M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

GÜNEYYURT SEYİR TERASI VE ŞEYTANLI KOYAK

Beldemizin kuzeyini kuşatan Yukarı Salı elli yıllık taze bir ormanla donanmış haldedir.

İlk yaylamız olan Üssüz ile arasındaysa Çarşak / Çağşak dediğimiz Allah vergisi bir devasa kum deposu yer alır. Güneyyurt Belediyesi sokak ve tarla yolları kumlamalarını buradan sağlar.
Belediyemizin şahsında başkanımız Sayın Ahmet Arı’dan Üssüz tarla yollarını da burada arazisi bulunan halktan oluşan bir heyet ve bilirkişi gurubu eşliğinde kumlanarak tarla başlarına herkesin arabasıyla varabilmesini sağlaması en önemli ricamızdır.
Çarşak, yüzde elli meyilli, Kuşakpınar ile Ardıçlı Belen arasın da, yaklaşık üç bin metre uzunluğunda ve 1000 metre eninde bir yamaçtır.
Çarşağın başında, Üssüz koyaklarının hemen girişinde büyük bir seyir terası vardır. Buraya Güneyyurt beldemizi temsilen dev bir bayrak yerleştirilmiş durumdadır. Bu al bayrağın dibinde kırk pare köyüyle Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler’in her tarafı izlenebilmektedir. Tam karşısındaysa altından ırmaklar akan yeryüzü cenneti Güneyyurt beldesi sekiz mahallesiyle ilk göze çarpan yerdir. En doğuda Güneyyurt Ak köprüye kadar uzanan Ermenek Turkuaz gölü, en batıdaysa Başyayla’nın Direk taşı gözlenebilir.
Bu seyir terasından en güneydeyse Gazi paşaya gölge veren Yunt Dağı ve Orta Torosların en yüksek tepeleri seyredilebilir.
Üssüz yaylası burada başlar, burası koyak – tepe şeklinde araları arazi olan bir şekilde Altıntaş yaylasına kadar devam eder. Sorkun, Ayıbeleni ve Hacı Hasan kırı yaylaları bu aradadır.
Genellikle Pınargözü Mahallemizin arazilerinin bulunduğu Üssüz yaylası doğuda da Ermenek kırlarıyla mahduttur.
Üssüz yaylasının Çarşaktan sonraki ilk koyağına Şeytanlı Koyak denir. Bu koyak oldukça derindir ve etrafı 10 ila 30 metre kayalarla serapa çevrilidir. Ancak kıble tarafından bir girişi vardır.
Kuzlarında kar, son vakte kadar kalır. Laleler ve sümbüller ilk defa burada görülür.
Çocukken sığır çobanı arkadaşlarımızla bu koyağa girdiğimizde birbirimize bağırmaya başlar, sesin karşı kayadan yankılanıp bize dönüşünü dinlemenin keyfini yaşardık.
Sesin karşıda kayaya çarpıp bir saniye sonra aynen bize dönüşünü şeytanın yaptığını sanır buraya şeytanlı koyak derdik.

ŞEYTANLI KOYAK
Şimdilerde ne el basar ne ayak
Keklikler ötüşürdü ciyak ciyak
Dört tarafı kayalarla çevrili
Burası Üssüz'de şeytanlı koyak!YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com