M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

İLK KURŞUN'U KİM VE NEREDE ATTI?


 İzmir’in Yunan işgalinde, İzmir’de ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin (Osman Nevres) paylaşım buraya kadar doğru. Fakat Milli Mücadeleyi ateşleyen Hasan Tahsin değil. Tarih her geçen gün yeni çıkan belge ve bilgilerle değişebiliyor. Yıllardır Milli Mücadele’de İlk Kurşunun İzmir’in işgali sırasında 19 Mayıs 1919 da Hasan Tahsin (Osman Nevres) tarafından atıldığı biliniyordu.

Yanlış bilinen tarih 30 yıl önce değişti.

Millî Mücadele’de ilk kurşun 19 Aralık 1918 tarihinde Hatay’ın Dörtyol ilçesinde atılmıştır. Yani Hasan Tahsin’in Yunanlılara sıktığı kurşundan tam 147 gün önce, Dörtyol’da Mehmet Çavuş (Kara) tarafından sıkılmıştır.
11 Kasım 1918 tarihinde İskenderun limanından karaya çıkan Fransız askerleri yanlarında Suriye’den getirdikleri Ermeni milisleri olduğu halde bölgede zulüm ve işkenceye başlamışlardı. 17 Aralık 1918’de Mersin’e gelen takviye kuvvetler ile bölgede iyice güç kazanan Fransızlar ve bunların kılavuzluğunu, bir anlamda koçbaşılığı görevini yapan Ermeni milisler bölgede Küçük Ermenistan’ı kurmak için harekete geçerler.

19 Aralık 1918 tarihinde Özerli (Özer İli) köyünde yapılan hakaretlere dayanamayan Mehmet Çavuş (Kara) silahına sarılarak burada 2 Ermeni milisi öldürür. Bugün Dörtyol şehir merkezinde kalan Özerli köyünden, dağ eteğindeki Karakise (Karakese, Kara Kilise) köyüne gelen Mehmet Çavuş ve çetesi burada yolları taş barikatlarla kapatarak savunma tertibatı alırlar. Gelen Fransız birlikleri ile çatışmaya girerler. Fransızlar 15 kadar kayıp vererek çekilmek zorunda kalırlar. Mücadelenin bundan sonraki kısmında Kara Hasan öne çıkar. Bölgedeki bütün çete reisleri Kara Hasan’a bağlanırlar ve Kara Hasan, Millî Mücadele boyunca giriştiği birçok çatışmada Fransızların ve onların emrindeki Ermeni milislerin en büyük korkusu, bölge halkının da en büyük umudu olur.

İşte o tarihi belge


Kaynak: Taşelimanşet.net

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com