M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

“PRENS PHİLİP'İN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ AÇIKLANDI” ŞEKLİNDEKİ HABERİ BAZI HUSUSLARI HATIRLATTI

 


Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth'in eşi Prens Philip'in yaşamını yitirdiği açıklandı.. seklindeki haberi bazı hususları hatırlattı.

Konuyla ilgili haber metni aşağıdadır.

-1971 yılına İstanbul Hava Harp Okulu öğrencisiyken Kralice Elizabet Türkiye ye gelmişti. Atatürk Hava Alanına inen uçağından siyah renkli bir araca bindirilmiş,  koruma ve kortej arasında okulumuzun önünden geçmisti ve bizlere el salladı.

-Yıllar sonra bir NATO denetlemesinde birliğimize NATO görevlisi olarak İngiliz Pilot Binbaşı gelmişti. Kendisini ağırladık, sohbet sırasında ülkesinin demokrasi ve insan hakları ve işçci hakları merkezi olduğunu, fakat kraliçe ve kral makamlarının halen devam ettiğini, bunun çelişki gibi göründüğünü söyledim. Cevaben, biz İngiliz halkı kraliçe ve kralı hiç sevmeyiz, kraliçe Alman kökenli, eşi Philip Yunan kökenli demişti.

-geçen günlerde Yunanlılar Osmanlı idaresine karşı Mora da başlattıkları ilk isyan gününü bayram olarak kutladılar ve törene katılan İngiliz Kraliuyet makamını bir numaradaki varisi Prens Carls da katıldı ve Yunanlılara övünç, hayranlık ve sonsuz destek cümleleri söyledi.

-yeni okuduğum bir yazıdan öğreniyoruz ki, Yunan kuvvetleri Orgeneral Trikopis komutasında İzmir çıkıp Ankara hedefine doğru ilerlerken, zaferlerini yakından izlemek için zamanın Yunan Kralı Konstantin de İzmir'e gelir. Yanında kardeşi prens Andrea  da vardır. Bu prens Türklere karşı çok acımasız davranır. Şeytan Taburları denen işkence ve vahşet uygulayan birliklere komuta etmektedir.

-Bu Prens Adrea konutasındaki vahşet taburları Ege de koylerde ve her gordukleri yerde tecavüz, işkence, katliamlar yaptılar , fakat Buyuk Taarruz sonrası Kralla birlikte gemilere atlayıp Yunanistan a donduler, hezimetten sorumlu tutulup, idama mahkum oldular, idam ertelendi ve ailecek Fransa ya sürgüne gönderildiler. Andrea bu ulkede evlendi 3 kız ve bir erkek çocugu oldu. Erkek cocuk İngiltere de tahsil gördü, ingiliz donanmasında subay oldu ve 2. dunya savasına katıldı. 1947 yılında ingiliz tahtının ilk sırasındaki Prenses Elizabeth ile evlendi. 1952 yılında taht boşalınca Elizabeth İngiliz Tahtına oturdu, kocası olan Yunan kralı ailesinden Türk düşmanı Anrea nın oğlu Prens Philip unvanıyla bu güne kadar İngiliz sarayında hüküm sürdü. Oğlu Prens Carls ise Yunan hayranı çıktı. Çok şaşırdık, aslında şaşırmamız bir bilgisizlik sonucunda yanılgıymış..

Avrupa ülkeleri neden Yunan çevresinde kenetlendi ve Tükiye yi  AKDENİZ VE EGE DENİZLERİNDE kara sularına hapsetmeye çalışyor.????

DÜŞÜNELİM  .. FARKINDA OLALIM ,   bilgimiz olsun diye yazdım..

Av. Naci SÖZEN (Em. Hv. Kd. Alb.)

*************************************************

 Unutmayalım, Osmanlı İmparatorluğunu çöküş dönemlerinde n buyuk zafiyeti batılı ulkelerden (Fransız, İngiliz, Rus, Alman, v.s.) kimin dost kimin düşman olduğunu bir turlu ayırt edememiş olmasıymış..  Prof. Rifat UCAROL un Siyasi Tarih isimli kitabını okursak cok acı ibretlik dost-düşman cephelerini görürüz. 


 

Prens Philip yaşamını yitirdi. İngiltere.. 

Birleşik Krallık Kraliçesi Elizabeth'in eşi Prens Philip'in yaşamını yitirdiği açıklandı. 

 

Bir süredir sağlık sorunu yaşayan Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip’in yaşamını yitirdiği açıklandı. 

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada 99 yaşındaki Prens Philip’in bu sabah Windsor’da yaşamını yitirdiği duyuruldu. 

Son aylarda hastanede tedavi gören ve sağlık durumu merak konusu olan Philip’in bu sabah huzur içinde yaşamını yitirdiği belirtilirken, konuyla ilgili kapsamlı bir açıklamanın daha sonra yapılacağı vurgulandı. 

 

Kraliçe Elizabeth ile 73 yıl boyunca evli kalan ve Kraliçe’nin en büyük dayanağı olarak bilinen Philip, Edinburgh Dükü unvanına sahipti. 

16 Şubat’ta başkent Londra’daki King Edward VII Hastanesi’ne kaldırılan ve iki haftalık tedavi sürecinin sonunda St. Bart’s Hastanesi’ne nakledilen Philip’in enfeksiyon ve kalp sorunu dolayısıyla hastanede olduğu açıklanmıştı. 

16 Mart’ta taburcu olan Prens Philip’in o dönemde sağlığının iyi olduğu açıklanmıştı. 

 

BAŞBAKANLARDAN TAZİYE 

Prens Philip’in yaşamını yitirmesinin ardından İskoçya Başbakanı Sturgeon ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan açıklamalar geldi. 

 

Prens Philip, Kraliçe Elizabeth ile birlikte 2008’de Anıtkabir’e gelmişti. 

Sturgeon, “Edinburgh Dükü’nün yaşamını kaybetmesinden dolayı çok üzgünüm” dedi. Johnson da kısa bir süre içerisinde bir açıklama yapacağını duyurdu. 

Öte yandan İşçi Parti Lideri Starmer, “Olağanüstü bir devlet görevlisini kaybettik” dedi. 

 

Prens Philip, torunları William, Harry ve eşleriyle birlikte. 

EN ÇALIŞKAN KRALİYET ÜYESİYDİ 

Bu yıl Haziran ayında 100’üncü yaşını kutlamaya hazırlanan Philip’in ölümü İngiltere’de büyük üzüntü yarattı. 

Kraliyet ailesinin en çalışkan üyelerinden biri olan Prens Philip 1952 yılından beri 22.219 bireysel etkinliğe katılmış, 637 yurt dışı turda yer almıştı. 

 

Prens Philip, 1964 yılında ünlü müzik grubu Beatles üyeleriyle bir araya gelmişti. 

2017 yılında 96 yaşındayken kamu görevlerini bırakma kararı alan Prens Philip buna karşılık bazı kamuoyu etkinliklerine katılmış ve açıklamalar yapmıştı. 

Prens Philip en son 2019 yılının Ocak ayında bir trafik kazası yaşamış ve ülke basınının gündemine oturmuştu. 

DÖRT ÇOCUKLARI, 8 TORUNLARI VAR 

10 Haziran 1921’de Yunanistan’ın Korfu Adası’nda dünyaya gelen Philip doğumundan sonra İngiltere’ye taşınmış ve 1947 yılında Elizabeth ile evlenmişti. 

 

Kraliçe Elizabeth, Philip’in en büyük dayanağı olduğunu söylemişti. 

Philip ve Elizabeth’in Galler Prensi Charles, Prenses Anne, York Dükü Andrew ve Wessex Kontu Edward olmak üzere dört çocukları oldu. 


2008’de Türkiye’de temaslarda bulunan Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile bir araya gelmişti. 

Çiftin 8 torunu bulunuyor. Prens William, Prens Harry, Peter Phillips, Zara Phillips, Prenses Beatrice, Prenses Eugenie, Lady Louse Windsor ve Severn Vikontu James çiftin torunları. Torunlarının çocuklarını görme fırsatı da bulan Philip’in, Savannah Phillips, Isla Phillips, Prens George, Mia Tindall, Prenses Charlotte, Prens Louis, Lena Tindall, Archie Mountbatten-Windsor ve August Philip Brooksbank isimli torunlarının çocukları var.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com