceyi bir kendi bilir bir yaradan. Alnından damlayan her ter damlasında ağzından bin küfür dökülür. Sitemi gelinedir. Gelin uğursuzdur, başına bela açandır.

Uğursuzluk… İşte, gelinin uğursuzluğu. Üç günlük yol biter, obaya ramak kalır. İşte ne oldu ise uğursuzluk şimdiki gelin mezarın olduğu yerde yaşanır. Yer Yümsekerik’e15-20 dk., Kırkkuyu’ya 30-45dk.

Bir karla karışık sulu sepen… Yürümeye fırsat yok. Develer, atlar yıkılır. Bir yandan çeyizi koruma telaşı, bir yandan yağmurdan sakınma telaşı…

Halil Ağa geline sitem etmeye devam eder. Artık canına tak eden gelin Ağasına isyan eder. Karşılık verir. Gelinin kaynataya hele bir de ağaya karşılık vermesi görülmüş bir şey değil. Halil Ağa’nın feleği şaşar. Hiç düşünmeden elinde bulunan atın örgenini fırlatır. Örgenin ucu düğümlüdür. Düğüm gelinin gözüne isabet eder. Gelinin göz bebeği avucuna düşer. Gelin kan kaybından hayatını kaybeder. Öldüğü yere defnedilir.

Bizden bir kuşak öncesi bu öyküyü ve benzer öyküleri sıcağı sıcağına anlatırdı. Öyküler kulaktan kulağa dolaşırdı. İşte şu ardıcın dibi felan yurdu idi. Şu in felan yurdu. Şurda şu yaşanmıştı. Burda bu gibi…

Not: Halkın anlatımında öykü bu şekilde yer alır Araştırmacı Yazar Naci Sözen araştırmalarında Zeynep’in bu şekilde yaşayarak sevenlerine  acı çektirmemek için kendini astığı şekildedir.

 

Artık yaşayanlar yok. Anlatanlar yok, bari okuyanlarımız olsun diye bizler yazıyoruz.

 

 Kan oldu gelinliğim, kader diyemem

Oyuldu gözüm, gözyaşı dökemem

‘’Benden beter ol Halil ağam’’ diyemem

Zeynep’i doğuran garip  anam ağlasın

 

Koyun kuzu şu dağda yayılsın

Anam kara yazmalar bağlasın

Canıma kıyan zalim ağam sızlasın

Zeynep’i doğuran anam ağlasın

 

Yasımı tutsun şu dağlar

Kapandı obaya çıkan yollar

Halimi nasipsiz seven anlar

Zeynep’i doğuran anam ağlasın

 

Derince kazın mezarım

Kimseye değmezdi nazarım

Neydi ağama verdiğim zararım

Zeynep’i doğuran anam ağlasın

 

İbrahim ŞAHİN

‘’ Diyarımız;

Sunalırın, Zeyneplerin diyarı

Seslere gulak verelim gayrı’’

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com